Beyaz Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Beyaz Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Evdeki en büyük gizemlerden biri beyaz ayakkabıların nasıl temizleneceğidir. Kullanışlı ve pratik oldukları için, beyaz ayakkabılar kutunun dışına çıkarıldıktan sonra temiz ve bozulmamış görünmeye devam etmesi çok zordur. Bu nedenle, beyaz ayakkabıları temizlemek için en iyi ipuçlarını sizler için aradık. Çamaşır suyundan, karbonattan diş macununa kadar, beyaz ayakkabılarınızı mükemmel durumda tutmanın en iyi yollarından bazılarına göz atın.

Unutmayın, beyaz ayakkabıların nasıl temizleneceğini bulmak mümkün olsa da, birkaç temizlik kısa yoluyla birlikte biraz daha fazla zaman ve taahhüt gerektirir. Eğer meydan okumaya hazırsanız, sonuçlar buna değer. Biraz çaba uzun bir yol kat edebilir!

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir

İlk Yöntem ( Temiz Kalmasını Sağlamaktır). Yeni ayakkabılarınızı ilk kez giymeden önce, uzmanlar hemen temizleyici sprey ile temizlemenizi önerir. Ayakkabılarınızı nerede giymeyi planlıyorsanız ya da gün boyunca ne tür hava, ve kir ile temas ederseniz korumalısınız, koruyucu sprey püskürtme işlemini  haftada bir kaç kere tekrarlayın.

Başka bir akıllı ipucu: Nokta temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Sıkıcı görünebilir, ancak beyaz ayakkabıları tamamen nasıl temizleyeceğinizi öğrenirken düzenli küçük temizlemeler büyük bir rol oynacaycaktır. Bunu yapmak için, lekeleri veya çizikleri nazik bir temizlik maddesi ile silin. Aksi takdirde, kumaşa batabilirler ve onları tekrar mükemmel bir şekilde beyaz yapma hayaliniz çok daha zor olacaktır.

Beyaz Ayakkabıları Temizlemek için Ne Kullanılmalı?

Beyaz ayakkabılarınızı temizlemek için olmazsa olmazlardan biri, ulaşılması zor lekeleri hedeflemenize yardımcı olabilecek eski bir diş fırçasıdır . Beyaz ayakkabılarınızı (hafifçe!) sadece ılık su ve sabunla ovarak ayakkabılarınızın durumunda hızlı bir fark yaratabilirsiniz. Ancak bu işe yaramazsa, kabartma tozu, çamaşır suyu, bebek pudrası ve hatta diş macunu gibi çeşitli ev eşyalarının lekeli ayakkabılarınızı tekrar beyaza döndürmenize yardımcı olabileceğini bilin.

Önemli bir tavsiye: Asla, beyaz ayakkabılarınızı veya spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesine, hatta kendi başınıza yıkamayın. Bunu yapmak muhtemelen beyaz ayakkabıların lekesini ve rengini daha da kötüleştirebilir. Daha da önemlisi, kalıcı hasara neden olabilir. Ayakkabılarınızın deri veya kumaşlarında yırtıklar, gevşek iplikler veya bir bozulma fark edebilirsiniz; Kısacası, ayakkabılarınız bu yıkamadan sonra bir daha asla aynı görünmeyebilir.

Beyaz ayakkabıları çamaşır suyu ile temizleyebilir misiniz?

Beyaz spor ayakkabılarında çamaşır suyu kullanıp kullanamayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Kısa cevap: Evet. Daha net cevap verecek olursak beyaz ayakkabıları çamaşır suları ile temizlemek için dikkatli olmalısınız. Öncelikler çamaşır suyunu seyrelttiğinizden emin olduktan sonra bu işleme geçebilirsiniz. Beyaz ayakkabıları temizlemek için ne kadar çamaşır suyu kullanılacağına gelince: Bu  ayakkabısında göre değişir o yüzden çamaşır suyu ile ayakkabı temizlerken çok dikkatli olmalısınız.

Beyaz ayakkabıları çamaşır suyu ile temizlemek için: Çamaşır suyu, kap, su, diş fırçası ve vantilatör veya yakındaki açık bir pencereye ihtiyacınız olacak. İyi havalandırılmış bir alanda az miktarda çamaşır suyunu en az beş kat daha fazla suyla karıştırın. Diş fırçanızı seyreltilmiş çamaşır suyu çözeltisine batırın ve ayakkabıları hafifçe ovun. İşiniz bittiğinde ılık suyla durulayın ve ardından ayakkabıların en az birkaç saat kurumasını bekleyin.

Karbonat ile Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Beyaz ayakkabıları karbonatla temizlemek için: Bir çorba kaşığı sıcak su, bir çorba kaşığı beyaz sirke ve bir çorba kaşığı karbonatla karıştırın. Macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve ardından karışımı ayakkabılarınızın kanvas alanlarına köpürtmek için eski bir diş fırçası kullanın. En iyi sonuçlar için dairesel hareketlerle çalışın. Ayakkabılar tamamen bu karışım ile kaplandıktan sonra, üç ila dört saat boyunca sıcak güneş ışığında dışarıda bırakın. Karışım kuruduktan sonra ayakkabıdan karışımı çıkartmak için sallamanız yeterli olacaktır.

Beyaz Ayakkabı Diş Macunu ile Nasıl Temizlenir

Tabii, dişlerinizi beyazlatır – ama ayakkabılarınızı beyazlatabilir mi? İster inanın ister inanmayın, olabilir. Bununla birlikte, beyaz ayakkabıları daha da lekeleyebilecek renkli diş macunlarından uzak durmanız gerekir. Buradaki bonus, temizlik ajanınızın nazik olduğunu bilmenizdir; sonuçta ağzınızda kullanırsınız.

Beyaz ayakkabıları diş macunu ile temizlemek için:

Jel olmayan beyaz bir diş macunu ve eski bir diş fırçası kullanın. Beyaz ayakkabıları kabartma tozu ile temizleme yöntemine benzer şekilde, diş macunu kirli ayakkabılarınıza uygulayarak ekstra kirli noktalarınızda dairesel hareketlerle çalışacaksınız. Macunu ayakkabıların kumaşı üzerinde çalıştıktan sonra, yaklaşık on dakika bekletin. Diş macununu ayakkabınızdan silmek için nemli bir havlu kullanın; gerekirse işlemi tekrarlayın.

Deneyimlerinizi bize yorum kısmından yazarsanız çok seviniriz 🙂 İyi Günler…

 

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER