Türk mutfağının en başında yer alan tatlarından bir tanesi kesinlikle yoğurt. Diğer dillere de Türkçe olarak geçen yoğurt, soframızın en başında yer alan ürünlerden bir tanesi. Az sulandırınca ayran başka yemeklerde de kullanılan sarımsak ve hamurla birleşince mantıda kullanılan neredeyse tüm yemeklerimizde veya yemeklerimizin yanında tükettiğimiz yoğurdu gelin birlikte tanıyalım. Damak tatlarımızın vazgeçilmezi olan yoğurt peki bozulursa ne olur yada bozuk yoğurt yemek zehirler mi? gibi sorulara yanıt aradık ve bulduk. Dolaplarımızın en güzel rafında eksik etmediğimiz yoğurdu inceleyelim.

Bozuk Yoğurt Nasıl Anlaşılır?

Marketlerden satın aldığınız yada evlerinizde kendiniz yaptığınız yoğurtları saklamanın en önemli ve ilk şartı kapalı ve serin yerlerde saklamanız gerekiyor. Belli bir sıcaklığın üstünde yoğurtlarınızı saklarsanız bozulmasına davetiye çıkarırsınız. Bir diğer önemli şey ise yoğurtlarınızı kapalı kaba koyduktan sonra ağzını açık bırakmamanız gerektiği. Açık bırakırsanız yoğurt ekşimeye yüz tutacaktır. Ekşimiş yoğurt bozulmuş yoğurt demek değildir. Bozulan yoğurdu tadarak ve bakarak anlayabilirsiniz. Eğer yoğurdun tadına baktığınızda ekşiliğin yanı sıra keskin ve alkollü bir tat alıyorsanız, yoğurt bozulmaya başlamış demektir. Renginden de anlayabilirsiniz yoğurdun bozulduğunu. Yoğurt artık aldığınız ilk renkte değil ve renk değiştirmeye başlamışsa da da ilerisi küflenmeye başlamışsa yoğurt bozulmuş demektir. İlgili; [caption id="attachment_13106" align="alignnone" width="1200"]bozuk yogurt nasil anlasilir bozuk yogurt nasil anlasilir[/caption]

Yoğurt Neden Bozulur?

Yoğurdun bozulmasındaki en önemli etken ambalajının yeterince iyi kapanmamasıdır. Bir diğer olay ise yeterince serin yerde saklanmamasıdır. Ambalajı kapatılmayan yoğurt hava aldığı için kısa sürede bozulabilir. Ev yapımı yoğurtların ise bozulma nedeni mayalama işleminin yeterince doğru yapılmamasıdır. Yoğurdu eğer satın aldıysanız son kullanma tarihini takip edin ve tarih gelmeden yoğurdu bitirin. Eğer evinizde yaptıysanız yoğurdu 3 4 günlük bir sürede tüketmeniz gerekiyor.

Yoğurt Ne Kadar Sürede Bozulur?

Yoğurdu tüketme zamanınız oldukça önemli eğer marketten satın alınmış bir yoğurt ise son kullanma tarihinde önce tüketmelisiniz. Eğer evinizde kendinizin hazırladığı bir yoğurtsa 3 yada 4 gün içerisinde tüketiniz. Yoğurdu muhafaza ederken kapağının iyi örtülmesine dikkat etmeniz lazım. Hazır yoğurtların bir başka önemli durumu ise kapağını açtıktan sonraki süreç. Kapağını açtığınız bir hazır yoğurdu 4 5 gün içerisinde tüketmeniz gerekir. Çünkü kapağı açılmış bir yoğurt belli bir süreden sonra besin değerini kaybetmeye başlar ve bozulmaya yüz tutar.

Bozuk Yoğurt Zehirler Mi?

Bütün besinlerde olduğu gibi elbette yoğurtta sizi zehirleyebilir. Yoğurttan zehirlendiğinizi anlamanız bazı durumlarda 30 dakika ile 1 saat içinde gözlemlenirken, bazı durumlarda ise 6-12 saat içinde belirtilerini göstermeye başlar. Bozuk yoğurdu yediğinizde ve sonrasında zehirlenme yaşadığınızda mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, gevşek dışkı, kramp, vücut ısısı değişimleri gibi belirtiler meydana gelmektedir. [jnews_carousel_3 include_post="1693,13017,10465,8976"]