Brusella Hastalığı Nedir, Brusella Hastalığı Bulaşıcı mıdır ?

Brusella Hastalığı Nedir, Brusella Hastalığı Bulaşıcı mıdır ?

Brusella, enfekte hayvanlardan insanlara bulaşan bakteriyel bir bulaşıcı hastalıktır. Adını bakterinin ismi olan bruselladan almıştır. Tıp dilinde Bruelloz şeklinde de ifade edilen hastalığa ülkemizde hayvancılığın yoğun olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha sık rastlanır. Peki brusella hastalığı nedir? Brusella bulaşıcı mıdır, nasıl bulaşır? İşte brusella hastalığı ile alakalı bilinmesi gereken tüm ayrıntılar yazımızda.

Brusella Hastalığı Nedir?

Brusella hastalığı koyun, sığır, domuz, keçi, köpek türü hayvanların enfekte olmasıyla insanların doğrudan temas yada etinin sütünün tüketilmesi temas edilmesi yoluyla bulaşabilir. Hastalık kimi zaman belirti vermezken kimi zamanda soğuk algınlığı ile karıştırılabilecek belirtiler verebilir bunlar ateş, üşüme, iştahsızlık, kilo kaybı, bel ve sırt ağrıları, halsizlik, titreme olabilir. Genellikle çiğ et veya hayvanlarla çalışan çiftçiler, mezbaha görevlileri, veterinerler bilhassa risk altındadırlar. Hastalığın tedavisi mutlaka doktor kontrolünde antibiyotiklerle yapılmalıdır. Tedavi süresi kişiden kişiye değişir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlara sebep olabilir.

Brusella Hastalığından Korunmak İçin :

Çiğ halde, pastörize edilmemiş hayvansal süt ürünlerini tüketmeyiniz. Et tüketirken iyi pişmiş tercih etmelisiniz.
Kaynağı belli olmayan hayvansal ürünler tüketilmemelidir.
Hayvanlarla doğrudan temas eden işler yapıyorsak yada hayvan ürünlerine doğrudan dokunuyorsak özel kıyafetler ve eldiven giymelisiniz. Sık sık düşük ve ölü doğum yapan hasta hayvanlar veteriner hekime muayene ettirilmelidir.
Hayvanların doğum sonrası atık yavrularına, dışkılarına ve yavru zarlarına çıplak elle dokunulmamalıdır.
Hayvanlar mutlaka Bruselloza karşı aşılatılmalıdır.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER