Çin Seddi, 2.500 yıldan fazla bir süredir taş, ahşap, sıkıştırılmış toprak, tuğla ve diğer malzemelerden inşa edilmiş bir dizi surdur. Çin Seddi, kuzey Çin'in tarihi sınırları boyunca yer almaktadır. Kuzey Kore ile Çin sınırından kuzeybatıya uzanır, Pekin'in yakınından geçer ve batıya doğru devam ederek Jiayuguan Şehri yakınında sona erer. Duvar, taş, ahşap, sıkıştırılmış toprak, tuğla ve diğer malzemelerden yapılmış bir dizi surdur. Surlar ilk olarak MÖ 7. yüzyılda Çin devletlerine ve imparatorluklarına Avrasya Bozkırında yaşayan göçebe grupların saldırılarına karşı koruma sağlamak amacıyla inşa edilmiştir . Diğer bölümler daha sonra farklı hanedanlar döneminde inşa edilmiştir. Toplamda, duvar yaklaşık 13.171 mil (21.196 km) uzunluğa sahiptir. Yüksekliği ortalama 20 ila 23 fit (6 ila 7 m) arasındadır ve en uzun kısmı 14 m kadar yüksektir. Yaklaşık 4.722 fit yükseklikte dağlık bir bölgede yer alan, Pekin'in doğusunda bulunabilen Huanglouyuan Bölümü en yüksek irtifaya sahipken, Bohai Denizi'ne doğru yuva yapan Laolongtou Bölümü, deniz seviyesinin hemen üzerinde bir yüksekliğe sahip olan en düşük bölgedir. Genişlik açısından, duvar üstte ortalama 3,9 ila 4,9 m arasında bir mesafeye sahipken, taban ortalamaları 6,4 m civarındadır.

Çin Seddi'nin Duvarları Ne Kadar Sürede İnşa Edildi;

İnşaat işi, MÖ 7. yüzyıldan başlayarak 2.500 yıldan fazla sürdü. İnşaatın başlamasından önce, Çinliler zaten duvar inşa etme tekniklerinde ustaydılar. İlk önemli inşaat dönemi, MÖ 221 ve 207 yılları arasında Qin Hanedanlığı dönemindeydi. Bu hanedan, ilk imparator olan İmparator Qin Shihuang'ın diğer küçük savaşan Çin devletlerini yenerek birleşik bir Çin kurmaya karar vermesinden sonra kuruldu. Ele geçirilen savaşan devletler de sur duvarları inşa etmişti, ancak bu orijinal yapıların çoğu, mızraklardan ve diğer hafif silahlardan korumak için tasarlandıkları için o kadar güçlü değildi. İmparator Qin Shihuang, zayıf duvarların yıkılmasını emretti, böylece yenileri inşa edilebilirdi, ve yeni birleşik Çin'i kuzeyden gelen göçebe kabilelere karşı savunmak için hepsini birbirine bağlamak için inşa edilmiş uzantıları vardı. Bu eyaletler arasında Chu eyaleti (bir duvar tahkimatı inşa eden ilk eyaletti), Qi, Zhao, Qin, Wei ve Yan gibi eyaletler vardı. [caption id="attachment_9402" align="alignnone" width="600"]Çin Seddi Çin'in Gansu eyaleti Dunhuang'daki Han Hanedanlığı Çin Seddi'nin tarihi kalıntıları.[/caption] Sonraki Çin hanedanları, tarihin farklı zamanlarında duvarı genişletti, onardı veya genişletti. Duvarda büyük değişiklikler yapan önemli hanedanlardan bazıları, Han Hanedanlığı (202-220 CE) ve Ming Hanedanlığı'nı (MS 1368-1644) içeriyordu. Han Hanedanlığı tarafından yaptırılan bölüm olan Han Çin Seddi, en uzun bölümdür. Ayrıca bu dönemde dört dönem inşaat ve onarım yapılmıştır. Han Hanedanlığı döneminde, Duvar Kuzey Kore'den batıya ve Hohhot'tan batıya kadar uzanıyordu ve Lanzhou'dan Sincan eyaletine uzanan başka bir bölüm vardı. Ming Hanedanlığı'na gelince, yeni bölümlerin onarımı ve inşasına adanmış yaklaşık 200 yıllık bir dönem vardı. Etkinliğine rağmen, Mançu Qing'in Ming Hanedanlığını ortadan kaldırmayı ve kendi hanedanlığını kurmayı başardığı 1644'te olduğu gibi, düşmanları dışarıda tutmakta bazen etkisizdi. Duvarda yapılan son inşaat işi, 1878'de, 1644'ten 1911'e kadar var olan Qing Hanedanlığı'nın sonraki evrelerinde yapıldı. Duvar, ateş ve patlayıcılar gibi daha gelişmiş silahlar tarafından kullanılmaz hale geldiğinden, inşaat ve bakım durdu.

Bugün ki Çin Seddi Görünümü ve Durumu;

Çin Seddi Bugün, duvarın hala iyi durumda olan kısımları Ming Hanedanlığı döneminde dikilmiş veya korunmuştur. Bazı bölümler son zamanlarda restore edilmiş, bazıları ise tahrip olmuştur. Ming Hanedanlığı'nın en iyi ve en çok bilinen bölümlerinden bazıları Jinshanling, Simatai, Mutianyu ve Badaling'dir. Çin Seddi, Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kullanılan derecelendirme kategorilerinde bu bölümlerin en önemli ve en iyiler arasında olduğu anlamına gelen 5A dereceli turistik yerler olarak ilan edilen çeşitli bölümleriyle muhteşem manzaralar sunan popüler bir turistik cazibe merkezidir. [geo-post id="7015" label="Önerilen Yazı"] Kaynak: (1)