Tüylerden Kurtulma Yöntemi Nedir? Tıraştan hemen sonra cildinizde iltihaplı, kaşıntılı bir nokta varsa, kıl dönmeniz olabilir. Batık tüyler, saçların kıvrılarak cildinize zarar verebilir.

Tıraştan hemen sonra cildinizde iltihaplı, kaşıntılı bir nokta varsa, kıl dönmeniz olabilir. Batık tüyler, saçların kıvrılarak cildinize geri veya yanlara doğru uzamasından kaynaklanır. Derin batıklar bazen haftalarca veya aylarca kalabilir ve çok fazla ağrıya ve tahrişe neden olabilir. Derin bir batık ile uğraşıyorsanız, onu evde nasıl çıkarabileceğinizi ve ne zaman bir doktorun yardımına ihtiyacınız olabileceğini öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Bölgeyi bir bezle yıkayın. Batık tüyleri çıkarmaya çalışacaksanız, bölgeyi sabun ve suyla hafifçe ovmak için ıslak bir bez veya yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Yavaşça gidin ve tüyleri serbest bırakmak ve cildi gevşetmek için dairesel hareketlerle ovun. Daha fazla tahrişe neden olabileceğinden pul pul dökmenize gerek yoktur.
Batık tüyleri hafifçe gevşetmek ve çıkarılmasını kolaylaştırmak için bunu birkaç dakika yapmaya çalışın.

Tüyleri deriden nazikçe kaldırmak için bir iğne kullanın. Küçük bir iğneyi alkole batırıp havayla kurumaya bırakarak sterilize edin. Cildinizden çıkan küçük bir ilmek görürseniz, iğneyi kullanarak tüyleri nazikçe yukarı doğru kaldırın. Yavaş gidin ve gözeneklerinizi açık tutmak için ılık bir bez kullanın.


Amaç, düzgün bir şekilde büyüyebilmesi için tüyleri cildinizden çıkarmaktır. Tüyleri derinin altından çıkaracak kadar dışarı çekebiliyorsan, bu harika! Batıklarınız çözülür ve başka bir şey yapmanıza gerek kalmaz.
Küçük saç halkasını göremiyorsanız, iç içe geçmiş saçları olduğu gibi bırakın. Zamanla, saç yüzeye çıkabilir ve bir iğne ile kaldırmayı deneyebilirsiniz.


Bölgeyi tıraş etmekten, cımbızlamaktan veya ağda yapmaktan kaçının. Tıraş olmaya veya saçınızı almaya devam ederseniz, batık tüyler daha da kötüleşebilir. Batık saçların kendi kendine çözülmesini istiyorsanız, bölgeyi kendi haline bırakmayı deneyin. Bazı durumlarda derin batıklar bile 1 ile 6 ay arasında kendiliğinden düzelir.


Batık bir saçı ilk fark ettiğinizde, kendi kendine düzelip düzelmediğini görmek için bir süre kendi haline bırakmayı deneyin. Birkaç hafta veya ay sonra, evde kendiniz çıkarmaya çalışabilirsiniz.


Batık tüyleri toplamaktan veya çizmekten kaçının. Batık saçlarınızı patlatmak veya patlatmak cazip gelse de, bunu yapmak aslında durumu daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, cildi bu şekilde açmak sizi enfeksiyonlara yol açabilecek bakterilere karşı savunmasız bırakabilir.  

Batık tüyleriniz kronik veya enfekte ise bir doktora görünün. Çoğu zaman, batık tüyler alarm nedeni değildir. Ayda birden fazla kıl dönmesi yaşıyorsanız veya batık saçlarınızın enfekte olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzdan randevu almanın zamanı geldi. Enfeksiyon belirtileri ağrı, şişlik, sıcak cilt ve ateşi içerir.

Kısmetse Olur Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak 2022 Kısmetse Olur Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak 2022

Doktorunuz tarafından reçete edilen bir retinoid kullanın. Retinoid kremler, cildinizdeki ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı olabilir, bu da gözeneklerinizi açabilir ve batık tüyleri serbest bırakabilir. Batık saçlarınız sürekli tahrişe neden oluyorsa, doktora gidin ve tretinoin gibi bir retinoid krem ​​isteyin. Doktorunuz size ne sıklıkta uygulayacağınızı ve ne kadar krem ​​kullanacağınızı söyleyebilir.
Retinoid kremler sadece reçeteyle verilir, bu nedenle doktorunuzdan bir tane almanız gerekir