1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Bahar Aylarında Enerji Veren Besinler Nelerdir ?

Bahar Aylarında Enerji Veren Besinler Nelerdir ?

Mevsim geçişlerinde çoğumuz kendimizi enerjisiz, yorgun, halsiz ve stresli hissederiz en çokta bu dönemlerde hastalıklara yakalanırız bağışıklığımız düşer bu durumları azaltmak için vücudun potansiyel enerjisini yükseltecek besinleri araştırdık. Bu besinler tüketilmediğinde hastalıklara ve enerji kayıplarına daha açık oluruz . Bu durumu yaşamamak için özellikle A,C ve E vitaminleri gibi bağışıklık sistemi üzerinde önemli rol oynayan vitaminler protein bakımından zengin besinleri tüketerek, bolca su içerek ve düzenli egzersiz yaparak bahar yorgunluğunun önüne geçebiliriz. Peki baharda hangi besinleri düzenli tüketmeliyiz?

BAHAR AYLARINDA ZİNDE TUTAN BESİNLER !

Yumurta içeriğindeki zengin protein sayesinde özellikle baharda hissettiğimiz yorgunluğu halsizliği alır enerji verir. Sağlıklı yağlar barındıran yumurta antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir. Günde bir adet yumurta tüketmek faydalı olacaktır.

Muz özellikle spor yapan kişilerin spor öncesi tüketmesi gereken enerji verici bir besindir. Yüksek oranda potasyum içeriği ile kasların sağlığını korur. Sabahları aç karnına tüketilen muz, gün boyu vücudun dinç kalmasını sağlarken spordada size enerji verir.

Elma bağırsak sağlığını destekliyor ve antioksidan bir vitamin olan C vitamini açısından zengin yönüyle de bahar yorgunluğunun etkilerini azaltmada destek sağlıyor. Hafif ve vitamin değeri yüksek olan elma spor yapanların ve diyette olanların beslenme listesindedir. Oldukça iyi enerji verir. Günde bir adet elma tüketmeniz bir porsiyon meyve ve şeker ihtiyacınızı karşılar. Kan şekerini dengeler.

Balık ton balığı, somon, alabalık gibi balıklar Omega-3 ve demir bakımından oldukça zengindir. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi tek seferde karşılayabilecek bu balıklar, kalori açısından düşük ve çok sağlıklıdır. aynı zamanda hafıza kaybı, sistemsel rahatsızlıklar ve stresinde önüne geçer. Haftada 1 kere balık yemek vücudunuz için önemlidir.

Ispanak besinler arasındaki en çok antioksidan kaynaklarından biri olan ıspanak, içerdiği magnezyum, demir ve potasyum içeriğiyle bağışıklığın ve vücut direncinin arttırılmasında rol oynuyor, bahar yorgunluğuna karşı iyi geliyor. Düşük kalorisi ve zengin lif içeriğiyle bağırsak sağlığını da destekliyor. Ispanakta yüksek miktarda bulunan ‘kuersetin’ vücudun stresle savaşmasına katkıda bulunuyor.

Su en iyi enerji kaynaklarından biridir. Gün içerisinde yaşanan stres ve fiziksel aktiviteler ve  eforlar su kaybına neden olur. Su kaybı ise, vücudun enerjisini düşürür. Farklı hastalıklara ve baş ağrısına sebep olur. Günde iki buçuk litre su tüketilmesi hem beyin hem de vücut sağlığını olumlu yönde etkiler.

Roka glukozinolat ve yüksek klorofil içeriğiyle güçlü bir antioksidan olan roka, yorgunluğa vücutta stresle savaşarak zindeliği arttırıyor. Güne daha enerjik başlamak için günün her öğünü sofralarınızda roka ve yeşilliklere mutlaka yer vermelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap