Çocuğu Okula Gidecek Ailelere 2 bin 337 TL Verilecek mi? Çocuğu Okula Gidecek Ailelere 2337 TL başvurusu nereden nasıl yapılır? Detaylar haberimizde...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamada okulların açılmasına kısa süre kala devam eden SED yardımlarına değindi ve çocukların eğitim okul giderlerinin karşılanması için yardım başvurularının e devlet kapısı üzerinden alındığını, ailelere bu kapsamda 2 bin 337 liralı kdestek ödemesi yapıldığını söyledi. 

ÇOCUĞU OKULA GİDECEK AİLELERE 2 BİN 337 TL YARDIM

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çocukların temel ihtiyaçlarının ve okul masraflarının karşılanması için ihtiyaç sahibi ailelere Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti kapsamında ödeme yaptığını söyleyen Bakan Derya Yanık, bu hizmetle her çocuğun yaşama en güzel şekilde hazırlanmasını hedeflediklerini söyledi.

''SED’den yararlanan çocuklarımız için ailelerin hesaplarına Ağustos 2022 ödemesi olarak toplam 328.311.460 TL yatırdık.'' diyen Bakan Yanık, bu yardımı alan toplamda 140 bin civarında aile olduğunu, ortalama yardım miktarının ise 2 bin 337 lira olduğunu söyledi. 

SED YARDIMI NEDİR?

E devlet üzerinden yapılan açıklamada, "Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları ekonomik destek hizmetinden yararlandırılmaktadır. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti için yapılan başvurulara yapılan araştırma inceleme ve değerlendirme sonucunda karar verilmektedir. Bu nedenle aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra başvuru için karar veriniz. İsterseniz ikamet ettiğiniz ilde size en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçeyle veya şahsen başvuruda bulunabilirsiniz." denildi.

BAŞVURU E DEVLET'TEN

Söz konusu yardıma başvurular e Devlet kapısı üzerinden alınıyor. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların aşağıdaki adımları takip ederek başvurusunu internet üzerinden yapması gerekmektedir.

Başvuru şartları şu şekilde:

a) Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

b) Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

c) Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

d) Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları, Meslek elemanları tarafından yapılan inceleme sonucu uygun bulunması halinde desteklenmektedir.

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

Linke tıklayın ve açılan sayfada KİMLİĞİMİ ŞİMDİ DOĞRULA KISMINDAN GİRİŞ YAPIN. Giriş yaptıktan sonra karşınıza başvuru ekranı açılacak. Burada okudum onaylıyorum kutucuklarını işaretleyin ve sizden istenen bilgileri eksiksiz şekilde doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.