Din

Çocuğa Muhammed İsmini Koymak Sakıncalı mı? Muhammed İsminin Yanına Yakışan İsimler

Yeni doğmuş olan erkek çocuğuna Peygamber Efendimizin adı olan Muhammed’i koymanın İslam’i yönden sakıncası olup olmadığını sizler için inceledik. Erkek çocuğuna Muhammed ismini vermek ona ağır gelir mi? Muhammed isminin yanına yakışan isimler nelerdir?  Bu tarzda ki bir çok sorunuzun yanıtını bu yazımız da bulabilirsiniz.

Günümüzde Peygamber sevgisine yönelik olarak uygulanan bazı davranışlardan birisi onun ismini yaşatmaya çalışmaktır. Bunu da yeni doğan erkek çocuklarda oğullarına verdiği Muhammed ismi gerçekleşeceğini düşünmeleridir. Peki çocuklara Muhammed ismini koymak günah mıdır? Çocuklara Muhammed ismi verilebilir mi?

Çocuğa Muhammed İsmini Koymak Sakıncalı mı?
Yeni doğan çocuğa Muhammed İsmini koymak sakıncalı mıdır.

Yeni Doğan Erkek Çocuğuna Muhammed İsmi Verilir mi? Çocuklara Muhammed İsmi Koymak;

Peygamber Efendimiz (SAV)’in yeni anne ve baba olan Müslüman kişiler için önerdiği davranışlardan birisi de yeni doğan çocuklarına anlamı güzel olan bir isim vermeleridir.. “Siz kıyamet gününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse çocuklarınıza güzel isimler koyunuz.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 61) hadis-i şerifinde olduğu gibi mahşer gününde isimlerimizle hitap edilecektir. Hem anlamının güzel olması hemde Sevgili Peygamberimizin mübarek isimlerinden biri olması nedeniyle erkek çocuklar için verilebilecek isimlerden birisinin “Muhammed” olduğu düşünülebilir. Peki İslami açıdan Muhammed ismi sakıncalı olabilir mi?

İslami kaynaklarda açıklanan bazı bilgilere göre, Peygamberimiz (SAV)’in kendi ismi ile ilgili: “Benim ismimle isimlenin ama künyemle künyelenmeyin” (Müslim, Edep 1) buyurduğu öne sürülmektedir. Hadise bakıldığında Muhammed ismini koymanın dini açıdan bir sakıncası olmadığı görülür.


Çocuğa Muhammed İsmini Koymak Konusunda Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Açıklaması;


Muhammed Ne Anlama Geliyor, Muhammed İsminin Anlamı;

Övülmüş, Çok övülmüş, hamd edilmiş.

Birçok güzel huyları olan kişi.

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’e dedesi Abdülmuttalib tarafından verilen bu ismin veriliş sebebi; gökte hak yerde halk övsün niyetiyle verilmiştir.


Muhammed İsminin Yanına Yakışan İsimler Nelerdir;

Muhammed İsminin Yanına Yakışan İsimler Nelerdir

Önemli Not; Çocuğunuza isim vermeden önce vermek istediğiniz ismi detaylı bir şekilde araştırmanızda fayda vardır.

MUHAMMED TEKİN
MUHAMMED TAHA
MUHAMMED FURKAN
MUHAMMED EREN
MUHAMMED ALİ
MUHAMMED ÖMER
MUHAMMED YAHYA
MUHAMMED HAMZA
MUHAMMED YASİR
MUHAMMED EMİN
MUHAMMED ENSAR
MUHAMMED YUSUF
MUHAMMED ZEYD
MUHAMMED EFE
MUHAMMED ÇAĞRI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu