1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Bayrağında Kartal Olan Ülkeler Hangileri ?

Bayrağında Kartal Olan Ülkeler Hangileri ?

Meksika

Kartal gökyüzünde kralı olarak birçok kişi tarafından kabul edilir. Keskin pençelere, mükemmel görüşe ve muazzam bir güce sahiptir, bu da onu havada çok başarılı bir avcı haline getirmiştir. Bu nedenle kartal, devlet ve örgüt bayraklarında cesareti, gücü ve özgürlüğü temsil etmek için kullanılmıştır. Birkaç ülkenin bayraklarında kartal temsil edilir.

Arnavutluk

arnavutluk

Arnavutluk bayrağı kırmızıdır ve ortasına iki başlı kartalın siyah silueti yerleştirilmiştir. Kartal, Arnavutluk devletinin egemenliğini temsil ederken, kırmızı renk cesareti, gücü ve özgürlüğü simgeliyor. Çift başlı kartal, Bizans İmparatorluğu’ndan ödünç aldıkları bir unsurdur. Resmi devlet bayrağı haline geldiği 1912 yılına kadar Arnavutluk’un soylu aileleri tarafından kabul edildi.


Meksika;

meksika

Meksika bayrağı, beyaz şeridin ortasında bir arma bulunan kırmızı, beyaz ve yeşil dikey şeritlerden oluşan basit bir üç renkli. Armanın içinde gagasıyla yılan tutan bir kartal duruyor, kartal dibinde yarım daire şeklinde defne yapraklarıyla çevrili bir kaktüs bitkisinin üzerine tünemiş. Mevcut bayrak resmen 1968’de kabul edildi.


Sırbistan;

sırbistan

Sırp bayrağının yukarıdan aşağıya doğru üç yatay kırmızı, mavi ve beyaz şeridi vardır. Bayrağın kaldırma tarafında, altın bir taç ve çift başlı beyaz bir kartaldan oluşan arma oturuyor. Bayrak, iki asırdır Sırp devleti tarafından resmen kullanılıyor ve mevcut tasarım 2010 yılında kabul edildi.


Moldova;

moldova

Bayrak, kırmızı, sarı ve mavi olmak üzere 3 dikey şeritten oluşur. Bayrağın ortasında, göğsünde kırmızı ve mavi bir kalkan bulunan altın kartaldan yapılmış devlet arması oturuyor. Armanın üzerindeki kartal da gagasında bir Ortodoks Hristiyan haçı, sağ pençesinde bir zeytin dalı ve solunda altın bir topuz tutmaktadır. Moldova 1990’dan beri bayrağı kullanıyor.


Mısır;

mısır

Mısır bayrağı, yukarıdan aşağıya doğru kırmızı, beyaz ve siyah üç yatay şeritten oluşur. Ortada Selahaddin’in altın kartalı var. Kırmızı, beyaz ve siyah çizgiler, ülkeye bağımsızlık getiren 1952 Mısır devrimini temsil ediyor.


Kazakistan;

kazakistan

Kazakistan bayrağı parlak mavidir ve ortada 32 ışınlı altın bir güneş, uçuş modunda kanatları açılmış bir altın bozkır kartalı üzerinde parlar. Bayrak, Kazakistan’ın Kazak Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nden değiştirilmesinden sonra 1992 yılında resmen kabul edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap