Din

Deprem İçin Zilzal Suresi Okunuşu, Zilzal Suresi Ne İçin Okunur?

Deprem veya zelzele durumlarına karşı okunması önerilen surelerden bir tanesi olan bilinen Zilzal Suresi, kıyamet günü yaşanacak olan yer sarsıntılarının üzerinde durmaktadır. Biz de sizler için bu yazımız da depremden korunmak için okunması gereken Zilzal Suresi okunuşunu hazırladık. Zilzal Suresi okunuşu ve faziletleri sizlerle.

Son derece dehşet verici bir şekilde yaşanacak olan kıyamet günü sarsıntısından bahsedildiği için adını zilzal’dan alan Zilzal Suresi kelime anlamı olarak deprem manasına geliyor. Zelzele adı ile bilinen Zilzal Suresi halk arasında deprem anında okunsa bile asıl olarak ansızın bizleri yakalayacak olan kıyamet gününün anlatıldığı bir suredir. Kuran-ı Kerim’de 99. surede yer alan Zilzal suresinin tefsirinde; yeryüzündeki hazinelerin dışarı patlayacağı, kabirlerdeki ölülerin dirilip dışarı çıkması, yer altındaki madenler, gazlar, ve lavların dışarı çıkması gibi çok büyük olaylar meydana geleceği üzerinde durulur. Bu sebepten dolayı direkt olarak deprem duası yani depremden korunmak için değil de kıyamet günü yaşayacağımız depremden çok daha büyük felaketleri anlayabilmek ve o zaman için hazırlıklı olmamız gerektiğini anlayabilmek için okumamız gerekir.

İlginizi Çekebilir; Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapılmalı


DEPREM SURESİ OLARAK BİLİNEN ZİLZAL SURESİNİN OKUNUŞU!

Allah (c.c)’un kitabı olan Kuran-ı Kerim’in 99. suresi olan Zilzal suresi, ismini zelzele olarak bilinen Zilzal kelimesinden almıştır. “Deprem, arka arkaya gelen şiddetli sarsıntı” anlamına gelen Zilzal Suresini okumanız tavsiye edilebilir. Zelzeleden bahseden surenin Arapça’sını okuyamıyorsanız Türkçesini şu şekilde okuyabilirsiniz:

Euzü besmele çekilir.

1- İza zülziletil erdu zilzaleha
2- Ve ahracetilerdu eskaleha
3- Ve kalel insanü ma leha
4- Yevmeizin tühaddisü ahbaraha
5- Bienne rabbeke evha leha
6- Yevmeiziy yasdürun nasü eştatel li yürav a’malehüm
7- Fe mey ya’mel miskale zerratin hayray yerah
8- Ve mey ya’mel miskale zerratin şerray yerah

ZİLZAL SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU;

Zilzal Suresi

ZİLZAL SURESİNİN FAZİLETLERİ! ZİLZAL SURESİ İLE İLGİLİ HADİSLER

Hz. Enes’den (ra) rivayetlerine göre; Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) buyurdular ki: “İzâ Zülzilet” suresi Kur’ân-ı Kerim’in dörtte birine denktir.” (Tirmizi)

İ. Abbas’dan (ra)’dan rivayetlerine göre Efendimiz (SAV) buyurdular ki: “İza Zülzilet suresi Kur’ân-ı Kerim’in yarısına denktir. Kul hüvallahü ehad (İhlas) suresi Kur’ân-ı Kerim’in üçte birine denktir. Kul yâ eyyühe’l Kâfirün suresi de Kur’ân-ı Kerim’in dörtte birine denktir.” (Tirmizi)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu