Birden Fazla Kalbi Olan Hayvanlar Hangileri ?

Birden Fazla Kalbi Olan Hayvanlar Hangileri ?

İnsanlar gibi çoğu hayvanın da tek bir kalbi vardır. Bununla beraber, bazı hayvanların deniz yıldızı ve bazı ekinodermler gibilerinin kalpleri yoktur. Kafadan bacaklılar gibi diğer hayvanların da birkaç kalbi vardır. Ahtapot ve mürekkep gibi hayvanların 3 kalbi vardır; vücudun tüm bölgelerine kan pompalayan bir kalp ve oksijenle karıştığı solungaçlardan kan pompalayan diğer bir kalp bulunur. İlginçtir, bazı hayvanlarda 5 kalbe kadar vardır. Bu hayvanların birden fazla kalbi olmasına rağmen, birçok kalpten sadece biri birincil kalp olarak işlev görür. Kalplerin geri kalanı sadece ana kalbi tamamlar. İşte birden fazla kalbi olan hayvanlardan bazıları.


5. Solucan

Solucanlar, kemer olarak bilinen beş çift kalp benzeri yapıya sahiptir. Aort kemerleri teknik olarak kalp olmamasına rağmen, kalp ile benzer bir işlevi yerine getirirler ve tipik olarak kalp olarak adlandırılırlar. Aort kemerleri parçalanır ve solucan gövdesinin uzunluğu boyunca ilerler. Birden fazla bölmesi olan insan kalplerinin aksine, aort kemerleri sadece bir bölmeye sahiptir. 5 kalpten biri, kanı segmentlerin geri kalanına pompalayan birincil kalp görevi görür. Solucanlar sinir hücrelerini kullanarak kalp atışlarını düzenler.


4. Hamamböceği

Bir hamamböceğinin 13 odaya bölünmüş bir kalbi vardır ve insan kalbine kıyasla başarısızlığa karşı daha dirençlidir. Bölmeler tüpler şeklinde şekillendirilir ve her bölme, son bölmeler ideal bir çıkış basıncına ulaşana kadar kanı bir sonrakine itecek şekilde sırayla düzenlenir. Kalbin son odası, vücudun diğer kısımlarına ve diğer organlara oksijenli kan pompalar. Böylece, bir bölme başarısız olursa, ısı yine de çalışabilir, ancak daha az verimlilikle. Hamamböceğinin üzerindeki dorsal sinüs, kalbin çeşitli odalarına oksijenli kan gönderilmesine yardımcı olur.


3. Ahtapot

Ahtapotun toplamda 3 kalbi vardır ve bu kalplerden biri, diğer vücut kısımlarına oksijenli kan pompalayan sistematik kalp işlevi görür. 3 kalpten ikisine brakiyal kalpler denir ve oksijenasyon için solungaçlardan kan pompalar. Demir bakımından zengin hemoglobin içeren kanlarının çoğunun aksine, ahtapotlar kanlarına doğrudan çözünen ve kanlarının mavi görünmesini sağlayan bakır bakımından zengin hemosiyanine sahiptir. Hemoglobin, bir oksijen taşıyıcı olarak hemosiyaninden daha etkilidir. Böylece, üç kalp, ahtapotun aktif yaşam tarzı için gerekli oksijeni sağlamak için kanı daha hızlı bir şekilde vücuda pompalayarak telafi eder.


2. Kalamar

Bir ahtapot gibi, kalamarın da 3 kalbi vardır; bir sistematik kalp ve iki dal kalp. 2 kalp, kanı oksijenle karıştığı solungaçlardan geçirir. Solungaçlardan kan, diğer vücut parçalarına pompalandığı sistematik kalbe akar. Sistematik kalp üç odaya bölünmüştür; iki üst kulak kepçesi ve bir alt ventrikül.


1. Hagfish

Hagfish, dört kalp ve 5-15 çift solungaçtan oluşan ilkel dolaşım sistemlerine sahiptir. Brankiyal kalp olarak bilinen ana kalp, kanı vücudun tüm bölgelerine pompalarken, diğer üç kalp aksesuar pompaları olarak hizmet eder. Hagfish bazen yılan balığı şeklindeki gövdeleri nedeniyle balçık yılan balığı olarak adlandırılır.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER