Gerilim filmleri yüksek adrenalin açısından en çok izleme keyfi sunan türler arasında yer alıyor. Bu yazımız da sizler için daha önce hiç görmemiş olabileceğiniz 10 harika Gerilim filmini hazırladık. 1. Öldüren Kadın / Femme Fatale (Brian De Palma, 2002) Öldüren Kadın Filmi Laura Ash adında öldürücü cazibeye sahip olan bir hırsız Cannes Film Festivali esnasında ünlü bir film yıldızının son derece değerli mücevherini çalar. Bu soygun sırasında ekip arkadaşları polis tarafından yakalanır ve Laura Amerika'ya kaçar. Bu olayın üstünden yedi yıl geçtikten sonra Fransa'ya geri dönen kadın artık Lily adıyla yeni bir hayata başlamıştır. Eski hayatını geride bıraktığını sanan Ash’in fotoğraflarını Nicolas Bardo adlı bir paparazzi çekerek kapak olmasına sebep olur. Gizli kimliği ortaya çıkan genç kadın şeytani bir planla içine düştüğü zor durumdan kurtulmaya çalışır. Ünlü yönetmen Brian De Palma’dan, yönetmenin eski dönem filmlerini hatırlatan zeka yüklü bir yapım. 2002 Öldüren Kadın Filmi Hakkında İzleyici Yorumları; İzleyici 1 "Bence değişik bir filmdi senaryosu biraz 1998 yapımı wild thnigs’i hatırlattı.Ama herkesinde beğenmeyeceği bir gerçek.Fakat rebecca romijn büyülüyor sırf onun için bile izlenebilir.8/10" İzleyici 2 "Bu tür filmler diğerlerine göre daha değişik olur...örneğin mulholland drive gibi..değişik senaryo,değişik kurgu falan..bunun gibi filmler olmasa insan sinemadan bıkabilir." İzleyici 3 "Kötülükler neden cezasız kalır bilir misin? Çünkü bu dünya cehennemin ta kendisi.' Laure AshUsta yönetmen De Palma’dan modern bir film-noir. Herkesin seveceği tarzdan ne yazık ki değil."
2. Kansız Filmi/ Blood Simple (Joel Coen, 1984) Kansız Filmi Teksas’ta bir bar işletmekte olan Marty, çok sevdiği karısı Abby’nin kendisini aldattığından şüphelenmektedir. Onu izlemesi için özel dedektif Visser’i görevlendirir. Abby’nin gerçekten de barmenlerden Ray ile yattığı ortaya çıktığında Marty bu kez Visser’e onları öldürmesi için para verir. Oysa Visser’in kendi planları vardır. Sam Raimi’nin yanında yetişen Coen’lerin bu ilk filmi, hem sürprizlerle dolu senaryosuyla gelecekteki müthiş birlikteliklerini müjdeliyor hem de kara filmlere olan meraklarını bir saygı duruşuyla göstermelerine vesile oluyor.
3. Kırmızı Sokak / Red Road (Andrea Arnold, 2006) Kırmızı Sokak Filmi Andrea Arnold'un yönettiği ve Kate Dickie, Tony Curran Martin Compston ve Natalie Press'in oynadığı 2006 senesine ait olan psikolojik bir gerilim filmidir.
4. Kurşun Yağmuru / Ricochet (Russell Mulcahy, 1991) Kurşun Yağmuru Ricochet 1991 yapım filmi, Russell Mulcahy'nin yönettiği ve Denzel Washington, John Lithgow, Ice-T , Kevin Pollak ve Lindsay Wagner'in oynadığı 1991 aksiyon, suç ve gerilim filmidir. Film, Los Angeles bölge avukatı (Washington) ile polisken tutukladığı intikamcı bir suçlu (Lithgow)arasındaki mücadeleyi anlatıyor.
  5. Ronin (John Frankenheimer, 1998) Ronin Filmi Sam Amerikalı bir gizli ajandır. Uluslararası bir ekiple çalışmakta ve işinin ehli biri olarak anılmaktadır. Ününü yeraltı çevrelerinde yaymıştır. Ulaşılması en zor belgelere bile rahatlıkla ulaşabilen, birinci sınıf bir ajan olarak tanınmıştır. Soğuk savaşın son bulduğu dönemde Sam ve ekibi etik kuralları bırakmak durumunda kalırlar. Durumlarının ne olacağı belli değildir. Bu nedenle kendilerine en cazip gelen işlerde çalışmaya ve kim olursa olsun parayı verene fayda sağlamaya karar verirler. Zaten tehlikeli olan mesleki dünyaları böylece daha da teklikeli hale gelecektir. John Frankheimer'ın yönettiği Ronin'in oyuncu kadrosu tam bir yıldızlar geçidi... Filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Jean Reno, Stellan Skarsgard ve Natascha McElhone gibi isimleri görmek mümkün. Film Hakkında İzleyici Yorumları; İzleyici 1 "Ronin izlenmeye değer güzel bir film.Zengin oyuncu kadrosu resmen gel beni izle diyen bir film." İzleyici 2 "Eğer bi film, bana hiç aklıma getirmiiceim bişi hissettirirse iyi filmdir. Sinemadaki en sexy sahne, McElhon'un eski kasa M5 kullandığı sahnedir. Bu da benim en sevdiğim filmlerdendir." İzleyici 3 "Sinema tarihinin en iyi aksiyonlarından biri olan büyük oyuncu kadrosu harika performansları, mükemmel araba takip sahnesi, etkileyici anlatımıyla kolay kolay unutulmayacak bir aksiyon suç filmi ronin."
6. Deadbeat At Dawn (Jim Van Bebber, 1988) Deadbeat at Dawn, Jim Van Bebber tarafından yazılan ve yönetilen ve Paul Harper, Megan Murphy ve Marc Pitman'ın oynadığı 1988 aksiyon filmidir. Film, rakip bir sokak çetesinden intikam almak için yola çıkan bir sokak çetesi liderini tasvir ediyor.
7.İçimizdeki Şeytan/ Raising Cain (Brian De Palma, 1992) Raising Cain Filmi Cain (John Lithgow), babasının yaptığı deneyler için küçük çocuklara ihtiyaç duyan, çift kişilikli bir adam. Karısı, bir süre sonra Cain'deki gariplikleri farkediyor ancak çok ağır sorunları olan adamı kurtarmak için artık çok geç.. Brian De Palma'nın açıkça Hitchcock, Welles ve Michael Powell'dan izler taşıyan filmi özellikle yönetmenin hayranlarına sesleniyor. Film Hakkında İzleyici Yorumları; İzleyici 1 "film bittikten sonra 'devam filmi var mı' diye doğrudan internete dadandım. keşke devamı çekilmiş olsaydı, anında bulup izlerdim." İzleyici 2 "Sıradan bir korku filmiydi işte. Bu tür korku filmlerinden sıkıldık artık. Daha iyilerini bekliyoruz lütfen . Zaten fransa yapımı filmler bir tuhaf oluyor, olmuyor yani olmuyor"
8. Kanca - Ölümden de Beter / Rolling Thunder (John Flynn, 1977) Rolling Thunder 7 Ekim 1977'de Amerika Birleşik Devletleri'nde piyasaya sürüldü ve ayrıca 7 ülkede daha piyasaya sürüldü. Filmin serbest bırakılması üzerine eleştirmenlerden genel olarak olumlu eleştiriler aldı. Film, aksiyon sahneleri, atmosferi, yönü, müziği ve oyuncu performansları için övgü aldı. Ancak, hızı ve şiddetli doruğu nedeniyle eleştirildi. Film, kritik başarısının yanı sıra, 5 milyon dolarlık üretim bütçesine karşı tahmini geliri 130 milyon dolar olan bir gişe başarısı oldu.
9. Şeytan Duymadan Önce / Before the Devil Knows You’re Dead (Sidney Lumet, 2007) Şeytan Duymadan Önce / Before the Devil Knows You’re Dead Maddi zorluğa düşen borsa simsarı Andy ve kardeşi Hank, anne ve babalarının sahip olduğu mücevherci dükkânını soymaya karar verirler fakat şansları iyi gitmez. Andy ve Hank'in babaları, peşinde olduğu suçluların oğulları olduğundan habersizce adaletin yerini bulmasını beklerken kardeşler, Andy'nin eşi Gina ile birlikte başarısız soygun girişimlerinin tüm sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalırlar. Oscar sezonu yaklaşırken, tahmin ve bahis sitelerine göre bu senenin en şanslı 5 filminden birisi olan Şeytan Duymadan Önce, en az beş dalda Oscar’a aday gösterilecek. Film ülkemizde Sinema-Tarih Buluşması’nın açılışında yer aldı. Film Hakkında İzleyici Yorumları; İzleyici 1 "bence gayet guzel bir filmdi bır cok fılmden farklı bir kurgusu ve havası vardı philip s.hoffman super oymamıştı yine.klasık soygun filmlerinin cok dısındaydı ailedeki gerginlik ınsanların psıkolojik durumları cok ii işlenmişti.bence seyredılmeli.." İzleyici 2 "Güzel kurgusu ile kendini izleten bir film. "Acaba ne olacak", "Acaba nereye bağlanacak" diye kendi kendinize soruyorsunuz. Film kendini son ana kadar izletiyor. Ancak daha çarpıcı bir final, filme ekstra bir puan daha kazandırabilirdi." İzleyici 3 "Bir film dibe vurmuş bir aileyi ancak bu kadar güzel ve çarpıcı anlatabilirdi sanırım.Gerçekten birçok sahnesiyle beynimde fazlasıyla yer edip etkilemeyi başardı.Her daim favorim olan Philip Seymour Hoffman oyunculuğu kusursuzdu.Ethan Hawke da kendini aşmış bir oyunculukla karşımızda.Albert Finney ve Marisa Tomei de aynı şekilde.Beklemediğim kadar güzel buldum filmi, izleyin.8/10"
10. İntikam Peşinde / Revenge (Tony Scott, 1990) Revenge Filmi Micheal Jay Cochran, on iki yılın ardından Donanmadan henüz ayrılmıştı. Ne yapacağı konusunda tam olarak emin değildir. Tek bildiği şey bir tatile gitmek istiyor oluşudur. Bunun üzerine güçlü ama karanlık işlerle uğraşan bir iş adamı olan Tiburon Mendez’i ziyaret etmeye karar verir. Bir keresinde avlanmak için birlikte Alaska’ya gitmişlerdir. Micheal, Mexico’daki Mendez malikânesine vardığında, Mendez’in karısının gençliği ve güzelliği karşısında son derece etki altında kalır. Birbirlerine olan çekimleri inkar edilemeyecek kadar güçlüdür. Ancak Cochran, Mendez’in ne denli güçlü, kindar ve tahakküm edici bir adam olduğunu ve bir ihaneti asla hoş gorü ile karşılamayacağını gayet iyi bilmektedir. Kevin Costner ve Anthony Quinn aynı sahnede. Film Hakkında İzleyici Yorumları; İzleyici 1 "Çekildiği döneme göre başarılı ama günümüz şartlarında orta düzeyde bir film olduğunu düşünüyorum.Oyuncu kadrosu ise güzeldi.Puanım 6/10" İzleyici 2 "Başroldeki adamın hem suçlu hem güçlü olduğu film, ayrıca filmde aşk yok sadece arzu ve tutku var." İzleyici 3 "Çok tutku dolu. Yasak aşkın ve bunun sonuçlarının en iyi işlendiği filmlerden biri diyebilirim."

İlginizi Çekebilecek Diğer Makalelerimiz;

Salgın Filmi Hakkında Bilgiler ve İzleyici YorumlarıTüm Zamanların En İyi 10 Konser Filmi2019 Yılının En İyi 10 Romantik Filmi