Bal Buzulur mu? Bozulmuş Bal Nasıl Anlaşılır ?

Bal Buzulur mu? Bozulmuş Bal Nasıl Anlaşılır ?

Bal, insanlar tarafından tüketilen en eski tatlandırıcılardan bir tanesi olarak biliniyor. Milattan Önce 5.500 yılına kadar kaydedilen kullanımı ile uzun ömürlü özelliklere sahip olduğu da iddia ediliyor. Bu yazımız da balın neden bu kadar uzun süre dayanabildiğini ve balın kötüleşmesine neyin sebep olabileceğini araştırıyoruz.

Bal Neden Bozulmaz

BAL NEDİR ?

Bal, arılar tarafından bitkilerin nektar veya salgılarından üretilen tatlı, doğal bir maddedir. Arılar çiçek nektarını emer, tükürük ve enzimlerle karıştırır ve bal çuvalında saklar. Daha sonra olgunlaşması ve yiyecek olarak kullanılması için kovanda bırakırlar.

Balın bileşimi, arıların türünün yanı sıra kullandıkları bitki ve çiçeklere de bağlı olduğundan, berrak ve renksizden koyu kehribara kadar tat ve renk açısından önemli ölçüde değişebilir.

Bal yaklaşık% 80 şekerden ve % 18’den fazla sudan oluşur. Kesin miktar, arı türü, bitkiler, hava ve nem ile işleme tarafından belirlenir.

Ayrıca, karakteristik asidik tadından sorumlu olan glukonik asit gibi organik asitler içerir. Ek olarak, filtre edilmemiş balda bulunan polen çok az miktarda protein, enzim, amino asit ve vitamin içerir.

Besinsel olarak, baldaki tek önemli besin, yemek kaşığı başına 17,2 gram ve 65 kalori (21 gram) ile şekerdir.

ÖZET
Bal, arılar tarafından bitkilerin nektarından üretilen bir besindir. Şeker oranı yüksektir ve eser miktarda organik asitler, potasyum, proteinler, enzimler ve vitaminler gibi başka maddeler içerir.


BAL NEDEN BOZULMAZ ?

Bal, yüksek şeker ve düşük nem içeriği, asidik yapı ve arılar tarafından üretilen antimikrobiyal enzimler gibi uzun süre dayanmasına yardımcı olan birkaç özel özelliğe sahiptir.

Şekeri Çok Yüksek ve Nem Oranı Düşük;

Bal yaklaşık olarak% 80 şekerden oluşur ve bu da bakteri ve mantarlar gibi birçok mikrop türünün büyümesini engelleyebilir.

Yüksek şeker içeriği, baldaki ozmotik basıncın çok yüksek olduğu anlamına gelir. Bu, suyun mikrop hücrelerinden dışarı akmasına, büyümelerini ve çoğalmalarını durdurmasına neden olur.

Asidiktir;

Balın pH’ı, oldukça asidik olan ortalama pH 3,9 ile 3,4 ile 6,1 arasında değişmektedir. Bunun birincil nedeni, nektarın olgunlaşması sırasında oluşan glukonik asidin varlığıdır.

Aslında bal, bazı bakteri türlerini öldürmede o kadar etkilidir ki, enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için yanık yaralarında ve ülserlerde bile kullanılır.

Arıların Bakteriyel Büyümeyi Bastıran Özel Enzimleri Vardır;

Bal üretimi sırasında arılar, balın korunmasına yardımcı olmak için nektara glikoz oksidaz adı verilen bir enzim salgılarlar.

Bal olgunlaştıkça, glikoz oksidaz şekeri glukonik aside dönüştürür ve ayrıca hidrojen peroksit adı verilen bir bileşik üretir.

ÖZET
Bal, yüksek şeker ve düşük nem içeriğine sahiptir. Asidiktir ve antibakteriyel madde hidrojen peroksit içerir. Bu üç özellik, uygun şekilde saklanan balın uzun bir zaman boyunca bozulmaması için geçerli bir sebebtir.


Bal Bozulabilir mi ? Bozulmuş Bal Nasıl Anlaşılır ?

Balın antimikrobiyal özelliklerine rağmen, belirli koşullar altında bozulabilir veya hastalığa neden olabilir.

Balda doğal olarak bulunan mikroplar arasında bakteri, maya ve küf bulunur . Bunlar polenden, arıların sindirim sisteminden, tozdan, havadan, kirden ve çiçeklerden gelebilir.

Arılar belirli çiçek türlerinden nektar topladıklarında, bitki toksinleri bala aktarılabilir.

Bunun iyi bilinen bir örneği, Rhododendron ponticum ve Azalea pontica’dan gelen nektardaki grayanotoksinlerin neden olduğu “deli bal” dır . Bu bitkilerden üretilen bal, baş dönmesine, mide bulantısına ve kalp ritmi veya tansiyon sorunlarına neden olabilir.

Bal yanlış depolanırsa bazı antimikrobiyal özelliklerini kaybedebilir, kontamine olabilir veya bozulmaya başlayabilir.

Açık bırakıldığında veya uygun şekilde kapatılmadığında, su içeriği% 18’lik güvenli seviyenin üzerine çıkmaya başlayarak fermantasyon riskini artırabilir.

Ek olarak, açık kavanozlar veya kaplar, balın çevredeki mikroplarla kirlenmesine izin verebilir. Su içeriği çok yükselirse bunlar büyüyebilir.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER