1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Çin Aşısı Olanlar Hacca Gidemeyecek mi ?

Çin Aşısı Olanlar Hacca Gidemeyecek mi ?

Ülke gündeminde bir süredir merak edilen konulardan bir tanesi olan “Çin Aşısı Olanlar Hacca Gidemeyecek” iddiası ile ilgili merak ettiklerinizi sizler için hazırladık…

Suudi Arabistan, ülkeye girişte geçerli olan aşıların olduğu bir liste yayımladı. Listede Çin aşısı CoronaVac’a yer verilmediği görüldü.

Çin Aşısı Olanlar Hacca Gidemeyecek mi ?

Koronavirüsle mücadele kapsamında üretilen birçok aşının sosyal yaşamo eski haline döndürmesi için çalışmalar yapılıyor bu durumda uluslararası arenada aşının kabul tartışmaları ortaya çıkıyor. Türkiye’nin ilk olarak kullanmayı tercih ettiği aşı olan Çinli Sinovac şirketinin CoronaVac adındaki aşısının etkisi ve uluslarası kabulu belirsizliğini sürsürüyor. Avrupa Birliği (AB) tarafından yürütülen aşı pasaportu tartışmalarında da henüz CoronaVac kabul edilmiş değil fakat şu an bir Türk vatandaşının Avrupa’ya gitmesi için BioNTech aşısını olması kriteri aranıyor.

Pakistan merkezli The Express Tribune gazetesinin haberine göre, Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısını olan Pakistan’dan Hac için gelenlerin Suudi Arabistan’a kabul edilmemeleri sonrası krallığın tutumu Çin aşısı hakkındaki olumsuz kararını göstermiş oldu. Bu durum üzerine Pakistan Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında CoronaVac’ın Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafındanda kabul edildiğini belirtti ve Suudi yetkililerden Sinopharm ve Sinovac dahil olmak üzere Çin aşılarını onaylı aşı listesine kaydetmelerini talep etti. Suudi Arabistan’ın yayımladığı listede kabul görmemesi nedeniyle Türkiye’de Çin aşısı olanlar da Hacca gidemeyecek.

Suudi Hükümeti liste yayınladı: Çin aşısı listede yok

Basında yer alan bir başka habere göre Suudi Arabistan, Çin aşısı olanların bir süre otel karantinasında kalmaları şartıyla ülkeye girişine izin verecek. Suudi Arabistan hükümeti, ülkelerine girebilmek için gereken aşıların listesini yayımladı. Listede Pfizer, Oxford, Moderna ve Johnson&Johnson’s aşıları yer alırken Çin aşısı CoronaVac’a yer verilmedi.

Yorum Yap

Yorum Yap