1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Çilek Bacak Nedir ve Nasıl Geçer, Çilek Bacak için Doğal Yöntemler!

Çilek Bacak Nedir ve Nasıl Geçer, Çilek Bacak için Doğal Yöntemler!

Genellikle bacak, kol ve T bölgesinde epilasyon yapıldıktan sonra ortaya çıkan kırmızı kabuklu lekelere çilek adı veriliyor. Bu lekeler ağda sonrası havayla temas ettiğinde oksitlenip koyulaşıyor bu noktalar kusursuz bacaklara gölge düşürebiliyor. Bu hoş olmayan görüntü ağrılı ve kaşıntılı değildir. Çilek bacak görünümü daha çok yanlış epilasyon yapımından oluşsa bile bu görünüm kalıtsalda olabiliyor.  Sağlık açısından bir sorun yaratmayan bu noktaları evde nasıl geçirebileceğimizi sizi için araştırdık…

Çilek Bacak Nedir ve Neden Olur ?

Vücudu nemlendirmeden epilasyon yapmak :

Kuru olan vücudunuzdaki tüyleri traş kremi olmadan ve ucu eskimiş bir tıraş bıçağı ile alıyorsanız ciltte tahrişe ve kızarmaya          sebep olabilirsiniz . Bu tahriş tüylerin kökünü daha koyu bir renk haline getirir ve bacakta koyu renkli noktalara sebep olabilir.

* Kuru Olan cildi nemlendirmemek :Aşırı kuru ciltle yapılan epilasyon sonrası ciltte tahriş ve koyu renkli kıl kökleri oluşur. Bu koyu renkli halkalar kalıcı hale gelir. Nemsiz olan ciltte çilek bacak nasıl geçer sendromu daha kolay gelişir.

*Kıl Kökü İltihabı (folikülit ) :Kıl kökü iltihabı kıl köklerinin iltihaplandığı çoğu insanda görülen bir cilt hastalığıdır. Genellikle yüz, üst kol,ve alt bacaklarda görülen bir iltihabtır . Bu iltihaplar çilek kabuğu görünümüne neden olabilir. İç içe geçmiş tüylerin yol açtığı kıl kökü iltihabının da tedavi edilmesi gerekmektedir.

çilek bacak

ÇİLEK BACAK NASIL GEÇER, YÖNTEMLER NELERDİR ?

#1; Doğru şekilde epilasyon yapmak :
Traş olmadan önce cildinizi ıslatın ve nemlendirin . Tıraş bıçağınızın yeni olduğundan emin olun bağlığı düzenli olarak değiştirin. Her jilet hareketinden sonra tıraş bıçağınızı suyla temizleyin. Tüyleri alırken uzama yönüne dikkat ederek o yöne doğru tıraş edin bu hareket batık ve çilek bacak görünümünden sizi koruyacaktır. Tüylerinizi almak için ister ağda, epilatör veya jilet kullan,her daim tüylerinin uzağı yönün tersine doğru almalısın.

#2; Vücudu düzenli olarak nemlendirmek, peeling ve kese yapmak :
Epilasyon sonrası ve her duş sonrasında vücudunuzu su bazlı nemlendiricilerle nemlendirin. Vücudunuza düzenli olarak kese yapın. Kese işlemi, batık tüylerin önlenmesine yardımcı olur ve çilek bacaklarının görünümünü azaltabilir. Haftada 1 kez düzenli peeling yapmak ölü deride pul pul dökülmeye sebep olur , buda çilek bacaklarının tekrar etmesini önlemeye de yardımcı olur.

#3; Profesyonel tedavi :Yeni teknolojiler ile artık elektroliz ve lazer tedavisini içeren çilek bacakları için tıbbi tedavi seçeneklerini deneyebilirsiniz. Bu tedaviler sizin için kıl köklerini doğrudan etkileyerek daha hızlı sonuç verecektir.

#4; Vücuda At kılı Fırçası İle Düzenli Fırçalama Yapmak : Kuru fırçalama yapmak bacaklardaki ölü hücrelerin atılmasına ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı oluyor. Çilek bacak görünümünü geçirmek için kan dolaşımını hızlandırmak çok önemlidir.

Lazer epilasyon çilek bacak görünümünü azaltır mı ?

Lazer epilasyon diğer epilasyon çeşitlerinden farklı olarak çilek bacak görünümünü ve batık oluşumunu azaltır. aynı anda birden fazla kıl kökünü hedef alan epilasyon yöntemi. Kısa sürede batık oluşumunu ve çilek bacak görünümünü engeller.


Çilek Bacak için Doğal Yöntemler!

# Yumurta akı :

1 yumurta akını iyice çırpın ve köpürtün daha sonra 1 çay kaşığı limon suyu ile karıştırın. Karışımı bacaklarınıza sürün ve 10-15 dakika bekletin. Sonra soğuk su ile durulayın. Yumurta akı, antioksidan ve anti-yorgunluk önleyici maddeler içerir ciltteki lekelerin rengini açmak içinde kullanılır . Yumurta beyazının büzücü özellikleri gözenekleri sıkılaştırabilir.

# Salatalık suyu :
Salatalık suyunun yüz için çok kullanıldığı bilinmektedir. Bunun sebebi cildi iyileştirmeye yardımcı olan bir bileşene sahip olması ve su oranının fazla olmasıyla cildi nemlendirmesidir. Salatalık suyu cilt aydınlatmasındada oldukça etkilidir, böylece kırmızı gözeneklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Salatalığın suyunu çıkarın içine tuz ilave edin ve bacaklarınıza sürün. Tuz ölü deriyi atmanız için peeling etkisi yaratacaktacaktır. 10-15 dakika bekletin ve sonra soğuk su ile yıkayın. En iyi sonuç için, bu tedaviyi günde iki kez uygulayabilirsiniz.

# Karbonat ve maden suyu :
Karbonatın hafif aşındırıcı özelliği ile maden suyunun minerallerinden faydalanarak hazırlanan karışım, cildinizi yatıştırmaya yardımcı olan  ve aynı zamanda koyu lekeleri azaltan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı maden suyu ve 1 çay kaşığı yulaf ezmesini karıştırın kremsi bir kıvamı oluşturun. Karışımı bacaklarınıza sürün ve 5 dakika bekletin. Sonra soğuk su ile durulayın. Bu işlemi 3 günde 1 tekrar edin.

Yorum Yap

Yorum Yap