1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Bayraklarında Kendi Haritasını Gösteren Ülkeler

Bayraklarında Kendi Haritasını Gösteren Ülkeler

Kıbrıs ve Kosova bayraklarının her ikisi de haritalarını bayraklarında sergiliyor.

Bayraklar, bir kimlik kaynağı ve ülkeler için ulusal bir sembol olmasının yanı sıra, büyük önem taşıyan pankartlardır. Dünyadaki her milletin, yıllar içinde ki mücadelesini ve büyümesini temsil eden benzersiz semboller ve renklerle tasarlanmış bayrağı vardır. Bu renklerin ve sembollerin özel anlamları vardır. Dünyadaki ülkelerin çoğu bayraklarında farklı semboller ve renkler kullanıyor, ancak dünyadaki sadece 2 ülkenin bayrakları üzerinde haritaları var. Bu ülkeler Kosova ve Kıbrıs’tır.

1) Kıbrıs Bayrağı;

Kıbrıs, Kıbrıs’ı bağımsızlığını ilan eden Londra ve Zürih Anlaşmalarının imzalanmasının ardından 16 Ağustos 1960’ta bayrağını kabul etti. Mevcut bayrak, 1960 yılında düzenlenen bir tasarım yarışmasının sonucuydu. Kazanan bayrak, İsmet Güney olarak bilinen bir sanat öğretmeni tarafından tasarlandı. Kazanan tasarımı Başkan Makarios III ve Başkan Yardımcısı Fazıl Küçük seçti.

Ülkenin anayasası bayrağın kırmızı (Türkiye Bayrağı) veya mavi (Yunanistan bayrağı) olmamasını ve hilal veya haç olmamasını şart koşuyordu. Bu nedenle tasarımcı, Türk toplumu ile rakipleri Yunan arasında gerçekleşmemiş bir anlaşmaya işaret etmek için tarafsız ve barışçıl semboller seçti. Bağımsızlığını kazanmadan önce Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan bayraklarını kullandı.

Ülkenin bayrağında adanın bir haritası ve beyaz bayrak üzerinde iki zeytin dalı bulunuyor. Zeytin dalları, Yunanlılar ve Türkler arasındaki barışı simgeliyordu. Beyaz renk de bir başka barış sembolüdür. Adanın bayrak üzerindeki haritası, adadaki geniş bakır cevheri yataklarını temsil eden bakır-turuncudur. Kıbrıs’ta bağımsızlıktan yıllar sonra kullanılan bayraklar haritanın hem renkleri hem de boyutları bakımından farklılık gösteriyordu; Ekim 2005’te hükümet yeni bir ulusal bayrak önerdi ancak kamuoyu önünde reddedildi.

2) Kosova Bayrağı;

Kosova Meclisi, Sırbistan’dan bağımsızlığını kazandıktan sonra bayrağını 17 Şubat 2008’de kabul etti. Tasarım, Birleşmiş Milletler ve Kosova birlik ekibinin düzenlediği uluslararası bir yarışmanın sonucuydu. Birleşmiş Milletler, yeni bayrağın ulusun çok etnisiteli doğasını yansıtan sembollere sahip olmasını şart koştu. Ayrıca yarışmacılara Sırp ve Arnavut sembolleri veya Arnavutluk bayrağına ait renkleri kullanmaktan kaçınmaları talimatı verildi.

Yarışmaya yaklaşık bin kişi katıldı ve kazanan bayrağı Ibrahimi Muhamer tasarladı. Kosova bayrağı, ülke haritası ve altı yıldızla mavi renktedir. Bayraktaki harita altın rengindedir. Resmi olarak yıldızlar, Boşnaklar, Romanlar, Goralılar, Türkler, Sırplar ve Arnavutlar da dahil olmak üzere ulustaki başlıca etnik grupları temsil ediyor. Kosova bayrağının şekli ve rengi Bosna Hersek bayrağına benziyor.

Kosova, bağımsızlıklarından önce Birleşmiş Milletler (BM) altındaydı ve BM bayrağını kullandılar. 1969’dan önce ülkede yasal olarak kullanılan tek bayraklar SR Sırbistan ve SFR Yugoslavya bayraklarıydı.

İlgili İçerik; Bayrağında Kartal Olan Ülkeler Hangileri ?

Bayrağında Kartal Olan Ülkeler Hangileri ?

Yorum Yap

Yorum Yap