İskoçya'daki araştırmacılar, biri dini lider ve güzel bir kadın olan iki tarihi figürü dijital olarak yeniden yarattılar.

Kafatasları tarandı, 3D olarak yeniden oluşturuldu ve araştırmacılar tarafından ses verildi. 1950'de insan kemiklerinin keşfinin, araştırmacıların orta çağ yaşamı hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olması bekleniyor. 14. yüzyıldan "güzel" bir kadın ve yarık damaklı bir rahip, bilim adamları tarafından dijital olarak canlandırıldı ve ikisi de İskoçya'daki bir kitap festivalinde izleyicilere Orta Çağ hakkında konuşacaklar. Anonim kadın, 1950'lerde Dumfries ve Galloway'deki Whithorn Manastırı sitesini inşa ederken keşfedildi. 20'li yaşlarında ölmüş ve deniz kabuklarından bir yatağa gömülmüştü. İşte dünya gündemini sarsan, merak edilen o haber...

Resmen Kendi Hikayesini Anlatacak

Bradford Üniversitesi'nden uzmanlar, hikayesini bir Wigtown Kitap Festivali etkinliğinde paylaşacak olan kadının gerçekçi bir animasyonunu üretmek için yüz rekonstrüksiyonu ve bilgisayar teknolojisini kullandılar.

Kurtlar Vadisi Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak? Kurtlar Vadisi Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak?

4-xG1w88qE6zIo5_7KntKw

Çalışma Nasıl Yapılmaya Başlandı?

İskoçya'daki araştırmacılar, biri dini lider ve diğeri güzel bir kadın olan iki tarihi figürü dijital olarak yeniden yarattılar. Kafatasları tarandı, 3D olarak yeniden oluşturuldu ve araştırmacılar tarafından ses verildi. 1950'de insan kemiklerinin keşfinin, araştırmacıların orta çağ yaşamı hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olması bekleniyor. 14. yüzyıldan "güzel" bir kadın ve yarık damaklı bir rahip, araştırmacılar tarafından dijital olarak yeniden yapılandırıldı ve ikisi de İskoçya'daki bir kitap festivalinde izleyicilere Orta Çağ hakkında insanlara hikayelerini anlatacaklar. Adrian Evans tarafından yönetilen çalışmanın bir parçası olarak, İskoç Ulusal Müzeleri'nden Dr. He, 3D tarama için üç orta çağ insanının kafatasını sağladı. Ondan sonra dijital olarak yeniden inşa edildiler ve hayata geçmeleri için müzik eklendi.

Antropolog ve adli tıp uzmanı Dr. Christopher Rynn, kadının kafatasının şimdiye kadar gördüğü en simetrik kafa yapısına sahip olduğunu iddia ederek, o dönemde çok çekici bir yüze sahip olduğuna inanmasına neden oldu. Ancak Rynn, kadının 1200'lerde Whithorn piskoposu olan Piskopos Walter'ın mezarının bitişiğindeki taş bir tabuta defnedildiğine dikkat çekti. Bilim adamına göre bu durum kadının yüksek statüsü olduğunu gösteriyor.