1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Berat Kandilinin Önemi ve Fazileti Nedir ? Berat Gecesi Duası ve Berat Namazı Kılınışı

Berat Kandilinin Önemi ve Fazileti Nedir ? Berat Gecesi Duası ve Berat Namazı Kılınışı

Milyonlarca Müslüman vatandaşın büyük bir heyecan içerisinde beklediği Şaban ayının 15. gecesi olan Berat Kandili çok büyük ve önemli bir gecedir. Kötü ya da iyi işlediğimiz bütün amellerin Allah’ın katına arz olunduğu Berat gecesinde 5 önemli olay gerçekleşir. Amellerimizin Allah’ın katına ulaştığı mübarek Berat gecesinde faziletli dua ve zikirleri sizler için hazırladık. En faziletli berat Kandili ibadetleri ve Berat gecesi 4 Yasin okumanın fazileti sizlerle…

Berat gecesinin Müslümanlar tarafından bu kadar önemli olmasının sebebi o gece amel defterlerinin yazılmasından gelmektedir. Bu durumla alakalı bir hadis-i şerifte de şöyle geçmektedir: – Efendimiz Hz. Muhammed (SAV), “Şaban ayının 15. gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ (Keyfiyeti bizce meçhul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek (o andan) fecir oluncaya kadar: “Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) mübtela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu?” buyurarak oruç tutmanın ne kadar faziletli olduğuna işaret etmiştir. (İbn Mâce, H. no: 1388). Bu önemli gecede sizlere rehberlik edebilmesi için tavsiye ibadetleri sizlere derledik…

İlgili İçerik; 2021 Yılına Ait Resimli ve Dualı Berat Kandili Mesaj ve Sözleri..!

Berat Kandili Mesajları; 2021 Yılına Ait Resimli ve Dualı Kandil Sözleri..!

2021 BERAT KANDİLİ NE ZAMAN? 

Mübarek Şaban Ayı, Berat Gecesini de içinde barındırdığından dolayı çok önemli bir aydır. En son gerçekleşen Miraç kandilinden sonra şimdi de amellerimizin Allah’a arz edileceği Berat gecesinin hangi güne denk geldiği merak konusu oldu. Berat Kandili 2021 takvimine göre 27 Mart yani Cumartesi gününe denk gelecek.

2021 berat kandili ne zaman

 


BERAT KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR? BERAT GECESİNDE GERÇEKLEŞEN OLAYLAR NELER? 

Mübarek gecelerimizden bir tanesi olan Berat Kandilinde bol bol ibadet edilmelidir ve bu önemli günün değeri iyi bilinmelidir. Bu özel gecenin sırları ve hikmetleri son derece büyüktür. En büyük örneklerinden biri ; Allah (c.c)’un kitabı olan Kuran-ı Kerim, berat gecesinde Levh-i Mahfuzdan dünyaya bütün bir şekilde indirilmiştir. Bu durum inzal olarak tanımlanır. Kadir gecesinde ise ilk defa Peygamber Efendimiz (SAV)’e parça parça indirilmiştir. Buna da tenzil denir.

Berat gecesinde gerçekleşen 5 önemli haslet:

1- En önemli işler bu gecede seçilir ve ayırt edilir.
2- Berat gecesinde yapılan ibadetlerin mükafatı çok büyüktür.
3- İlahi rahmetlerin yaygın olduğu bir gecedir.
4- Bağışlanmanın ve affın geçerli olduğu en önemli mağfiret gecesidir.
5- Berat gecesinde Peygamberimiz (SAV)’e şefaat hakkının tümü verilmiştir. Çünkü Efendimiz (SAV), Şaban’ın on üçüncü gecesi ümmeti için şefaat istemiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, on dördüncü gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş, on beşinci gecesi yine istemiş, bu gece şefaatın tamamı ihsan edilmiştir. Bu şefaatten mahrum olanlar, devenin ürküp kaçtığı gibi Allah’tan kaçanlardır.


BERAT GECESİNİN FAZİLETLERİ VE SIRLARI;

Af, arınma, mağfiret ve kurtuluş vesilesi olan Berat gecesi hakkında Hz. Muhammed’in (s.a.s) şöyle buyurduğu ifade ediliyor: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah (C.C), bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim’ buyurur.” Hz. Muhammed bu hadisinde Berat Kandili’nde oruç tutulmasını buyuruyor.

berat gecesi faziletleri


100 REKATLIK BERAT KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

100 rekatlık berat gecesi namazı için şöyle niyet edilir; “Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle” Yatsı namazını kıldıktan sonra 2 rekatta bir olmak üzere selam verilerek kılınan 100 rekatlık namazın her rekatında Fatiha okuduktan sonra 10 İhlas suresi okunur. 10 kere okumaya kuvveti olmayanın 5 ya da 3 defa da okuyabileceğine dair görüşler vardır. Namaz bittikten sonra okunabildiği kadar salavat ve beraberinde ise tövbe edilip dünyevî ve uhrevî istekler Allah’tan niyaz edilmelidir..

Namaz bittikten sonra her biri 14 defa okunması tavsiye edilen dualar şu şekildedir:

İstiğfar

Salavat (Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed)

Fatiha

Ayetel Kürsi

Tevbe Sûresinin son 2 ayeti besmele ile. (Lekad câeküm)

14 kere Yâsîn, Yâsîn … dedikten sonra 1 Yâsîn-i Şerîf.

İhlas

Felak Suresi

Nâs Suresi

“Sübhânallâhi ve’l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l- azîm.”

Salevat-ı Şerife 14 kez okunur ve dua edilir.

Salat-ı Münciye okumak efdaldir.

İlgili İçerik; Kısa Zamanda Borçtan Kurtulmak İçin Okunması Gereken Dua, Borçtan Kurtulmak İçin Rızık Duası..!


BERAT GECESİ DUASI NEDİR? BERAT KANDİLİNDE OKUNACAK DUA

berat gecesi duası

“Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike.”

ANLAMI; “Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin.”

İlgili İçerik; Namaz Surelerinin Sıralaması..! Namazda Okunması Gereken Zammı Sureler Nelerdir ?


BERAT KANDİLİNDE NASIL İBADET EDİLMELİ?

– Berat gecesi 4 Yasin-i Şerif okumanın fazileti büyüktür. Bunlardan 1. si sağlıklı, ibadetli ve uzun bir ömür için; 2. si hayırlı ve helal bol rızık için; 3.sü kaza ve beladan korunmak için; 4.sü ise beratların sağ taraftan alınması için niyet edilmelidir.
– Kuran-ı Kerim okunabilir, okuyan kişiler dinlenmelidir.
– Kabir ziyaretleri yapılabilir.
– Nafile namazlardan çok günahların affı için tövbe etmeye önem verilmelidir.
– Hasta ziyaretleri yapılabilir.
– Durumu olmayan kimselere yardım yaparak onlar sevindirilebilir ve sadaka verilebilir.
– Namazlardan sonra zikir çekilebilir.
– Samimi ve içten bir tövbe edilmelidir.
– Cemaat namazlarına katılınabilir.
– Peygamber Efendimiz (SAV)’e salat-ü selam getirilebilir.
– Küs ve dargın kişiler barıştırılmalı, müminlerle helalleşilmelidir.
– İsmen dua edilebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap