1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Bacaklarda ki Jilet İzleri Nasıl Geçer? (Evde Uygulayabileceğiniz 6 Yöntem)

Bacaklarda ki Jilet İzleri Nasıl Geçer? (Evde Uygulayabileceğiniz 6 Yöntem)

Bazen tıraştan sonra bacaklarınızda kızarıklık veya şişlikler fark edebilirsiniz. Bu, jilet yanığı veya jilet izleri olabilir. Jilet izleri genellikle tıraştan hemen sonra veya tüyler yeniden uzadığında ortaya çıkar. Bacaklarınızda kırmızı, iltihaplı veya kabarık şişlikler bırakabilir.

Jilet izleri büyük olasılıkla jilet ve batık tüylerin sürtünmesinden kaynaklanır. Batık tüyler dışarı çıkmak yerine cildinize girdiğinde ortaya çıkar. Ciltte sivilce benzeri şişliklere neden olabilirler.

Evde Jilet İzlerinden Kurtulmanın 6 yolu;

Bazı insanların kıvırcık tüyleri veya hassas ciltleri olduğu için tıraş bıçağı izleri gibi istenmeyen durumları yaşama olasılığı daha yüksektir. Tıraş bıçağı izleri genellikle tedavi olmaksızın kaybolur, ancak mevcut şişlikleri tedavi etmenin ve daha fazlasının gelişmesini önlemenin yolları vardır.

jilet izleri için evde tedavi

1. Bacaklarınıza Biraz Zaman Verin

Bacaklarınızdaki jilet kesiği ve izleri zamanla kaybolacaktır. Bacaklarınız kırmızıyken veya şişlikler varken etkilenen bölgeleri tıraş etmekten kaçının.

2. Alanı Nemlendirin

Tıraştan sonra bacaklarınızı bir havluyla kurulayın ve bir nemlendirici uygulayın. Bu, cildinizi nemlendirecek, yumuşatacak, koruyacak ve ayrıca jilet yarası veya jilet darbeleri nedeniyle oluşabilecek kaşıntıları da hafifletecektir. Cildinizi tahriş etmemek için alkolsüz bir nemlendirici bulun.

Aloe vera veya karite yağı içeren bir nemlendirici, bacaklarınızı pürüzsüzleştirmeye ve nemlendirmeye yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, bir nemlendiriciye alerjik reaksiyon gösterebilir veya kıl köklerinizi bloke ederek daha fazla tüy çıkmasına neden olabilir. Bu yan etkilere neden olan herhangi bir ürünü kullanmayı kesinlikle bırakın.

3. Soğuk kompres uygulayın

Tıraştan sonra bir bezi soğuk suyla ıslatın ve birkaç dakika bacaklarınıza koyun. Bu, cildinizi yatıştırarak tıraş bıçağının neden olduğu kızarıklığı ve izleri azaltabilir.

4. Batık tüyleri serbest bırakın

Jilet izlerine batık tüyler neden olabilir. Bunlar uzayan ancak cildin içine doğru kıvrılan ve cilde nüfuz eden, iltihaplanmaya, sivilce benzeri şişliklere, tahrişe ve kaşıntıya neden olan tüylerdir. Tıraştan önce cildinizi eksfoliye etmek ölü cildi temizleyebilir ve batık tüyleri önlemeye yardımcı olabilir. Eksfoliye etme, batık tüylerin gömülmesini önlemeye de yardımcı olabilir.

Batık tüyleri çıkarmak için kesinlikle iğne veya cımbız kullanmayın. Bu, bakteriyel enfeksiyonlara ve yara izine neden olabilir.

5. Evde Yapabilecekleriniz

Evde kullanabileceğiniz bir ilacın jilet izlerine veya jilet yaralarını yatıştırdığını görebilirsiniz. İki aspirin tableti ve 1 çay kaşığı su ile 1 aspirin macunu yapmayı deneyin. Aspirini seyreltin ve 15 dakika boyunca jilet yaralarına uygulayın.

6. Topikal bir krem ​​kullanın

İltihaplı görünen veya iyileşmesi fazladan zaman alan izlere topikal bir steroid yardımcı olabilir. Bu kremler iltihabı azaltacaktır. Hidrokortizon kremlerini eczanelerde bulabilirsiniz.

Ne zaman doktora görünmeliyim?

Jilet izlerini yakından izleyin. 2 ila 3 gün içinde iyileşmezlerse, doktorunuzu görmelisiniz. Jilet yarası ve izleri, topikal veya oral ilaçlarla tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyona neden olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap