Ülkemizde gelişen ve Marmara Denizi'nde gözlemlenen deniz salyası olayı ABD basınında da yer alınca vatandaşlar deniz salyasını araştırmaya başladı. Deniz salyasının etkilerinin ne olacağı merak konusu oldu. Hayatı olumsuz etkilediği söylenen deniz salyası hakkında merak edilen Deniz salyası nedir, nasıl temizlenir? Deniz salyası neden oluşur? Soruların yanıtını sizler için hazırladık. Deniz salyası nedir, nasıl temizlenir? Deniz salyası neden oluşur? Soruları son zamanlarda gündemden düşmezken vatandaşlar tarafından sıkça bu sorulların yanıtları araştırılıyor. Deniz canlılarının hayatını tehlikeye atmasından insanlar tedirgin oluyorlar bu durumun nasıl aşılacağı deniz salyalarının nasıl temizleneceği merak ediliyor. İşte detaylar… Deniz Salyası

DENİZ SALYASI NEDİR, NASIL TEMİZLENİR?

Alg, denizanaları ve denizdeki kirliliğin artmasıyla birlikte oluşan deniz salyası denizlerde oluşan ve birçok alana kısa süreda yayılıp kaplayabilen yapışkan koyu kıvamlı bir madde olarak biliniyor. Deniz içerisinde bulunan canlıların yaşam alanını daraltması nedeniyle hem denizlerdeki canlı türünü hem  balıkçılığı hemde doğrudan olmasada dolaylı yoldan insan sağlığını tehdit ediyor. Uzmanlar bu bölgelerde denize girilmemesi konusunda uyarıyor.  Bu nedenle önlem alınması gereken konular arasında bulunan salyalar riskli bir durum oluşturabiliyor. Uzmanlar, deniz salyalarının mevsimsel geçiş süreci tamamlandığı ve deniz suyu yeterli sıcaklığa ulaştığı zaman ortadan kalkacağını düşünüyor.  Deniz salyası, kötü koku ve görüntü kirliliği dolayısıyla İstanbul ve çevresini tehdit etmeye devam ediyor. Bakanlık yetkilileri başta olmak üzere pek çok bilim insanının odağında yer alan deniz salyası, derelerde de görülmeye başladı. Bu durum dünya basınında da yer almaya başladı. Marmara ve Karadeniz’deki azot ve fosfor yoğunluğu dikkat çekiyor.

DENİZ SALYASI NEDEN OLUŞUR?

Deniz salyası diğer bir adıyla Müsilaj,bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan ve kokulu bir maddedir. Yapışkan, sümüksü yapıya sahip olan müsilaj deniz sıcaklığının yükselmesiyle artan bakteriler sonucunda oluşur. Denizlerdeki müsilaj özellikle balıkçıların avlanmasını engeller. Balıkçı ağlarına yapışan müsilaj avlanmayı zorlaştırır. Marmara Denizi’ne gerekli arıtım yapılmadan gerçekleştirilen atık su deşarjları da ötrofikasyonun ana nedenlerini oluşturuyor. Marmara Denizi’nde, besin maddesi varlığının aşırı artması ve deniz suyu sıcaklıklarının yüksek seyretmesiyle aşırı çoğalan fitoplankton hücrelerinin ekosistem içinde kullanılmadan parçalanmaları sonucu denizde müsilaj oluşumları artıyor.

PEKİ MÜSİLAJ NASIL TEMİZLENİYOR?

Müsilaj'ın temizlenebilmesi için uzmanların en öncelikli şartı rüzgardır. Rüzgar olduğunda ya da yaratıldığında müsilajın temizlenebilmesi kolaylaşıyor. Öte yandan temizlenen deniz salyalarının tarım alanlarında toprağın verimini artırmak amacıyla kullanılması konusunda araştırmalar yapılıyor. Bilindiği üzere deniz salyaları denizde canlılara ve balıkçılığa zarar vermesinin yanında aslında tarım içinde yararlı bir maddedir.