1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Bademcik Taşı Nedir? Bademcik Taşı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir ?

Bademcik Taşı Nedir? Bademcik Taşı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir ?

Bademcikler boğazın arka tarafında olan bez yapıda dokulardır. Peki bademcik taşı nedir nasıl tedavi edilir? Bademcikler vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır. Solunum yolu ile vücuda giren bakterilere karşı ilk korumayı sağlayan savunma sisteminin bir üyesidir. Vücuda giren enfeksiyon ile mücadelede eder. Bademciklerin en önemli özellikleri enfeksiyonları önlemedir. Fakat bazı durumlarda bademcikler bademcik taşı gibi hastalıklara neden olur ve iltihaplanmayı artırarak hastalıkları tetikleyebilir. Doktorunuz bademciklerinizin alınmasını tavsiye ederse aldırmanız en sağlıklısı olacaktır.

Bademcik Taşı Nedir ?

Bademcik taşları yiyeceklerin kalıntılarından, mukus türevleri  ve bakterilerin yoğunlaşması sonucunda meydana gelerek sert yapılar oluşturan birikimlerdir. Bademcik taşları herhangi bir rahatsızlık belirtisine sebep olmayıp rahatsız etmezken bazende bazen de ağrı, boğazda tahriş, yutkunma güçlüğü, ateş, ağızda kötü koku gibi sorunlara yol açabilir. Bademcik taşları oluşturdukları birikim ile bakteriler için de bir yuva kaynağı olursa hastalıklara yol açar bu durumda doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulamalısınız.

Bademcik taşı belirtileri nelerdir?

Bademcik taşları çok insanda olmasına rağmen boyut olarak pirinç tanesi kadar olduğundan herhangi bir belirti vermez. Ancak taşın boyutu büyürse diğer enfeksiyonlarada yuva olur ve rahatsız edici belirtiler verir.  Bademcik taşları röntgen, BT (bilgisayarlı tomografi) gibi tetkikler sonucunda tespit edilebilir..

Yapılan araştırmalara göre bademcik enfeksiyonu olan kişilerde ağızda geçmeyen kötü koku oluyorsa bademcik taşı olduğu görülmüştür. Sık sık bademcik iltihabı geçiren bademcikleri şişen kişiler bademcik taşı daha çok görülmektedir. Bunun sebebi bu taşların enfeksiyona daha çok zemin hazırlamasıdır. Belirtileri genellikle bademcik iltihabı ile karıştırılır.Bademcik taşının verdiği rahatsızlıklar çoğu zaman yansıyan kulak ağrısı gibi hissedilmektedir. Geçmeyen öksürükte çoğu zaman bademcik taşlarının boğazı rahatsız etmesi sonucu görülebiliyor.

Bademcik taşı neden olur?

Bademcik taşı oluşumunu tetikleyen bazı diğer faktörler ise şunlardır:

  • Büyük bademcik yapısına sahip olunması
  • Ağız ve diş hijyeninin yetersiz olması
  • Kronik sinüs sorunları
  • Kronik bademcik iltihabı (tonsillit)

Bademcik taşı tedavi yöntemleri nelerdir?

Kişi her durumda ağız ve diş hijyenini sağlamaya yönelik diş fırçalama, diş ipi kullanımı, dil temizleme gibi uygulamalara özen göstermelidir. Bademcik taşının boyutunun küçük olması ve rahatsızlık vermemesi durumunda herhangi bir işlem yapmaya gerek duyulmaz oral bakımda özen gösterilmesi yeterli olacaktır. Bunun yanında tuzlu su ile gargara yapılabilir.

Yeni gelişen ve beyaz, sarı renge sahip küçük bademcik taşları gözle görülüyor ise yumuşak pamuklu çubuk yardımıyla baskı uygulamadan dikkatlice temizleyebilirsiniz.

Bademciklerde oluşan enfeksiyon sonucunda genellikle ilk olarak antibiyotik ilaçların kullanımı şeklinde tedavi gerçekleştirilir. Antibiyotik ve diğer kullanmanız gereken ilaçlar doktor kontrolünde verilmelidir.

Öksürük, yutma güçlüğü, şişlik, ağrı gibi olumsuzluklara yol açması halinde bademcik taşının çıkarılması gerekebilir. Aynı şekilde çok büyük boyuttaki bademcik taşları da cerrahi uygulamalarla çıkarılmalıdır.

Eğer siz de bademciklerinizde taş benzeri oluşumlar fark ettiyseniz veya bademcik taşı belirtileri yaşıyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayeneden geçmenizde fayda vardır. Bu sayede ciddi boğaz enfeksiyonların ve olası bademcik taşlarının büyümesinin önüne geçebilir, daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap