1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Çiğ Et Yıkanır mı? Kanlı Et Pişirmeden Önce Yıkanır mı?

Çiğ Et Yıkanır mı? Kanlı Et Pişirmeden Önce Yıkanır mı?

Et, temel bir besindir kaynağıdır ve mükemmel bir protein, demir, B12 vitamini ve diğer temel besin kaynaklarının temelidir.

Bununla birlikte, kümes hayvanları ve balık dahil olmak üzere et, genellikle gıda zehirlenmesine neden olabilecek hem bakteri hem de virüs gibi zararlı patojenler taşır. Bu nedenle, yüksek riskli bir gıda olarak kabul edilir.

Bazı kültürlerde et yıkamak, mutfakta temizliğin bir göstergesi olarak kabul edilen yaygın bir uygulamadır. Limon suyu veya beyaz sirke gibi asidik maddeler tipik olarak sürece dahil edilir.

Yine de et yıkanır mı, yıkanmaz mı sorusu bir çok kişi tarafından merak edilen bir durum. Bu makale, et yıkamanın yararları ve risklerini açıklamaktadır.

b12 vitamini yuksek olan besinler
Önerilen Yazı
B12 Vitamini Bakımından Yüksek Olan Gıdalar

et yıkanır mı

Et Yıkanır mı?

Çiğ eti sade suyla yıkamak bakterileri yok etmede etkisizdir ve gıda kaynaklı patojenleri diğer gıdalara ve pişirme yüzeylerine yayarak yarardan çok zarara neden olabilir.

Beyaz sirke ve limon suyu gibi asidik çözeltiler çiğ et üzerindeki bakteri sayısını azaltabilir. Bununla birlikte, bu asidik çözeltilerin gıda kaynaklı zararlı virüsleri öldürüp öldürmediği belirsizdir, bu nedenle çiğ etlerin pişirilmesi veya dondurulması için güvenli olmasını sağlamanın en iyi yolu uygun gıda hijyeni uygulamaktır.

Kırmızı Etin Kanı Nasıl Temizlenir ?

Genelde büyük mutfaklarda bulunan şeflerin eti yıkamama konusunda çok katı kuralları bulunmaktadır. Ama kırmızı etin üstünde olan kanlar bir süre sonra etin bozulmasına sebep olur.

Kanın temizlenmesini istiyorsanız eti süzgeç içinde koyup etin tüm kanını süzdürün.

Tüm kanını süzdürdükten sonra bir kap içerisine koyup üzerine soğuk su ekleyip yaklaşık 10 dakika kapalı bir şekilde bekletin. Sıcak suyla yıkamayın. Çünkü sıcak su etin hem tadını bozar hem de yapısını bozar.

Ayrıca etin üzerinde fazla kir veya yabancı bir madde bulunuyorsa aynı işlemle eti yıkayabilirsiniz. Ama etin sadece belirli yerlerinde küçük kir ya da maddeler varsa onları yıkamak yerine bıçak yardımıyla kesip atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap