Bağımlılık Yapan Yiyecekler Nelerdir ?

Bağımlılık Yapan Yiyecekler Nelerdir ?

Yemek yemeği birçoğumuz severiz ve bundan oldukça zevk alırız. Ancak bazı besinler öyledir ki insanın yedikçe yiyesi gelir hatta birçoğu zamanla günlük rutinimiz haline bile gelebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu konuyla alakalı bir araştırmaya imza atıldı. Bağımlılık yapan gıdalar konusunda çok ilginç veriler ortaya çıktı.  Araştırmalar insanların bazı besinleri yedikten-içtikten kısa süre sonra bağımlılık geliştirdiği ortaya çıktı. Peki sizin sık sık tükettiğiniz hayır diyemediğiniz yiyecekler var mı ? Yiyip içtiklerinizden sizlerde endişe duyuyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz bazı besinlerin bu listede olmasına çok şaşıracaksınız !

Bağımlılık Yapan Yiyecekler

BİFTEK: 

Et çeşitlerinden belkide en lezzetlisi biftek bağımlılık yapan gıdalar arasında yer alıyor. Böylece birçoğumuz gibi sebzeden ziyade etçil bir insan haline geliyorsunuz buda sağlık açısından zararlı bir alışkanlığa dönüşüyor.

BEYAZ EKMEK : 

Ülke olarak tüm öğünlerde en çok ekmek tüketenlerdeniz. Genellikle ekmek tercihini beyaz ekmekten yana kullanıyoruz. Beyaz ekmek içeriğinde bulunan şeker oranıyla glisemik indeksi yüksek besinler arasında başta geliyor buda yedikçe yeme isteği uyandırıp tekrar acıkmanızı sağlıyor. Günlük yaşantınızda ekmek tüketimini sınırlamanız ve beyaz ekmek yerine tam buğday unlu ekmeleri tercih etmelisiniz.

JELİBON: 

Çok zararlı olduğunu bildiğimiz bu yiyecek yinede en çok çocuklarımızın tükettikleri arasında yer alıyor. Renkli görüntüsü , aromalı kokusuyla cezbeden yiyecek aynı zamanda bağımlılık yapan yiyecekler arasında yer alıyor.

PATATES KIZARTMASI- PATATES CİPSLERİ  : 

Tıpkı beyaz ekmek gibi glisemik indeksi şeker oranı çok yüksek olan yiyeceklerden biride patatestir. Yağ ve tuz ile bir araya geldiğinde ise hem zararı hemde bağımlılık riski artıyor. İçerdiği yüksek oranda tuz ve yağ sayesinde vücudumuzdaki ‘zevk merkezi’ olarak bilinen hipotalamusu uyararak daha fazla yeme isteği uyandırır.

KOLA : 

Çok zararlı olduğunu bildiğimiz halde belkide en çok tüketilen gazlı içeceklerden biri olan kola içindeki kafein, fruktoz ve mısır şurubu ile adeta bağımlılık yapan maddeleri bir araya getirerek oluşturulmuştur. Hem cildi hem vücudu hemde diş ve dişeti sağlığını olumsuz yönde etkileyen kolayı hiçbir yaş grubunun tüketmesini önermiyoruz.

MISIR GEVREĞİ:

Mısır gevreklerinin yerken verdiği çıtır çıtır his insanlarda bağımlılık yapan bir hismiş. Kahvaltılarda sıklıkla tercih edilen mısır gevreği yerine yulaf tercih etmek hem sağlığınız için hemde bağımlılık yapmaması açsından daha iyi olur.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER