Hayvansever

Balıklar Uyur Mu, Balıklar Nasıl Uyur ?

Balıklar nasıl uyur? Yüzmeye devam mı ediyorlar yoksa bir yerde mi uyuyorlar?

Neredeyse tüm hayvanlar uyur. Zihni ve bedeni tazelemek için uyku çok önemlidir. İnsanlar uyuduğunda gözlerimizi kapatır ve uzun süre hareketsiz yatarız. Çevremizde olup bitenlerin daha az farkında olabiliriz ve nefesimiz yavaşlar. Bazı insanlar çok ağır uyurlar ve onları uyandırmak gerçekten ÇOK zaman alır!

Balıkların göz kapakları yoktur. Zaten su altında onlara ihtiyaçları olmaz. Çünkü gözlerine toz giremez. Bazıları gün içinde uyur ve sadece geceleri uyanır, bazıları ise gece uyur ve gün boyu uyanıktır (tıpkı sizin ve benim gibi).

Balıklar Uyur mu


Balıklar yatma vakti geldiğini nasıl anlar?

Balıkların ne zaman uyuduğunu söylemek oldukça kolaydır: Hareketsiz yatarlar, genellikle suyun dibinde veya yüzeyinin yakınında. Çevrelerinde olup bitenlere tepki vermede yavaştırlar veya hiç tepki vermeyebilirler. Solungaçlarına bakarsanız, çok yavaş nefes aldıklarını fark edeceksiniz.

Evde akvaryumu olan insanlar, geceleri ışıklar söndüğünde balıkların çok daha az aktif hale geldiğini bileceklerdir. Gecenin ortasında bir ışığı yakarsanız ne kadar hareketsiz olduklarını görürsünüz.

İnsanlar gibi, balıkların da uyku ve yemek gibi şeyleri ne zaman yapacaklarını söyleyen bir iç saati vardır. Bu nedenle, geceleri yanlışlıkla ışıkları açık bıraksanız bile, balıklar yine de sakinleşip uyuyabilir.

 

Ton balığı ve köpekbalıkları gibi bazı balıklar nefes alabilmek için her zaman yüzmek zorundadır. Tıpkı yunuslar gibi, bu balıkların da beyinlerinin yarısı kadar uyuyor olması muhtemel.


Balıklar, insanlar gibi rüya görebilir!

Balıklar uyurken rüya görür mü acaba? Şimdiye kadar bu sorunun cevabını bulamadık, ancak uyuyan bir ahtapotun son video görüntüleri onun renk değiştirdiğini gösterdi, bu da bir yırtıcıdan saklanmayı veya kendi avına gizlice yaklaşmayı hayal ediyor olabileceğini gösteriyor.

İster inanın ister inanmayın, insanlarda uykuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olmak için balık uykusu araştırılıyor. Bu çalışmaların çoğu zebra balığı kullanıyor ve uykusuzluk (uykusuzluk), uykusuzluk (uyumakta güçlük) ve sirkadiyen ritmin (uyku döngüleri) etkileri gibi şeyleri anlamaya çalışıyor.

İşte balıklar da dahil olmak üzere hayvanlarda uyku hakkında harika bir video.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu