TOKİ sosyal konut projesine başvurular ne zaman, nasıl ve nereden yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Yüzyılın konut projesi geliyor! Ucuz konut almak isteyenler için TOKİ taksit ödemeleri belli oldu! İşte detaylar...

YÜZYILIN KONUT PROJESİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu. TOKİ başvuru 2022 şartları ve ucuz konut fiyatları belli oldu! Dar gelirli kişi ve aileleri ilgilendiren o açıklamaların detaylarını hemen aktaralım.

Erdoğan, 250 bin sosyal konut ve 100 bin arsa satışı ile ilgili yaptığı son dakika duyurusu ile şu sıralar Türkiye gündeminde. Sosyal medyada da 'Yüzyılın Konut Projesi' ve 'TOKİ' hashtag'leri ile gündem olan ucuz konut projesinin tüm detayları şöyle...

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı sosyal konut kampanyası sayesinde, binlerce vatandaş uygun fiyatlara ev sahibi olabilecek. Ucuz konut projesine ev, arsa ve iş yeri gibi mülkler dahil edildi.

81 ilde başlayan ve devam eden sosyal konut projesi kampanyasının sürekli hale getirilmesine karar verildiği açıklandı. TOKİ başvuruları yarından itibaren başlıyor. 14 Eylül 2022 Çarşamba günü Yüzyılın Konut Projesi kampanyasına başvurular alınmaya başlanacak. Projenin 2 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedefin önümüzdeki 5 yıllık süreçte tüm illerde geçerli olmak üzere 500 bin sosyal konut, 50 bin iş yeri ve 250 bin konut amaçlı arsa olduğunu vurguladı.

2+1 ve 3+1 TOKİ KONUT FİYATLARI BELLİ OLDU

Sosyal konut projesi kapsamında TOKİ daire fiyatları da açıklandı. Buna göre;

Değeri 608 bin TL olan 2+1 dairelere ayda 2.280 TL taksit ile 240 ay vadede sahip olunabilecek.

Değeri 850 bin TL olan 3+1 dairelere ise ayda 3.187 TL taksit ödenerek 240 ay sonunda sahip olunabilecek.

Toplam bedelin yüzde 10'u peşin alınacak.

Değeri 192 bin 500 liradan başlayan konut ve iş yerleri ise ayda 1.604 TL'den başlayan taksitlerle 120 ay vadede faizsiz ödemeyle satın alınabilecek.

350 bin TL'den başlayan iş yerleri ise aylık en düşük 2.633 TL'lik taksitlerle 120 ay vadede satışa sunulacak.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

  • Projenin bulunduğu ilde minimum 1 yıl ikamet etme veya nüfusuna kayıtlı olma şartı,
  • Tapulu konutları bulunmayan,
  • Daha önce TOKİ'den ev almamış,
  • 18 yaşın üzerinde olan her haneden bir vatandaş sosyal konut projesine başvuru yapabilecek.