Sağlık

Dehidrasyon Nedir ? Dehidrasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dehidrasyon (sıvı kaybı), vücudunuz içtiğinizden daha fazla sıvı kaybettiğinde gerçekleşir. Yaygın nedenler şunlardır:

Aşırı terleme
Kusma
İshal

Dünya sağlık örgütü kadınlar için günde 11.5 bardak, erkekler için ise günde 15.5 bardak tavsiye eder. Hareket halindeki bireyler, sporcular ve yüksek sıcaklıklara maruz kalan insanlar dehidrasyondan kaçınmak için su alımlarını arttırmalıdır.

Vücuttan çok fazla su kaybolduğunda, organları, hücreleri ve dokuları gerektiği gibi işlev görmez ve bu da tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir. Dehidratasyon (sıvı kaybı) hemen düzeltilmezse, şoka neden olabilir.

Dehidrasyon hafif veya şiddetli olabilir. Genellikle evde hafif dehidrasyon tedavisi yapabilirsiniz. Şiddetli dehidrasyonun bir hastanede veya acil bakım ortamında tedavi edilmesi gerekir.

Dehidrasyon Nedir

Dehidrasyon Risk Faktörleri Nelerdir ?

Doğrudan güneşe maruz kalan sporcular, susuz kalma riski taşıyanlar değildir. Aslında, vücut geliştiriciler ve yüzücüler de durumu yaygın olarak geliştiren sporcular arasındadır. Kısacası, suda terlemek mümkündür. Yüzücüler yüzerken çok fazla su kaybederler.

Bazı insanlar dehidratasyon geliştirme riski diğerlerinden daha yüksektir, örneğin:

Aşırı miktarda ısıya maruz kalan açık havada çalışan insanlar (örneğin, kaynakçılar, peyzaj, inşaat işçileri ve mekanik)

Daha yaşlı yetişkinler
Kronik rahatsızlığı olan insanlar
Sporcular (özellikle koşucular, bisikletçiler ve futbolcular)
Bebekler ve küçük çocuklar
Yüksek rakımda yaşayan insanlar

Dehidratasyon nasıl gelişir?

Vücudunuz terleme ve idrara çıkma yoluyla düzenli olarak su kaybeder. Su değiştirilmezse, susuz kalırsınız. Vücudun normalden daha fazla su kaybetmesine neden olan herhangi bir durum veya durum dehidrasyona neden olur.

Terlemek

Terleme, vücudunuzun doğal soğutma sürecinin bir parçasıdır. Isınmaya başladığınızda, ter bezleriniz serinlemek için vücudunuzdan nemi serbest bırakır. Bunun çalışma şekli buharlaşmadır.

Bir damla ter cildinizden buharlaştıkça, onunla birlikte az miktarda ısı alır. Ne kadar çok ter üretirseniz, o kadar fazla buharlaşma olur ve o kadar fazla serinlersiniz. Terleme ayrıca cildinizi nemlendirir ve vücudunuzdaki elektrolit dengesini korur.

Terlediğiniz sıvı esas olarak tuz ve su içerir. Aşırı terleme, çok miktarda su kaybettiğiniz için dehidrasyona neden olabilir. Aşırı terleme için teknik terim hiperhidrozdur .

Hastalık

Sürekli kusmaya veya ishale neden olan hastalıklar dehidrasyona neden olabilir. Çünkü kusma ve ishal vücudunuzdan çok fazla suyun dışarı atılmasına neden olabilir.

Bu işlemlerle önemli elektrolitler de kaybolur. Elektrolitler, vücut tarafından kasları, kan kimyasını ve organ süreçlerini kontrol etmek için kullanılan minerallerdir. Bu elektrolitler vücuttaki kan, idrar ve diğer sıvılarda bulunur.

Kusma veya ishal bu işlevleri bozabilir ve inme ve koma gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Ateş

Ateşiniz varsa, vücudunuz sıcaklığınızı düşürmek için cildinizin yüzeyinden sıvı kaybeder. Genellikle, ateş o kadar çok terlemenize neden olabilir.

İdrar

İşeme, vücudunuzdaki toksinleri atmanın normal yoludur. Bazı durumlar idrar çıkışınızı artırabilecek kimyasal dengesizliklere neden olabilir. Aşırı idrara çıkma yoluyla kaybedilen sıvıyı değiştirmezseniz, dehidrasyon gelişme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Dehidrasyon belirtileri nelerdir?

Dehidrasyon belirtileri, durumun hafif veya şiddetli olmasına bağlı olarak değişir. Dehidratasyon belirtileri toplam dehidratasyon gerçekleşmeden önce ortaya çıkmaya başlayabilir.

Hafif ila orta derecede dehidrasyon belirtileri şunları içerir:

yorgunluk
kuru ağız
artan susuzluk
azalmış idrara çıkma
daha az gözyaşı üretimi
kuru cilt
kabızlık
baş dönmesi
baş dönmesi
baş ağrısı

Hafif dehidratasyon belirtilerine ek olarak, ciddi dehidrasyonun aşağıdakilere neden olması muhtemeldir:

aşırı susuzluk
ter üretimi eksikliği
düşük kan basıncı
hızlı kalp atış hızı
hızlı nefes alma
batık gözler
buruşuk cilt
Koyu idrar

Şiddetli dehidrasyon tıbbi yönden acil durumdur. Bu belirti ve semptomlardan herhangi birini gösteriyorsanız hemen tıbbi yardım alın.

Tıbbi acil durum

Çocuklar ve yaşlı yetişkinler, hafif dehidrasyon belirtileri yaşıyor olsalar bile, derhal tedavi görmelidir.

Herhangi bir yaş grubundaki bir kişi aşağıdaki semptomları geliştirirse, acil bakım alın:

Şiddetli ishal
Dışkıda kan
3 veya daha fazla gün boyunca ishal
Oryantasyon bozukluğu

İlgili İçerik; Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz ?

Dehidrasyon Nasıl Teşhis Edilir?

Herhangi bir teste başlamadan önce, doktorunuz diğer koşulları ekarte etmek zorunda olduğunuz belirtileri gözden geçirecektir. Doktorunuz kalp atış hızınız ve kan basıncınız da dahil olmak üzere hayati belirtilerinizi kontrol edecektir. Düşük tansiyon ve hızlı kalp atış hızı dehidrasyonu gösterebilir.

Doktorunuz, sıvı kaybını göstermeye yardımcı olabilecek elektrolit seviyenizi kontrol etmek için bir kan testi kullanabilir. Bir kan testi vücudunuzun kreatinin seviyesini de kontrol edebilir. Bu, doktorunuzun böbreklerin ne kadar iyi çalıştığını belirlemesine yardımcı olur, dehidrasyon derecesinin bir göstergesi.

Bir idrar tahlili , bakterilerin varlığını ve elektrolit kaybını kontrol etmek için bir idrar örneği kullanan bir muayenedir. İdrarınızın rengi, diğer semptomlarla birleştirildiğinde dehidrasyonu gösterebilir. Koyu renkli idrar tek başına dehidrasyonu teşhis edemez.

Dehidrasyonu tedavi etme stratejileri

Dehidrasyon tedavisi, rehidrasyon yöntemleri, elektrolit replasmanı ve gerekirse ishal veya kusmanın tedavisini içerir.

Su kaybını Önlemek;

İçme yoluyla rehidrasyon, ciddi ishal veya kusma olanlar gibi tüm insanlar için mümkün olmayabilir. Bu durumda, sıvılar intravenöz olarak verilebilir .

Bunu yapmak için, kol veya eldeki bir damara küçük bir IV tüp yerleştirilir. Genellikle su ve elektrolit karışımı olan bir çözelti sağlar.

İçebilenler için, düşük şekerli spor veya elektrolit içeceği gibi elektrolit içeren rehidrasyon içeceği ile birlikte içme suyu önerilebilir. Dehidrasyonu olan çocuklar genellikle Pedialyte içmeye yönlendirilir.

Ev yapımı rehidrasyon  çözümü

Bir elektrolit içeceği mevcut değilse, aşağıdakileri kullanarak kendi rehidrasyon çözeltinizi yapabilirsiniz :

1/2 çay kaşığı tuz
6 çay kaşığı şeker
1 litre su
Doğru bir ölçüm kullandığınızdan kesinlikle emin olun. Çok fazla tuz veya şeker kullanmak tehlikeli olabilir.

Kaçınılması gereken şeyler

Soda, alkol , aşırı tatlı içecekler veya kafeinden kaçının . Bu içecekler dehidrasyonu kötüleştirebilir.

Tedavi edilmemiş dehidrasyonun potansiyel komplikasyonları

Tedavi edilmeyen dehidrasyon, aşağıdakileri gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir:

ısı tükenmesi
ısı krampları
sıcak çarpması
elektrolit kaybına bağlı nöbetler
düşük kan hacmi
böbrek yetmezliği
koma

Susuz kalmayı nasıl önleyebilirim?

Su kaybını önlemenin bazı yolları:

Hastaysanız, özellikle kusma veya ishaliniz varsa sıvı alımınızı artırın. Sıvıları tutamıyorsanız, tıbbi yardım isteyin.
Egzersiz yapacak veya spor yapacaksanız, aktiviteden önce su için. Egzersiz sırasında düzenli aralıklarla sıvılarınızı değiştirin. Egzersizden sonra da su veya elektrolit içtiğinizden emin olun.


Sağlık Hakkında Faydalı Olan Diğer Yazılarımız

Karaciğer İçin En Faydalı ve En Zararlı 14 Besin
Kalp Krizi Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler
Tansiyon Değerleri Okuma ve Anlama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu