Önce koronavirüs pandemisi ile başlayan ekonomik daralma süreci daha sonra dövizin sert yukarı hareketleriyle iyice bunalım oluşturdu. Türkiye'de yaşayan insanların ciddi şekilde kaybettikleri alım gücü sonrası devletin sosyal yardım paketleri aranılan bir numaralı çare olarak görülüyor.

Koronavirüs süresince hem ABD, hem AB ülkeleri vatandaşları için çeşitli sosyal yardım politikaları geliştirirken ülkemizde de bu noktada bazı adımlar atıldı. Esnaflara yapılan kira yardımları ve vergi indirimlerinin yanı sıra vatandaşlara yapıla gıda yardımları ve kira yardımları yapıldı. Koronavirüsün etkileri tam kendini yitirdi derken bu kez de son 1 yıldır döviz kurlarında ciddi bir artış meydana geldi.

edevlet

Dolar 8 TL civarından önce 2021 aralık ayında 18 lirayı gördü. Hükümetin açıkladığı bazı ekonomik paketler ve faiz avantajları sonrası yeniden 12 liralara inen dolar yine 18 yolculuğuna çıktı ve ağustos 2022 de 18 i devirdi. Tüm bunlar enerjide ve hammadde de bağımlı olan ülkemizi ciddi bir ekonomik sorunla karşı karşıya bıraktı. Dövizdeki bu artış elbette vatandaşın alım gücünü oldukça etkilerken resmi enflasyon yüzde 80 lere dayandı. Diğer kurumlar ise enflasyonu %140 civarında açıklıyor.

Devletbasvurusu.com şu konulara değinir; Çarşı market, pazar da durum açıkça ortadayken düzenli maaş alanlar dahi kira ödemekte ve gıdaya ulaşmakta sorun yaşamaya başladı. Bu durumun etkilerinin azaltılması için hükümet ve bakanlıklar çeşitli ekonomik yardım paketleri açıklamaya devam ediyor. Açıklanan yardım paketlerinden bazıları, dar gelirlilere kira desteği, dar gelirli ailelere kırtasiye yardımı, evde yaşlısı olanlara bakım yardımı, belediye ve vakıflarca yapılan gıda yardımı, elektrik faturası yardımı ve doğalgaz faturalarında yardımlar...

Elbette bu sosyal yardım başvurusu bir nebze olsun sorunu hafifletirken yeterli de değil. Bu sebeple muhtaç insanların sürekli araştırdıkları sosyal yardımlar, gıda yardımları, öğrenci bursları gibi haberleri internet siteleri sık sık duyuruyor. Açıklanan rakamlara göre son 18 aylık süreçte fatura desteği alan kişi sayısı 3 kattan fazla artmış durumda. Keza gıda yardımı alanların sayısı da oldukça artarken bir diğer sorun da barınma krizi. Özellikle büyükşehir ve öğrenci şehirlerinde ciddi bir barınma krizi yaşanıyor.

İstanbul gibi kentlerde bir yılda kira fiyatları 3-4 katına çıkarken öğrenci şehirlerinde ise 2,5-3 kat artmış durumda. Bu konuda kira artış yasası gelse dahi boş evleri kiralamak asgari ücretliler ve hatta memurlar için neredeyse imkansız. Az sayıda boş ev var ve son dönemlerde yabancılara ve sığınmacılara satılan ve kiralanan evlerin sayısı da barınma krizini getirdi. Sosyal medyaya son günlerde yansıyan bir başka görüntü de KYK yurtlarında ranza sistemine geçilmiş olduğu iddiası ve odaların kapasitesinin iki katına çıkarılması...

Barınma krizi öyle derinleşmiş durumda ki bir çok noktada 4 kişilik ailelerin 1+1 apart diye tabir edilen dairelerde kaldığına şahit olunabilir. Devletin bu konuda da sosyal konut projesi girişimi mevcut. Bu sosyal konut projesinin kiraları ve ev fiyatlarını biraz aşağı çekeceği düşüncesi olsa da uzun vadeli bu planın günümüz sorunlarını çözmekten uzak olduğu da aşikar.