Bipolar 1 ve Bipolar 2 Bozukluk Arasındaki Fark Nedir?

Bipolar 1 ve Bipolar 2 Bozukluk Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu insan zaman zaman duygusal iniş çıkışlara sahiptir. Ancak bipolar bozukluk adı verilen bir beyin rahatsızlığınız varsa, duygularınız anormal derecede yüksek veya düşük seviyelere ulaşabilir. Bu yazımızda sizler için Bipolar 1 ve 2 arasında ki farklı sunmaya çalışacağız.

Kendinizi bazen çok heyecanlı veya enerjik hissedebilirsiniz. Diğer zamanlarda kendinizi derin bir depresyona girerken bulabilirsiniz. Bu duygusal tepelerden ve vadilerden bazıları haftalarca ya da aylarca sürebilir.

Dört temel bipolar bozukluk türü vardır :

Bipolar 1 bozukluk
Bipolar 2 bozukluk
siklotimik bozukluk (siklotimi)
diğer tanımlanmış ve tanımlanmamış bipolar ve ilişkili bozukluklar

Bipolar 1 ve 2 bozuklukları, diğer bipolar bozukluk tiplerinden daha yaygındır. Bu iki türün nasıl benzer ve farklı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Bipolar 1 ve Bipolar 2 Bozukluğu Arasındaki Fark Nedir?

Tüm bipolar bozukluk türleri, aşırı ruh hali bölümleri ile karakterizedir. Yüksekler manik ataklar olarak bilinir. Düşükler depresif atak olarak bilinir.

Bipolar 1 ve bipolar 2 bozuklukları arasındaki temel fark, her tipin neden olduğu manik atakların şiddetinde yatmaktadır.

Bipolar 1 olan bir kişi tam bir manik atak geçirirken, bipolar 2 olan bir kişi sadece hipomanik bir atak (tam manik ataktan daha az şiddetli bir dönem) yaşayacaktır.

Bipolar 1 olan bir kişi büyük bir depresif dönem yaşayabilir veya olmayabilir, bipolar 2 olan bir kişi büyük bir depresif dönem yaşayabilir.

Bipolar 1 bozukluk nedir?

Bipolar 1 bozukluk tanısı koymak için en az bir manik atak geçirmiş olmanız gerekir. Bipolar 1 bozukluğu olan bir kişi büyük bir depresif atak geçirebilir. Manik atak belirtileri o kadar şiddetli olabilir ki, hastane bakımına ihtiyaç duyarsınız .

Manik bölümler genellikle aşağıdakilerle karakterize edilir:

Olağanüstü enerji
Huzursuzluk
Odaklanmada zorluk
Öfori duyguları (aşırı mutluluk)
Riskli davranışlar
Kötü uyku

Manik bir bölümün belirtileri o kadar açık ve müdahaleci olma eğilimindedir, bir şeyin yanlış olduğundan şüphe duymaz.

Bipolar 2 bozukluk nedir?

Bipolar 2 bozukluk, en az iki hafta süren majör bir depresif dönem ve en az bir hipomanik dönem (tam şişmiş bir manik dönemden daha az şiddetli bir dönem) içerir. Bipolar 2 olan insanlar tipik olarak hastaneye yatmayı gerektirecek kadar yoğun manik atak yaşamazlar.

Bipolar 2 bazen depresyon olarak yanlış teşhis edilir, çünkü depresif belirtiler kişinin tıbbi yardım istediği zaman ana semptom olabilir. Bipolar bozukluğu düşündürecek manik atak olmadığında, depresif belirtiler odak noktası haline gelir.

Bipolar bozukluğun belirtileri nelerdir?

Yukarıda belirtildiği gibi, bipolar 1 bozukluk mani’ye neden olur ve depresyona neden olurken, bipolar 2 bozukluk hipomani ve depresyona neden olur. Bu semptomların ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi edelim .

Cinnet

Bir manik dönem ,yüksek enerji, ya da deli olmanın sadece duygusal olarak daha fazlasıdır. Bir manik bölüm sırasında, mani o kadar yoğundur ki günlük aktivitelerinize müdahale edebilir. Manik bir bölümde birini daha sakin, daha makul bir duruma yönlendirmek zor.

Bipolar bozukluğun manik evresinde olan insanlar, harcayamayacakları büyük miktarda para harcamak gibi çok mantıksız kararlar verebilirler. Ayrıca, bağlı bir ilişki içinde olmasına rağmen cinsel kararsızlıklar gibi yüksek riskli davranışlarda bulunabilirler.

Bir bölüm, alkol, uyuşturucu veya başka bir sağlık durumu gibi dış etkilerden kaynaklanıyorsa resmi olarak manik olarak kabul edilemez.

Hipomani

Manik bir olaydan daha az şiddetli olmasına rağmen, hipomanik bir faz hala davranışınızın normal durumunuzdan farklı olduğu bir olaydır. Farklılıklar, etrafınızdaki insanların bir şeylerin yanlış olduğunu fark edebilecek kadar aşırı olacaktır.

Resmi olarak, hipomanik bir bölüm, uyuşturucu veya alkolden etkileniyorsa hipomani olarak kabul edilmez.

Depresyon

Bipolar bozukluğu olan bir kişide depresif belirtiler klinik depresyonu olanlardakine benzer . Uzun süreli üzüntü ve umutsuzluk dönemleri içerebilir. Ayrıca zaman geçirmekten hoşlandığınız insanlara ve eskiden sevdiğiniz aktivitelere olan ilginizi de kaybedebilirsiniz. Diğer semptomlar şunları içerir:

Yorgunluk
Sinirlilik
Odaklanmada zorluk
Uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler
Yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler
İntihar düşünceleri

Bipolar bozukluğa ne sebep olur?

Bilim adamları bipolar bozukluğa neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Beynin anormal fiziksel özellikleri veya bazı beyin kimyasallarındaki dengesizlik ana nedenler olabilir.

Birçok tıbbi durumda olduğu gibi, bipolar bozukluk ailelerde ortaya çıkma eğilimindedir . Ebeveyniniz veya bipolar bozukluğu olan bir kardeşiniz varsa, onu geliştirme riskiniz daha yüksektir. Bipolar bozukluktan sorumlu olabilecek genler için araştırmalar devam etmektedir.

Bipolar bozukluk nasıl teşhis edilir?

Bir psikiyatrist veya diğer akıl sağlığı uzmanı tipik olarak bipolar bozukluğu teşhis eder . Teşhis, hem tıbbi geçmişinizin hem de mani ve depresyon ile ilgili semptomlarınızın  incelemesini içerecektir.

Doktor ziyareti sırasında bir eşinizi veya yakın bir arkadaşınızı getirmek çok yararlı olabilir. Davranışınızla ilgili, kolay veya doğru cevaplayamayacağınız soruları yanıtlayabilirler.

Bipolar 1 veya bipolar 2 gibi görünen semptomlarınız varsa, her zaman doktorunuza söyleyerek başlayabilirsiniz. Belirtileriniz yeterince ciddi görünüyorsa doktorunuz sizi bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilir .

Bir kan testi de teşhis sürecinin bir parçası olabilir. Kanda bipolar bozukluk için herhangi bir belirteç yoktur, ancak kan testi ve kapsamlı bir fizik muayene , davranışınızın diğer olası nedenlerini dışlamaya yardımcı olabilir.

Bipolar bozukluk nasıl tedavi edilir?

Doktorlar genellikle bipolar bozukluğu ilaç ve psikoterapi kombinasyonu ile tedavi eder .

Duygudurum düzenleyicileri genellikle tedavide kullanılan ilk ilaçlardır. Bunları uzun süre alabilirsin.

Lityum , yıllardır yaygın olarak kullanılan bir ruh hali dengeleyicisidir. Birkaç potansiyel yan etkisi vardır. Bunlar arasında düşük tiroid fonksiyonu, eklem ağrısı ve hazımsızlık bulunur . Ayrıca ilacın terapötik seviyelerini ve böbrek fonksiyonunu izlemek için kan testleri gerektirir. Antipsikotikler manik atakları tedavi etmek için kullanılabilir.

Doktorunuz, nasıl yanıt verdiğinizi görmek için her ikiniz de kullanmaya karar verdiğiniz düşük dozda hangi ilaçlarla başlayabilir. Başlangıçta reçete ettiklerinden daha güçlü bir doza ihtiyacınız olabilir. Ayrıca semptomlarınızı kontrol etmek için bir ilaç kombinasyonuna veya hatta farklı ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Tüm ilaçların potansiyel yan etkileri ve diğer ilaçlarla etkileşimleri vardır. Hamileyseniz veya başka ilaçlar kullanıyorsanız, herhangi bir yeni ilaç almadan önce doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Bir günlük yazmak, tedavinizin özellikle yararlı bir parçası olabilir. Ruh halinizi, uyku ve yeme alışkanlıklarınızı ve önemli yaşam olaylarınızı takip etmek, size ve doktorunuza terapi ve ilaçların nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Semptomlarınız düzelmezse veya kötüleşmezse, doktorunuz ilaçlarınızda veya farklı bir psikoterapide değişiklik isteyebilir.

İlgili İçerik; Bipolar Bozukluk Ne Demek, Neden Olur ?

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER