D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi

D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi
  • D vitamini eksikliğinin birincil nedeni güneş ışığına az maruz kalmanızdır.
  • D vitamini bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olur, bu nedenle eksikliğinde sık sık soğuk algınlığı veya grip nedeni olabilir.
  • Güneş koruyucu olmadan haftada 3 kez en az 5 ila 10 dakika güneşte vakit geçirerek daha fazla D vitamini alabilirsiniz.

D vitamini, kemik sağlığını korumaktan bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar vücutta çok önemli bir rol oynayan önemli bir vitamindir.

D vitamini 3 şekilde alabilirsiniz: yediğiniz yiyecekler, diyet takviyelerinden ve güneşten maruz kalma yoluyla alabilirsiniz. Dünya’da yetişkinlerin yaklaşık % 40’ı “güneş ışığı vitamini” den yeterince faydalanmıyor.

Vücudun sağlıklı kalmak için yeterli D vitamini olmadığında, buna D vitamini eksikliği denir.

“D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri”

Diğer besinlerden farklı olarak, cilt güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında D vitamini doğal olarak üretmektedir. Yeterli D vitamini alabilmek için haftada üç kez, saat 10 ile 15 arasında en az 15 dakika güneş ışığı almaya çalışmalısınız.

Güneş ışığına ek olarak, doğal olarak somon, mantar ve yumurta gibi yiyeceklerle “D vitamini” alabilirsiniz . Ancak D vitamini içeren yiyecekler sınırlı olduğu için süt, yoğurt, portakal suyu ve tahıl gibi bazı günlük temel ürünler D vitamini ile takviye edilebilir.

D vitamini takviyeleri, günlük “D vitamini” dozunuzu almanızı sağlamanın başka bir yoludur. Takviyeler tüm sağlıklı yetişkinler için avantajlıdır.

“Birkaç nedenden dolayı D vitamini eksikliği olabilir:”

  • Güneş ışığına maruz kalma eksikliği
  • D vitamini açısından zengin yiyecekleri yememek

“Risk faktörleri”

Araştırmalar, bazı insan gruplarının ve belirli tıbbi durumları olan bazı kişilerin yetersiz D vitamini seviyeleri açısından daha yüksek bir risk altında olduğunu göstermiştir:

Cilt tonları: Koyu tenli insanlar, cildin UVB ışınlarını emme yeteneğini azaltan melanin adı verilen pigmente daha fazla sahip olduğundan, birçok bilim adamı daha koyu ten tonlarına sahip olanların D vitamini eksikliği riski altında olma olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna varmıştır.

Tersine, açık tenli insanlar, özellikle ailede cilt kanseri olanlar, çok fazla güneş kremi uygulayarak emilimi engelleyebilir veya cildini hasardan korumak için güneşi tamamen önleyebilir.

Yetişkinler: Yetişkinler, ciltteki değişiklikler, iç mekanda daha fazla zaman geçirmekten azalan güneş ışığına maruz kalma ve vücudun D vitamini dönüştürememesi gibi çeşitli potansiyel nedenlerle karşı karşıyadır.

Bebekler:
Sadece anne sütü, bebeklere yeterli miktarda D vitamini vermek için yeterli değildir. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, emzirilen veya kısmen emzirilen bebeklere ilk günden başlayarak -doktor kontrolünde- D vitamini takviyesi verilmelidir.
Bebekler ve çocuklar için nadir olmakla birlikte, ciddi D vitamini eksikliği, geç büyümeye, kas güçsüzlüğüne ve iskelet deformitelerine neden olan bir durum olan raşitizme yol açabilir.

Diyet kısıtlamaları: Bitkilerde çok az miktarda D vitamini bulunmaktadır, bu da vegan veya vejetaryen diyetleri takip edenlerin daha az D vitamini alma olasılığını artırır. Laktoz intoleransı ve glutensiz diyetler de daha düşük D vitamini seviyeleriyle ilişkilendirilmiştir.

Obezite: Yapılan araştırmalara göre, obez insanların düşük D vitamini seviyelerine sahip olma olasılığı daha yüksektir, çünkü D vitamini yağda çözünen bir vitamindir, yani fazla yağ dokusunda toplanabilmesini sağlar, bu da salınmasını zorlaştırır.

Ayrıca, mide büyüklüğünü azaltan veya bağırsağı değiştiren kilo verme ameliyatlarından geçen insanlar için besin şansı çok daha yüksektir , bu da besinlerin emilmesini ve sentezlenmesini zorlaştırır.

Tıbbi durumlar: Düşük D vitamini seviyeleri, kolit hastalığı, çölyak hastalığı veya kistik fibrozu olan kişilerle ilişkilidir . Bu koşullar, D vitamini de dahil olmak üzere besinlerin malabsorpsiyonuna yol açar. Aynı nedenlerle, böbrek ve karaciğer problemleri olanların da D vitamini eksikliği olma olasılığı daha yüksektir.

Coğrafi faktörler: Mevsimsellik ve yaşadığınız yer D vitamini alımınızı etkileyebilir. Örneğin, Kuzey Yarımküre’de yaşayan insanlar kışın güneş ışığından yeterli D vitamini alamayabilir.

Diğer yaşam tarzı faktörleri: Genel olarak, D vitamini eksikliği genellikle bir çalışma ortamı ve dışarıda geçirilen zaman üzerindeki etkisi veya cildi baştan ayağa giyen kıyafetler gibi diğer faktör ve davranışlarla bağlantılıdır.

“D Vitamini Eksikliği Belirtileri”

Sırt ağrısı, kemik ağrısı ve kas güçsüzlüğü, D vitamini eksikliğinin yaygın belirtileridir.

Sık sık soğuk algınlığı veya solunum yolu enfeksiyonları : D vitamini bağışıklık sisteminizin iyi çalışmasına yardımcı olur, böyle bir eksiklik hastalıklarla mücadele şansınızı azaltabilir.

Yorgunluk: Kadınlarda D vitamini eksikliği, yorgunluk hissi ile bağlantılıdır .

Depresyon:  D vitamininin depresyonla bağlantıları olduğu açıklanmıştır.  Ancak doktorlar depresyonu tedavi etmek için D vitamini takviyeleri önermeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu eklemektedir.

“Günlük D Vitamini Dozu”

Günlük Ne Kadar D Vitamini Almalısınız

Günlük ne kadar D vitamini almalısın? Ortalama bir yetişkinin günde yaklaşık 600  (IU) D vitamine ihtiyacı vardır. Örnek olarak, bir somon porsiyonu yaklaşık 400 IU içerir .

Önerilen doz yaşlara göre farklıdır. Yukarıda ki grafik, Gıda ve Beslenme Kurulu’na göre kemik sağlığını korumak için gereken “günlük  D Vitamini alım miktarını” göstermektedir…

“D Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?”

D vitamini seviyenizi yükseltmek için yapabileceğiniz en önemli değişikliklerden biri daha fazla güneş ışığı almaktır. Güneş koruyucu olmadan haftada üç kez en az 5 ila 10 dakika dışarı çıkmaya çalışın. Bu, cildiniz doğrudan güneşe maruz kaldığında etkilidir.

Fazla güneş ışığı alamıyorsanız özellikle “Kış aylarında D vitamini içeren gıdaları tüketmeyi veya ek almayı deneyin.”

İlgili İçerik; Evde Böbrek Taşlarıyla Mücadele İçin 8 Doğal Çözüm

İlgili İçerik; Hapşırmak Koronavirüs Belirtisi Olabilir mi?

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER