Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin 'e yakınlığıyla da bilinen Çeçen Ramazan Kadirov görevinden ayrılacağını açıkladı. Tam adı Ramazan Ahmetoviç Kadirov olan Çeçen komutan yakın zamanda görevinden ayrılacağını duyurarak şok etkisi yarattı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kadirov, uzun süredir görevde olduğunu ve bulunduğu yeri değiştirme vaktinin geldiğine inandığını bildirerek görevine devam etmeyeceğini ilan etti.

5 Ekim 1976 tarihinde dünyaya gelen Kadirov, diğer çeçen liderlerin aksine Rus yanlısı tutumuyla tepki topluyordu. Son olarak Rusya-Ukrayna savaşında Putin'in bir komutani gibi görev yapan ve binlerce Çeçen askeriyle Ukrayna'ya saldıran Kadirov büyük tepki toplamıştı.

putin ve kadirov

Babası suikastle öldürülmüştü

Babası 9 Mayıs 2004 tarihinde Grozni'de II. Dünya Savaşı Zafer Günü kutlamaları sırasında Çeçen radikal cihatçılar tarafından düzenlenen bombalı bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Henüz yaşı yasal sınır olan 30'u doldurmadığı için göreve gelmeden önce Başkanlığı Alu Alhanov üstlendi ve 2011 yılında 30'una bastıktan kısa süre sonra devlet başkanlığı devraldı.

Onun yönetiminde Çeçenistan'da bir korku iklimi hakimdi. Sürekli adam kaçırma, suikastlerin yaşandığı ülkeyi baskıcı bir politika ile yönetti. Defalarca uluslararası toplumlar tarafından kınanan ve hakkında soruşturma yürütülen bir lider oldu. Kadirov evli ve 8 çocuk sahibidir.

Kadirov'un telegram hesabından yaptığı istifa açıklamasının arkasından Rusya tarafı sessizliğini koruyor. Rusya'nın bu karar karşısındaki tutumu ne olacak meak konusu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen Çeçen lider Ramazan Kadirov’un son dönemde Rus liderle arasının bozulduğu yazılıp çizilmişti. Son olarak Kadirov, Rusya’nın İslam dini için önemli bir yere sahip olan “Sahih-i Buhârî”yi yasaklamasına sert tepki göstermişti.