1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Burrata Peyniri Fiyatı Nedir ? Burrata Peyniri Nasıl Yenir, Nereden Alınır ?

Burrata Peyniri Fiyatı Nedir ? Burrata Peyniri Nasıl Yenir, Nereden Alınır ?

Peynir  şüphesiz ki ülkemizde ve Dünya’da sayısız çeşidi olan yiyeceklerdendir. Şık restoranlarda yapılan sunumlarda sık sık gördüğümüz ”burrata peyniri” son zamanlarda eskisinden çok daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Fiyatı diğer peynirlere göre oldukça pahalıdır. Burrata peyniri Ankara süt çiftliklerindede üretilmektedir. Türkiye’de süt üretimi yapılan çiftlikler de bu peynir bulunabilir.

Türkiye’de bu peynirin kullanılması aslında henüz yeni bir deneyim diyebiliriz. 2014 yılından itibaren Kocaeli Kandıra’da üretilen peynirin dış kısmı mozzarella iç kısım ise mozzarella ve kaymağın pürüzsüz şekilde oluşturulan karışımıdır bu kombinasyon peyniri lezzetlendirdiği gibi hafif ve kremsi bir doku ile tat verir. Burrata peyniri yapımı meşakatli olsada verdiği lezzet paha biçilemez, yiyenlere adeta bir lezzet topunu anımsatır. Görünümü ve lezzeti ile gurmelerin gönlünü feth etmeyi başaran peynir aslen bir İtalyan lezzetidir. Adını İtalyanca’da ‘tereyağı’ anlamına gelen ‘burro’ kelimesinden almıştır. Mozzarela ve kaymantan yapılan italyan peyniri aslen 1920 yılında Apulia bölgesinde tüketilmeye başlanmıştır ve tüm dünyaya ününü duyurmuştur. Özel davetlerde ve akşam yemeklerinde tercih edebileceğiniz masanıza lezzet katacak bir lezzettir. Mutlaka denemenizi öneririz!

Burrata Peynirinin Fiyatı Nedir ?

Üretiminin uzun işlemler gerektirmesi ve zahmetli olması nedeniyle pahalı olan peynir çeşiti soğuk zincir satışının önemli olduğu bir peynirdir.İthal bir ürün olmasınında etkisiyle 1 kilogram Burrata peyniri fiyatı 150 lira ile 250 lira arasında değişiklik gösterebilir.

Ürün özellikle soğuk muhafaza edilmeli ve taze tüketilmelidir. Bu nedenler heryerde bulunmayabilir ancak büyük gurme market zincirlerinde, lüks gıda malzemesi satan şarküteri mağazalarında , süt ve peynir çifliklerinde vede internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde bu peynire ulaşmanız mümkündür. Ancak teslimat sırasında buz ile ısı alımının önlenmesine dikkat edilmeli yolculuk sırasında sıcakla teması olmamalı iyi koşullarda muhafaza edilmelidir aksi takdirde bozulur.

peynir alti suyu nedir nasil yapilir faydalari nelerdir
Önerilen Yazı
Peynir Altı Suyu Nedir ve Nasıl Yapılır? Peynir Altı Suyunun Faydaları Nelerdir?

Burrata Peyniri Nasıl Yenir? Burrata peynirini ne ile tüketmeliyiz ?

Bir İtalyan lezzeti olan burrata bizlere lor peynirini anımsatabilir. Ancak bu peynirin oldukça yağlı ve keskin tadı olduğunu unutmamalısınız. Bununla beraber bu peynir hemen her tatla güzel kombinasyon oluşturur. Yapımında tuz kullanılmaz bu nedenle hem tatlı hemde tuzlularla rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bunun yanında kırmızı et , balık ve ızgara sebzelerlede yenilebilir. Genellikle yemeklerle tüketiminde üzerine zeytin yağı, fesleğen, balsamik sos ile servis edilir. Buda hakim olduğu süt kokusunu bastırma konusunda iyi bir çözümdür. Burrata peynirini bir akşam yemeği yada tatlı ile tüketmeyecekseniz sadece sarımsak, zeytin yağı, domates ve kızarmış ekmek ile tükettiğinizde dahi güzel bir uyum yakalayacaksınız.

buratta peyniri
buratta peyniri nasıl yenir, fiyatı nedir ?

Burrata Peyniri Nasıl Yapılır ?

Bu peynirin yapımı oldukça meşakatlidir ancak şık sofraların son zamanlarda vazgeçilmezi olduğu gerçektir. Burrata peyniri satın aldıktan yada yaptıktan sonra 1-2 gün içinde tüketmeniz önerilir.

Bu peynirin gerçek tadını yakalamak için manda sütü tercih etmelisiniz. Peynirin diğer özelliklerinden biri yapımında manda sütünün iki defa 4 derecede filtre edilip,37 derecede ısıtıldıktan sonra mayalanmasıdır, meşakatli olanda aslında bu kısımdır. Mayalandıktan sonra peynir altı suyundan lor ayrılır kalan lor elle iyice yoğurulur. İçerisine Mozzerella peyniri ve süt kreması homojen şekilde ilave edilir. Karışımınızın kremsi bir yapıda olduğuna dikkat etmelisiniz.

Kaynak: (1)

Yorum Yap

Yorum Yap