Gündemİlginç BilgilerYaşam

Cuma Günü Neden Önemli ve Mübarektir?

Milyonlarca Müslüman’a göre haftanın 7 günü içerisinde en faziletli gün Cuma günü olarak bilinir. Cuma günü edilen dualar, kılınan namazlar ve okunan Kur’an-ı Kerim‘in diğer günlere göre daha çok sevabı vardır. Peki bunun yanında Cuma günümüzü diğer günlerden ayıran nedir ve Cuma günü neden daha çok önemli ve mübarektir?

Cuma Günü Neden Önemlidir?

Cuma günü Müslümanların bayramı olarak bilinmektedir. Çünkü Adem o gün yaratılmış, o gün cennete yerleştirilmiş ve o günde cennetten çıkartılmıştır.

Demek ki Cuma günü, insanlığın ilk yaratıldığı, cennete yerleştirildiği ve yeryüzü halifesi olduğu bir gün olduğu için insanların bayramı olmuştur.

Farklı hadiselere göre Cuma, haftalık ibadet olarak öncelikle Yahudi ve Hristiyanlara taktir edilmiş ancak onlar bu konuda kanaat getirmemişler. Yahudiler için Cumartesi Hristiyanlar için de Pazar günü dini bayram olarak bilinir. Cuma günü ise Müslümanların önemli bir bayramıdır.

İlgili İçerik; 2020 Cuma Mesajları; Güzel Sözlü, Anlamlı ve Resimli Cuma Mesajları

Yapılan İbadetler Kabul Ediliyor

Bu önemli günde yapılan bütün dualar, kılınan namazlar ve okunan Kuranı- Kerim daha hayırlı ve mübarektir. Müminlerin yaptığı iyi niyetli dualar hayırlara ulaşıyor.

Cuma Namazı Erkekler İçin Önemlidir

Cuma günü Müslüman’ın bayramıdır. Bu önemli günde bütün müminler heyecan içerisinde uyanmalı, kişisel temizliklerini yapmalı ve camiye gitmelidir. Öğle ezanı öncesi hutbe dinleyen ve namaz kılan kimse önceden işlemiş olduğu günahların affedilir (Buhari, Cuma 19) Bu günü önemsemeden üç Cuma art arda terk eden kimsenin kalbi mühürlenir. Müslümanların kalabalık bir şekilde birleştiren bu mübarek gün hacc-ı ekber (büyük hac) olarak adlandırılır.

Cuma Günü Yapılması Gereken Kişisel Temizlikler;

Boy abdesti almak (bazı alimlere göre farzdır)
Tırnak kesmek, dişi fırçalamak ya da misvakla temizlemek
Güzel ve temiz elbiseler giyinmek
Güzel kokular sürmek

Cuma günü ile ilgili ayetler;

Cum’a Suresi, 9. ayet: Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.
Cum’a Suresi, 10. ayet: Artık namazı kılınca, yeryüzünde dağılın. Allah’ın fazlını isteyip-arayın ve Allah’ı çokça zikredin; umulur ki felaha (kurtuluşa ve umduklarınıza) kavuşmuş olursunuz.
Cum’a Suresi, 11. ayet: Oysa onlar (kendilerini tümüyle Allah’a ve İslam’a teslim etmeyenler) bir ticaret ya da bir eğlence gördükleri zaman, (hemen) ona sökün ettiler ve seni ayakta bıraktılar. De ki: “Allah’ın Katında bulunan, eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.”


Cuma günü ile ilgili hadisler;

Ebû Hüreyre”den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve o gün cennetten çıkarıldı. Kıyamet de ancak Cuma günü kopacaktır.” (M1977 Müslim, Cum”a, 18)

***

Ebû Hüreyre”nin rivayet ettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Büyük günahlardan kaçınıldığı takdirde, beş vakit namaz ile Cuma, bir sonraki cumaya kadar ve Ramazan diğer Ramazan”a kadar, aralarında işlenen günahların bağışlanmasına vesiledir.”

(M552 Müslim, Tahâret, 16)

***

Ebû Hüreyre”den nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Her kim gusleder, sonra cumaya gelip belirlenen namazı kılar, sonra hutbesini bitirinceye kadar sessizce (imamı) dinler, sonra onunla beraber namazını kılarsa, o cuma ile sonraki cuma arasındaki günahları ayrıca üç günlük günahları daha bağışlanır.”

(M1987 Müslim, Cum”a, 26)

***

Peygamberimizin (sav) eşi Hz. Hafsa”nın naklettiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Cuma namazına gitmek, bulûğa ermiş olan herkese farzdır.”

(N1372 Nesâî, Cum”a, 2)


Cuma günü Ayet’el Kürsi okumanın önemi – Nihat Hatipoğlu

Türk akademisyen ve ilâhiyatçı Nihat Hatipoğlu, Milyonlarca Müslüman’ı ilgilendiren en önemli sorulardan bir tanesi olan Cuma günü Ayet’el Kürsi okumanın önemini ve faziletini anlatıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu