Sağlık

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? (Bitkisel Yöntemler)

Sizde boğaz ağrısı yaşıyorsanız evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri ile bu ağrıya son verebilirsiniz.

Kış aylarının gelmesi ile hemen hemen herkesin yaşadığı boğaz ağrıları tedavi edilmediği zamanlar da bakteriyel enfeksiyona dönüşebiliyor. Boğaz ağrısı için alınacak tedbirler ile elbette bunu önlemek mümkündür. Sizde çok vakit geçirmeden boğaz ağrınızı geçirmesi için sizlere hazırladığımız tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Evde boğaz ağrısına çare arayanlar ilk olarak tuzlu ya da biberli su yardımı ile gargara yaparak ağrının şiddetini azaltabilirler. Bunun dışında boğaz ağrısına iyi gelen buhar uygulaması, bal ve limon çay karışımı, karbonat ve tuz karşımı, elma sirkesi gibi yöntemler ile ağrılara son verebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı İçin Gargara
Boğaz Ağrısı İçin Gargara Yapabilirsiniz.

Tuzlu Veya Biberli Su ile Gargara

Boğaz ağrısının en önemli nedeni enfeksiyonlar, diğer bir deyişle mikrobik hastalıklardır. Tuzlu su ile yapılan gargara boğaz ağrısına iyi gelmekte ve mikropları öldürmektedir. Bir bardak suya, bir çay kaşığı tuz ilave edebilir ve bu su ile gargara yapabilirsiniz. Bu son derece kolay karışım boğazınızı rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Acı biberin içinde yer alan “capsicum” adlı madde ağrıyı hafifletmekte ve iltihapla savaşmaya yardımcı olmaktadır. Bir bardak suya acı biber veya acı biber sosu ekleyerek de gargara yapabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı İçin Gargara


Buhar Uygulaması

Her ne kadar boğaz ağrısının en büyük nedeni virüsler olsa da, kuru hava da boğazdaki ağrıyı tetikleyen önemli bir faktördür. Buhar uygulaması soğuk algınlığı ve sinüzit tedavisinde boğaz ağrısını yatıştırmak için kullanılan bir çözümdür. Bulunduğunuz oda ya da mekanın nemlendirilmesine gayret edin. Kuru hava sorununun çözümü için evinizde nemlendirici buhar makinelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca kaloriferin üzerine ıslak bez koyarak odanın nem dengesinde değişiklik yaratabilirsiniz.


Bal ve Limon Çayı Karışımı

Bu karışım en popüler seçeneklerden biridir ve hazırlaması oldukça kolaydır. Bir fincan kaynar suya 2 çorba kaşığı bal ve bir limon suyu ilave edin. Karışıma bir poşet çay ekledikten sonra bir süre soğumasına izin verin ve yavaş yavaş için. Karışım boğaz ağrınızı hemen yatıştıracaktır. Bu karışım boğazı yatıştırmasının yanı sıra burun kanallarının açılmasına da yardımcı olur.


Karbonat ve Tuz Karışımı

Karbonat da boğaz ağrısını geçirmek için gargara olarak kullanılabilir. Yarım çorba kaşığı karbonatla yarım çorba kaşığı tuzu yarım fincan ılık suda karıştırın. Günde birkaç kez uygulanacak bu karışım, boğaz ağrısının hafiflemesini sağlarken aynı zamanda boğazın yumuşamasına yardımcı olur.


Elma Sirkesi

Elma sirkesi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmasının yanı sıra boğaz ağrısı için de tercih edilmektedir. Elma sirkesindeki antibakteriyel özellikler boğaz ağrılarında etkilidir. Ana aktif maddesi olan asetik asit, bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Bir bardağın üçte birini elma sirkesi, üstünü sıcak su ile doldurarak tüketebilirsiniz. Ya da bir diğer yöntem olarak hazırladığınız elma sirkesi sıcak su karışımını gargara yapın, boğazınıza iyi gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu