1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Çan Eğrisi Sistemi Ne Demektir? Çan Eğrisi Nasıl Hesaplanır?

Çan Eğrisi Sistemi Ne Demektir? Çan Eğrisi Nasıl Hesaplanır?

Çan Eğrisi Sistemi Ne Demektir

Çan eğrisi sistemi ne demek? Çan eğrisi nasıl hesaplanır? konuları özellikle öğrenciler tarafından merak edilen bir konudur. Çan eğrisi özellikle üniversitelerde yaygın olarak kullanılan bir puan hesaplama işlemidir. Bu puanlama işlemi kendine has özel bir sisteme sahiptir. Dünya’nın pek çok ülkesinde de yaygın olarak kullanılan bu puanlama biçimi öğrencilerin genel başarısını ölçmede oldukça etkili bir yöntemdir. Verilen eğitimin öğrenciler üzerindeki olumlu etkisini saptamada faydalı olan bu sistem öğretmenlere büyük fayda sağlamaktadır. Çan eğrisi ile puan hesaplama işlemi oldukça karmaşık ve korkutucu gibi görünse de sistem hakkında gerekli bilgiye sahip olan kişiler tarafından kolayca hesaplama yapılabilmektedir.

çan eğrisi sistemi

Çan Eğrisi ve Eğriyi Oluşturan Faktörler

Çan eğrisi sistemi içerisinde birden fazla faktör bulunduran karmaşık bir sistemdir. Sistem üzerinden puan hesaplaması yapabilmek için birtakım sınav bilgilerine sahip olmak gerekmektedir. Bu sınavlar final ve vize sınavlarıdır. Bu sınavlardan alınan puanlar çan eğrisinde önemli bir yere sahiptir. Bu puan bilgileri olmadan çan eğrisi üzerinden puan hesaplama işlemi yapılamamaktadır. Türkiye’de yer alan pek çok üniversite puan hesaplaması yaparken bu sistemden faydalandığından dolayı öğrenciler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Çan eğrisi sistemine ülkemizde bağıl değerlendirme sistemi adı da verilmektedir. Bu sistem diğer sistemlerden farklı bir yapıya sahiptir. Örneğin geçme notu bir sistemde 50 iken bu sistemde farklı olabilmektedir. Bu farklılığın oluşmasına neden olan puanlamanın sınıf geneline alınması ve eğriyi oluşturan faktörlerin yüzdelik dilimlerdir. Çan eğrisini oluşturan sınav faktörleri şunlardır;

1-Final Sınavları

Çan eğrisi sistemi içerisinde hayati bir öneme sahip olan final sınavları üniversitelerin dönem sonunda yapılan sınavlarıdır. Bu sınavlar öğrencilerin sınıf geçme durumunu en çok etkileyen sınavlardır. Ülkemizde bu sınavlar güz ve yaz döneminde 2 defa uygulanmaktadır. Final sınavları sahip oldukları etki nedeni ile öğrenciler tarafından en çok korkulan sınavlardır. Ayrıca bulunduğu döneme ait tüm konuları kapsadığından dolayı oldukça detaylı bir emek istemektedir. Final sınavlarının çan eğrisine katkısı üniversitelere göre değişkenlik göstermektedir. Yüzde 60 ile 80 aralığında bir etkisi bulunmaktadır.

can egrisi sistemi ne demektir 3

2-Vize Sınavları

Çan eğrisi sistemi içerisinde yer alan bir diğer faktörde vize sınavlarıdır. Final sınavları kadar büyük bir etkisi olmasa da vize sınavları da çan eğrisine katılmaktadır. Vize sınavları da tıpkı final sınavları gibi her yıl 2 defa uygulanmaktadır. Bunun dışında ek olarak bir vize sınavı yapılmamaktadır. Vize sınavları final sınavlarından farklı olarak daha az konu kapsadığından çalışması daha kolaydır. Çan eğrisi hesaplaması yapılırken etkisi üniversiteye göre değişkenlik gösterdiğinden yüzde 20 ile 40 arasında bir etkiye sahiptir. Bu sınavlarda yeterli başarıyı gösteremeyip notu geçme notunun altında kalan öğrenciler üniversiteler tarafından yapılan bütünleme sınavlarına girerek derslerini vermeye çalışmaktadır. Bu sınavlarda yine çan eğrisi üzerinden hesaplanmaktadır.

Çan Eğrisi Not Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Çan eğrisi nasıl hesaplanır? konusu oldukça karmaşık bir konudur. Oldukça özel bir sistem olması nedeni ile hesaplama işlemi yapılması büyük titizlik istemektedir. Bu sistemde sınıfta bulunan öğrenciler göstermiş olduğu genel başarı oranı ve standart sapma konuları son derece önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bu hesaplama işleminde girilmesi gereken veriler doğru şekilde girildiği takdirde not hesaplaması otomatik bir şekilde gerçekleşmektedir. Üniversitelerde yapılan sınavlarda sonuçlar hesaplanırken çan eğrisi sistemlerinin uygulanması nedeni ile her dersin geçme notu birbirinden farklılık göstermektedir. Bir dersten geçme notu 60 iken bir diğerinde bu rakam 40 olabilmektedir. Bu nedenle öğrenciler geçme notu konusunda önceden bilgi sahibi olamamaktadır.

can egrisi sistemi ne demektir 1

Çan Eğrisi Sisteminin Sunmuş Olduğu Faydalar

Çan eğrisi sistemi oldukça faydalı bir sistem olmaktadır. Sınıf içerisindeki mevcut durum üzerinden oldukça düşük bir not ile dersi geçme durumu söz konusu olabilmektedir. Bu durum öğrenciler açısından oldukça faydalıdır. Öğrenciler için sunmuş olduğu bir diğer fayda ise yapılan sınavın zorluk durumuna göre öğrencilerin mağdur edilmemesidir. Zor bir sınavda tüm sınıf başarı gösteremeyeceğinden düşük bir not ile dersler kolayca geçilebilmektedir. Oysa normal puanlama sistemi ile yapılan bir sınavın zorluğunun sonuç üzerinde hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle bu sistem her ne kadar karmaşık olsa da sunmuş olduğu avantajlar nedeni ile öğrenciler tarafından oldukça fazla sevilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap