Damak Kaşıntısı Neden Olur, Damak Kaşıntısına Ne İyi Gelir ?

Damak Kaşıntısı Neden Olur, Damak Kaşıntısına Ne İyi Gelir ?

Damak kaşıntısı en çok bilinen ağız içi sağlık sorularından bir tanesidir. Genel olarak virüs ve bakterilerin ağız bölgesinden geçiş yaparken damağın üst kısmına yapışması durumu olarak bilinir. Damak kaşıntısı nezle ve grip gibi hastalıklar öncesinde görülebilir. Bu durum yutkunma zorluğuna kadar gidebilir. Peki Damak kaşıntısı neden olur? Damak kaşıntısı hangi hastalıkların habercisidir?

Damak kaşıntısını alerjilere karşı duyarlı olan kişiler fazlalıkla yaşar. Bu rahatsızlık öksürme, hapşırma, gözlerde kaşıntı ve yüz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Aynı zamanda damak kaşıntısı pek çok ciddi rahatsızlığında habercisi olabilir. Alerjisi yüksek olan kişiler tozlu, soğuk ve polen dolu ortamlarda bu durumu yaşar. Aniden etkiye geçer. Dişlerin bittiği ve ağız yolundan çıkıp boğaza inen arada olan bölgeye damak denir. Bu bölge hiç fark etmezsek de vücudumuzda en hassas yerdir. Aldığımız hava besinler ve içecekler buradan geçer. Kontrol mekanizması olduğundan virüs bakteri ya da besinlerin takılma oranı yüksektir. Ayrıca aşırı sıcak ve soğuktan da en hızlı etkilenen yerdir. Bu da buradaki hücrelerin mutasyona uğramasına yol açar. Kaşınmanın şiddeti artıkça ağız içinde kızarıklık da o kadar belirgin olur.

Damak Kaşıntısı Neden Olur

Damak Kaşıntısı Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Damak kaşıntısı olan kişilerin bu nedenlere bakıp bir karar vermesi kesinlikle yanlış olacaktır. Bu bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kanıta dayalı bilgiler değildir. Damak kaşıntısı yaşayan kişilerin uzman bir doktora başvurması tavsiye edilir.

– Tiroidin az hormon üretmesine hipertiroid denir. Hipertiroidin en yaygın belirtisi ise damak kaşıntısıdır.
– Ağızda oluşan mantar enfeksiyonuna halk arasında pamukçuk denir. Bu hastalık bağışıklık oranı düşük kişilerde ortaya çıkar. Yutkunmada zorlanma, ağız içi şişlik ve damak kaşıntısı hastalığın en yaygın belirtileridir.
– Damak kaşıntısı ağız kanseri hastalığının da habercisi olabilir.

Damak Kaşıntısına Ne İyi Gelir ?

Karbonat ve Tuz;

Antibakteriyel özellikleri ile bilinen tuz mantar oluşumunu yok edebilir.  2 tatlı kaşığı karbonat, 3 tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık suyun içine koyup iyice karıştırınız. Bu karışımı kaşıntı geçene kadar günde iki defa gargara yaparak kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi;

İçerisinde antibiyotik barındıran elma sirkesi damak kaşıntısını geçirmeye yardımcı bir diğer doğal tedavidir. 3 yemek kaşığı elma sirkesini ılık bir su bardağının içerisine dökün bu karışımın daha etkili olmasını istiyorsanız içerisine 3 damla da limon damlatın. Gargara yaparak uygulayınız.

Sarımsak;

İltihaplı alerji sonucu ortaya çıkan damak kaşıntısını geçirmede etkili yollardan biri de sarımsaktır. 4 diş sarımsağı rendeleyip ılık su ile karıştırınız. Bu karışımı bir saat beklettikten sonra gargara yaparak kullanabilirsiniz.”,

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER