Toplam değeri 30 milyar liraya ulaşan icra borcu, devlet tarafından ödenecek. Bundan fayda sağlayacak olan, yaklaşık 5.5 milyon vatandaş bulunuyor.

Borcu ödenecek olan vatandaşlarda belli şartlar aranacak. Bunlardan en önemlisi ise, borcun 2.000 TL ve altında olması gerekiyor. Bir diğeri ise, icra ve haciz dosyasının 15 Ağustos tarihinden öncesine ait olması gerekiyor. Buna göre, 16 Ağustos ve sonrasında açılmış olan icra dosyaları, kapsam dışında kalacak.

Başvuru Nasıl Yapılacak

İcra borcu olan vatandaş, Ekim ayında yasalaşacak olan paketin duyurulması sonrasında, borca ait olan kurumlara gidip müracaat etmesi gerekecek. Yapılan müracaat ile birlikte, vergi usul kanununda olan konkordato anlaşması müessesesi mevcut.  Bu hususta, önemli olan başvuruda bulunan kişinin dar gelirli olması göz önünde bulundurulacak.

Ne Zaman Yürürlüğe Girecek

Meclis’in Ekim ayında açılması ile birlikte, ayın ilk haftasında yürürlüğe girmesi planlanıyor. Yürürlüğe girmesinden itibaren, yukarıdaki koşulları sağlayan tüm vatandaşlar, elektrik, doğal gaz ve su gibi borçlarını da sildirebilecek.