Cilt Neden Kurur? Kuru Cilt İçin Neler Yapılabilir? En Etkili Bakım Önerileri Neler

Cilt Neden Kurur? Kuru Cilt İçin Neler Yapılabilir? En Etkili Bakım Önerileri Neler

Kuru cilt kaşıntı, tahriş ve ağrı gibi semptomlara neden olur. Kuru cilde neden olabilecek bazı şeyler sert sabunlar, sıcak banyolar, klorlu havuzlar, kış havası ve ısıtıcılardır. Ayrıca yaşlı bir yetişkinseniz, soğuk ve kuru bir iklimde yaşıyorsanız veya belirli tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, kuru cilt için daha fazla risk altında olabilirsiniz.

Kuru cilt çok yaygın ve genellikle zararsız bir cilt rahatsızlığıdır. Kuru cilt mutlaka endişe kaynağı olmasa da, kaşıntılı olabilir ve aynada pul pul görünebilir. Bu yazımız da kuru cildinize neyin neden olabileceğini bilmek, böylece onu tedavi etmek için önlemler alabilirsiniz.

Kuru cilt belirtileri

Kuruluk, kuru cildin tek belirtisi değildir. İşte yapılan araştırmalara göre kuru cildin diğer bazı belirtileri şu şekildedir;

  • Kaşıntı
  • Tahriş
  • Çatlamış cilt
  • Sıkılık
  • Ağrı
  • Kanama

Kuru cilt görünümü kaba veya pullu olabilir ve bu soyulması pul pul olabilir. Bu kuruluk, eller gibi belirli vücut parçalarının derisinde oluşabilir veya kuruluk, en yaygın olarak ekstremitelerde daha yaygın olabilir.

Kuru Cilt Nedenleri, Bakım Önerileri

Kuru cildin nedenleri

Kuru ciltlerin nedeni, hava koşullarından temizlik ürünlerine kadar her şeye bağlı olabilecek çok sayıda neden vardır.

Kuru cildin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Sert sabunlar: Sabunlar, istenmeyen yağları, kiri çıkarmak için tasarlanmış temizlik malzemeleridir. İnsan vücudunda cildin doğal nemini tutmaya yardımcı olan yağlar bulunmaktadır. İstenmeyen yağı ve kiri temizlerken sabun, ciltteki doğal yağı ve istenmeyen fazla yağı ayırt etmez ve aşırı kurumaya neden olabilir.Sert sabunlar cilt şeklini bozabilir ve cildin kurumasına neden olabilir. Sert sabun kullanmasanız bile, tekrar tekrar köpürtme ve durulama işlemi cildinizden doğal yağları çıkarabilir.

Sıcak su: Birçok kişi uzun sıcak duşlar veya banyolar yapmaktan hoşlanırken, sıcak su cildinize zarar verebilir. Sıcak duşların kuru ciltler için büyük bir suçlu olarak karşımıza çıkıyor. Banyo veya duştaki su ne kadar sıcak olursa,  cildin doğal yağlarından sıyırıp alacaktır.

Klorlu havuzlar veya spa küvetleri: Çoğu havuz ve spa küveti suyu, bakteri ve diğer potansiyel olarak zararlı organizmaları öldürmek için klor içerir. Bununla birlikte, bu klor cildi kurutur ve zaten tahriş olmuş cildi daha da kötüleştirebilir. Sıcak suyun kurutma etkilerini de deneyimlediğiniz için, jakuzide hasar iki katına çıkar.

Kış havası: Soğuk hava nemi azaltır ve suyu deriden çeker. Soğuk havanın ve düşük nemin kombinasyonu kuru, susuz cilde yol açar. Bu yaygındır ve hatta kendi adı vardır. İnsanlar buna ” kış kaşıntısı ” diyorlar .

Isıtıcılar: Isıyı arttırmanın kuru cilde neden olabileceğini ve cildin üzerindeki hasara daha da fazla katkıda bulunabileceği açıklandı. Her türlü ısıtıcı, evinizdeki nemi azaltacaktır, bu da cildinizden nemi emebilir.

Kalıtsal olan cilt koşulları: Zaten bir cilt rahatsızlığı ile uğraşıyorsanız, cildiniz dış kuvvetlere daha duyarlı olacaktır. Altta yatan cilt koşulları bu süreci şiddetlendirir.

Kuru ciltler için risk faktörleri

Bazı insanlar kuru cilde diğerlerinden daha yatkındır. Riskinizi artırabilecek faktörler şunları içerir:

Yaş : Cildin doğal olarak yaşla daha kuru hale geleceği çok açık. Yapılan araştırlamalara göre , yetişkinlerin% 50’den fazlası kuru cilde sahiptir.
İklim : Çoğu zaman soğuk ve kuru aşırı bir iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız, kuru ciltler için daha yüksek risk altındasınız demektir.
İlaçlar : Bazı tansiyon ilaçları  kuru cilde katkıda bulunabilir.

Kuru cilt bazı sağlık sorunlarının bir sonucu olabilir. Doğrudan cilde ait olmayan koşullar bile onu etkileyebilir. Bazı örnekler:

Egzama
Sedef hastalığı
Diyabet
Hipotiroidi
Böbrek hastalığı

Cilt Kuruluğu Nasıl Engellenir?

Cildin kurumasını engellemek için yapılabilecek en önemli nokta bol su tüketimidir. Cilt kuruluğunu engellemenin bir diğer yolu ise sürekli olarak bulunduğunuz ortamları nemli olmasına dikkat etmektir. Bunun için tek yapmanız gereken etrafa su dolu kaseler koymak ya da bitki almaktır. Gece yatmadan önce makyajınızı temizleyin, ardından mutlaka güçlü bir nemlendirici krem uygulayın.

Kuru cildiniz için bol su içmek ve nemlendiriciler iyi gelmezse, daha ciddi sorunlar ile karşılaşmadan doktorunuza başvurmalısınız.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER