Kripto para birimleri 13 Eylül 2022 itibariyle bir kez daha çakıldı. Bitcoin ne kadar oldu? Binlerce yatırımcı ‘Bitcoin neden düştü, Bitcoin ne zaman yükselecek ?’ sorusuna yanıt arıyor. İşte detaylar!

BİTCOİN NEDEN DÜŞTÜ? KRİPTO PARALARDAKİ SERT DÜŞÜŞÜN SEBEBİ…

Yaz aylarını sabit geçiren kripto para birimleri, 13 Eylül 2022 Salı günü itibariyle genel piyasalardan etkilenerek tekrar yere çakıldı. Başta Ethereum ve Bitcoin olmak üzere pek çok popüler kripto para biriminde fiyatlar inanılmaz bir düşüş gösterdi. Bitcoin yeniden 22 bin doların altına düşerken, yatırımcılar ise "Bitcoin neden düştü? Bitcoin ne zaman yükselecek?" gibi sorulara yanıt aramaya başladı.

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün açıklanan ABD enflasyon verilerinden sonra sert bir şekilde düşerek 22 bin doların altına indi. Birkaç dakikada %4,7 değer kaybeden BTC ile beraber Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve Dogecoin (DOGE) gibi kripto para birimleri de değer kaybetti.

ABD'den gelen bilgiler ışığında FED faiz kararları ve bugünkü enflasyon verileriyle birlikte ABD hisse senetleri ve kripto para fiyatları düşüşe geçti.

BİTCOİN NE KADAR OLDU?

Bitcoin ne kadar, kaç dolar, kaç tl oldu? Şu sıralar 20.918 dolar yani 381.793 Türk Lirası’ndan işlem gören bir BTC, ilerleyen günlerde ne yazık ki hızlı bir toparlanma sürecinden geçemeyebilir.

7 Eylül'den bu yana bir miktar yükselerek 22 bin 799 dolar seviyesini test eden Bitcoin fiyatı, 13 Eylül akşam saatleri itibariyle 20 bin doların altına düşme eğiliminde. Ethereum fiyatı ise yüzde 6'dan fazla düşüş göstererek 1.597 doların altına indi. ABD Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından dakikalar sonra piyasalar tepetaklak oldu.

KRİPTO PARALAR VE BİTCOİN NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Uzmanlar, Eylül ayı boyunca ve kısa vadede riskli varlıklarda bir rahatlama göremediklerini dile getiriyor. Eylül ayında %19'luk bir yükseliş potansiyeli halen devam etse de, Fed verileri ve kararlarından ötürü bu ay içinde Bitcoin'de bir yükseliş beklenmiyor. Ethereum ve Bitcoin ne kadar oldu, neden düştü, ne zaman yükselir ve benzer soruların yanıtını en kısa sürede kripto para analistleri paylaşacaktır. Şimdilik edindiğimiz ilk bilgiler bu şekilde...