Bipolar Bozukluk Ne Demek, Neden Olur ?

Bipolar Bozukluk Ne Demek, Neden Olur ?

Bu yazımızda sizler için Bipolar Bozukluk hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap vereceğiz. “Bipolar Bozukluk nedir, neden olur ve genetik midir?” gibi merak edilen bütün soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk bir kişinin ruh hali ve enerjisinde değişikliklere neden olur. Bu aşırı ve yoğun duygusal durumlar veya ruh hali bölümleri işlevlerini etkileyebilir. Bipolar bozukluğu olan kişilerde normal ruh halleri de olabilir.

Duygu durum bölümleri şu kategorilere ayrılır:

Manik
Hipomanik
Depresif

Bu ruh hali bölümleri, davranışlarda belirgin bir değişiklik ile işaretlenir.

Bir manik bölüm sırasında, bazıları son derece enerjik veya sinirli hissedebilir. Hipomani maniden daha az şiddetlidir ve daha kısa bir süre sürer. Büyük bir depresif dönem yoğun üzüntü veya yorgunluk duygularına neden olabilir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre dörtten fazla bipolar bozukluk türü listelenmiştir. En yaygın üç tür:

Bipolar I bozukluk; Manik ataklar bir seferde en az yedi gün sürer. Semptomlar o kadar yoğun olabilir ki bazı kişilerin hastaneye yatırılması gerekebilir. En az iki hafta süren depresif ataklar da ortaya çıkabilir.
Bipolar II bozukluk; Bu tip, yoğun manik atakları olmayan depresif ve hipomanik ataklara sahiptir. Depresyon olarak yanlış teşhis edilebilir.
Siklotimik bozukluk; Bu, bipolar bozukluğun daha hafif bir şeklidir. Alternatif hipomani ve depresyon ataklarını içerir. Yetişkinlerde en az iki yıl, çocuklarda ve ergenlerde bir yıl sürer.

Doktorunuz size başka bir tür bipolar bozukluk tanısı koyabilir, örneğin:

İndüklenen madde
Tıbbi ile ilgili
Belirtilmemiş bipolar bozukluk

Bu tipler benzer semptomları paylaşabilir. Bipolar bozukluğun gelişiminden hiçbir faktör sorumlu görünmemektedir. Araştırmacılar daha etkili tedavilerin geliştirilebilmesi için nedenlerini belirlemeye ve sürdürmeye devam ediyor.

Bipolar Bozukluk Genetik midir ?

Genetik ve bipolar bozukluk araştırmaları oldukça yenidir. Bununla birlikte, bipolar bozukluğu olan kişilerin üçte ikisinden fazlasının bipolar veya majör depresyonu olan bir akrabası vardır. Araştırmacılar hala artan riskten sorumlu genetik faktörleri bulmaya çalışıyorlar.

Kalıtsal risk

Dünya sağlık örgütü, özdeş bir ikizin, ikizleri varsa bipolar bozukluk tanısı alma şansının yüzde 70 olduğunu bildirdi.

İkizler üzerinde yapılan çalışmaların bipolar bozukluk da bir kalıtsal bileşenin var olduğu görülmüştür. Bipolar bozukluğu olan bir ikizin beyin yapısının bipolar bozukluğu olmayan ikizden farklı olduğu açıklanmıştır.

Bipolar ve şizofreni çakışıyor

Aileler üzerinde yapılan çalışmalar ve ikizler bipolar bozukluk ve şizofreni arasındaki genetik bağ olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, belirli genlerdeki küçük mutasyonların bipolar riski etkilediğini buldular.

DEHB çakışması

2017 senesinde yapılan bir çalışma erken başlangıçlı bipolar bozukluk ve DEHB arasında genetik bir ilişki göstermektedir. Erken başlangıçlı bipolar bozukluk 21 yaşından önce ortaya çıkar.

Biyolojik anormallikler beyni etkileyebilir

Bilim adamları, bipolar bozukluğu olan insanların beyinlerinin onsuz insanların beyinlerinden nasıl farklı olduğunu keşfetmeye çalışıyorlar. İşte bazı ilginç bakış açıları.

Beyin hücreleri

Hippokampüste kaybı ya da beyin hücrelerinin hasar duygudurum bozuklukları katkıda bulunabilir. Hipokampus beynin hafıza ile ilişkili kısmıdır. Ayrıca dolaylı olarak ruh halini ve dürtüleri etkiler.

Nörotransmiterler

Nörotransmitterler beyin hücrelerinin iletişim kurmasına ve ruh halini düzenlemesine yardımcı olan kimyasallardır. Nörotransmitterlerle dengesizlikler bipolar bozukluğa bağlanabilir .

Mitokondriyal problemler

Araştırmalar , mitokondriyal problemlerin bipolar bozukluk dahil olmak üzere zihinsel bozukluklarda rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Mitokondri hemen hemen her insan hücresindeki enerji merkezleridir. Mitokondri normal şekilde çalışmazsa, enerji üretimi ve kullanımı modellerinde değişikliğe yol açabilir. Bu, psikiyatrik bozukluğu olan kişilerde gördüğümüz bazı davranışları açıklayabilir.

Araştırmacılar 2015 yılında bipolar bozukluğu olan insanların beyinlerinde MRG yapan beynin belirli bölgelerinde yüksek sinyaller buldu. Bu parçalar, anormal hücresel işlevi düşündüren gönüllü hareketi koordine etmeye yardımcı olur.

Çevresel ve yaşam tarzı faktörleri

Bazı bilim adamları, bipolar bozuklukta çevresel ve yaşam tarzı faktörlerinin rol oynadığına inanmaktadır. Bu faktörler şunları içerir:

Aşırı stres
Fiziksel veya cinsel istismar
Madde bağımlılığı
Bir aile üyesinin veya sevilen kişinin ölümü
Fiziksel hastalık
Günlük hayatınızı etkileyen para veya iş sorunları gibi sürekli endişeler

Bu durumlar semptomları tetikleyebilir veya bipolar bozukluğun gelişimini etkileyebilir, özellikle zaten yüksek genetik risk altında olan kişiler için.

Yaş, cinsiyet ve hormonal faktörler

Bipolar bozukluk Dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 2,8’ini etkiler . Cinsiyetleri, ırkları ve sosyal sınıfları eşit derecede etkiler.

Yaş riski
Bipolar bozukluk genellikle 25 yaşlarında veya 15 ve 25 yaşları arasında gelişir. Tüm vakaların en az yarısı 25 yaşından önce teşhis edilir. Bununla birlikte, bazı insanlar 30’larında veya 40’larında olana kadar semptom geliştirmezler.

Bipolar bozukluğun 6 yaş ve altındaki çocuklarda gelişmesi mümkün olmakla birlikte, konu tartışmalıdır. Bipolar bozukluk gibi görünen şey diğer bozuklukların veya travmaların bir sonucu olabilir.

Cinsiyet riski
Bipolar II bozukluk kadınlarda erkeklere oran ile daha yaygındır. Ancak bipolar I bozukluk her iki cinsiyette de eşit derecede yaygındır. Teşhislerde bu farklılığa neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Hormonal risk
Uzmanlar , tiroid hormonlarının yetişkinlerde beyin fonksiyonu üzerinde büyük etkileri olduğuna inanıyor . Depresyon ve bipolar bozukluk anormal tiroid fonksiyonu ile ilişkilidir.

Tiroid, boyunda büyüme ve gelişmeyi düzenleyen hormonları serbest bırakan bir bezdir. Bipolar bozukluğu olan kişilerde genellikle hipotiroidizm veya az aktif tiroid bulunur.

Manik veya depresif bir olayı ne tetikleyebilir?

Bazı faktörler manik veya depresif atakları tetikleyebilir. Bu faktörler vücudun stres seviyesini arttırır, bu da bir tetikleyicidir. Kendi kişisel tetikleyicilerinizi tanımak, semptomların kötüleşmesini önlemenin bir yoludur.

Tetikleyiciler kişiden kişiye değişmekle birlikte, yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

Bir bebeğin doğumu, bir iş tanıtımı, yeni bir eve taşınma veya bir ilişkinin sonu gibi olumlu veya olumsuz olabilecek stresli yaşam olayları
Azalmış veya artmış uyku veya yatak istirahati dahil olmak üzere düzenli uyku düzenlerinde bozulma.
Uyku, yeme, egzersiz veya sosyal aktiviteler gibi rutinde değişiklik.
Belirli veya yüksek sesler, çok fazla aktivite ve kafein veya nikotin tüketimi gibi çok fazla stimülasyon.
Alkol veya madde bağımlılığı ; aşırı kullanım devam eden bipolar semptomlara, nükslere ve hastaneye yatışlara neden olabilir.
Yönetilmeyen veya tedavi edilmeyen hastalık

Ne zaman doktora görünmeli

Doğru tanı, tedavi ve yönetim ile bipolar bozuklukta mutlu bir yaşam sürmek mümkündür.

Bipolar bozukluğun bir veya daha fazla belirtisine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Fiziksel sağlığınızı kontrol edebilir ve ayrıca size bazı zihinsel sağlık tarama soruları sorabilirler.

Doktorunuz belirtileriniz için fiziksel bir sorun bulamazsa, bir zihinsel sağlık sağlayıcısı görmenizi önerebilir.

Tedaviniz durumunuza bağlı olacaktır. İlaçtan tedaviye değişebilir. Doğru tedaviyi bulmak biraz zaman alabilir. Herhangi bir ilaç istenmeyen yan etkilere neden olursa doktorunuzla konuşun.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER