1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir? Ceviz Suyu Ne İşe Yarar?

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir? Ceviz Suyu Ne İşe Yarar?

Zahmetsizce evde hazırlayıp kısa sürede tüketebildiğimiz ve sonuçlarını hemen aldığımız sağlıklı tarifleri hepimiz çok seviyoruz. Bilenlerin sıkça uyguladığı bilmeyenlerin ise hemen denemesi gerek ceviz suyu da onlardan biridir. Ceviz hemen herkesin bildiği üzere faydaları saymakla bitmeyen sağlıklı bir yiyecektir. Hem sağlıklı olmasıyla hem lezzetiyle hemde görüntüsüyle sofralarımızı  sıkça süslüyor. Kötü kolesterolü azaltıp dengelemesinden sağlık alanında, tokluk hissi sağlayarak kilo vermeye yardımcı olmasıyla diyet listelerine kadar  birçok faydası olan cevizin suyu ile vücudumuza birçok fayda sağlayabiliriz. Cevizden aldığımız faydayı bu şekilde iki katına çıkartabiliriz. O zaman ceviz suyu kürü nasıl yapılır, ne işe yarıyor merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz…

Ceviz Suyu Kürü Hazırlanışı :

Bir avuç kabuksuz ve kavrulmamış çiğ cevizleri, bardağın içerisine doldurun. Avuç içi kadar ceviz yeterli olacaktır. Daha sonrasında ise üzerine oda sıcaklığında temiz içme suyu ilave edin. Bu su ve ceviz suyu karışımını bir gece hazırlayıp sabaha dinlenmeye bırakın. Sabah uyandığınızda ceviz suyunuz içmeye hazır.İçtikten sonra bardakta kalan ceviz içini de afiyetle yemeyi ihmal etmeyin. Ceviz suyunu tükettikten sonra en az 30 dakika bekleyin, daha sonra kahvaltı yapabilirsiniz.

Bir kişi için bir avuç cevize bir bardak su yeterli olacaktır. Kişi sayısı arttıkça oranı arttırmanız gerekecektir bunun için sayıları ikiye katlamanız yeterli olacaktır.

ceviz suyu

Ceviz Suyu Kürü’nün Faydaları Nelerdir ?

Bebekler için çok faydalıdır. Hamileler rahatlıkla bu kürü kullanabilir. Bununla beraber emziren kadınlar için de çok olumlu vitaminleri bulunur. Emziren annelerin bir bardak ceviz suyu tüketmesi sütünü artıracaktır.

Ceviz suyunun kilo vermeye destek olduğu için birçok diyet listesinde sıkça görürüz. Ara öğünlerde tüketildiği zaman, tok tutar. İçeriğindeki yoğun protein ile vücuttaki yağ yakımına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır böylecede kilo kaybına sebep olur. Ayrıca vücuda çok iyi bir enerji kaynağıdır spordan önce tercih edebilirsiniz. Her gün aç karnına bir bardak ceviz suyu tüketmek faydalı olacaktır.

Kadınların sancılı adet dönemi için iyi gelir ağrılarını hafifletir.

Uyku sorununu çözer strese iyi gelir rahatlamanızı sağlar .

Zengin protein içeriği ile saç ve tırnakların güçlenmesini sağlar kırılmasını önler haftada bir saçınızı yıkadığınız suya bir bardak ceviz suyu eklemeniz oldukça faydalıdır. Böylece parlak ve sağlıklı saçlara tırnaklara sahip olursunuz. Ayrıca cilt içinde sıkılaştırma görevi yapan ceviz suyu güzellik ve bakım içinde tercih edilebilecek doğal kürlerden.

Ceviz suyu, tiroit dengesini düzenler. Yüksek veya düşük tiroit sorunu bulunan kişiler rahatça ceviz suyunu tüketebilir.

Ceviz suyu, kan şekerini dengeleyerek, kan akışının hızlanmasına yardımcı olur özellikle tip 2 diyabet hastalığı bulunanlar için çok olumlu neticeleri vardır.

Yorum Yap

Yorum Yap