1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Çin Seddi Uzaydan Görülebilir Mi?

Çin Seddi Uzaydan Görülebilir Mi?

Çin Seddi, ülke tarihinin en önemli yapılarından biridir. Tahkimat sistemi, bir tür koruma olarak ülkenin kuzey sınırında inşa edildi. Duvarın inşası, MÖ 7. yüzyılda farklı Hanedanlar tarafından inşa edilen birkaç uzantı ile başladı .Koruma sağlamanın yanı sıra, Çin Seddi, İpek Yolu üzerinde taşınan mallara vergi uygulanmasına izin vererek sınır kontrolü olarak da hareket etti . Bu duvar tarihin en etkileyici mimari yapılarından biri olarak selamlanıyor.

Duvarın Durumu;

çin seddi

Çin Seddi, dünyanın dört bir yanındaki insanlardan övgü ve hayranlık toplarken, duvarın varlığının tartışmaları çeken bazı yönleri var. Birincisi, duvarın nerede başladığı ve nerede bittiği konusunda tek bir genel fikir birliği yoktur. Bazı kaynaklar, hendekleri, tepeler ve nehirler gibi doğal bariyerleri duvarın bir parçası olarak kabul ederken, diğer kaynaklar bu iddiaya katılmıyor. Ulusal Kültür Mirası İdaresi’ne göre, duvarın % 20 kadarı yok olurken, Gansu Eyaletindeki diğer 60 mil erozyon nedeniyle yok olma sürecindedir. Bazı bölümler de bakıma muhtaç durumda ve tahrip edildi. Diğer bölümlerde duvarın yüksekliği 16 fitten 7 fitin altına düşmüştür.

Uzaydan Görünürlük;

Duvarın mevcut ortalama yüksekliği 6-7 metre, genişliği yaklaşık 5 metredir. Bu genişlik, 10 insanın yan yana yürümesine izin verecek şekildedir. Yapının etkileyici boyutu nedeniyle, bazı insanlar Çin Seddi’nin uzaydan görülebilen tek yapay yapı olduğuna inanıyor. Ancak, iddialarının çoğunun hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Duvarın aydan görülebildiğine dair bilinen en eski efsane, insanlar uzaya gitmeye başlamadan çok önce, 1754’te William Stukeley’in bir tanımıydı. Stukeley’in görüşü, 1895’te, Çin Seddi’nin yeryüzünde aydan görülebilen tek insan yapımı yapı olduğunu iddia eden Henry Norman tarafından tekrar desteklendi. Ancak Chris Hatfield, Buzz Aldrin ve Yang Liwei gibi astronotlar, duvarın uzaydan çıplak gözle görülemeyeceğini doğruladılar.

Alçak Dünya Yörüngesinden Görünüm;

Ed Lu ve Eugene Cernan gibi bazı astronotlara göre, Çin Seddi, alçak Dünya yörüngesinin alt kısımlarından görülebiliyor. Yine NASA, duvarın çıplak gözle zar zor görülebildiğini söylüyor. Bununla birlikte, Avrupa Uzay Ajansı’na göre duvar, 100-200 mil arasındaki bir yörüngeden çıplak gözle görülebiliyor. ISS’den Leroy Chiao’nun çektiği bir fotoğraf da duvarı gösteriyordu. Bu fotoğraftan China Daily, duvarın mükemmel koşullar altında çıplak gözlerle “uzaydan” görülebileceğini bildirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap