Dezenfektan Kolonya Kokusu Orucu Bozar mı ?

Dezenfektan Kolonya Kokusu Orucu Bozar mı ?

DEZENFEKTAN VE KOLONYA ORUCU BOZARMI ?

Koronavirüs salgınının çok arttığı ülkemizde Ramazan ayının gelmesiyle sık sık kullanmaya başladığımız alkollü dezenfektan ve kolonyaların orucu etkileyip etkilemediği çok merak ediliyor. Bu soru vatandaşlar tarafından ALO 190 Dini Danışma Hattı na sıkça sorulmuş olup Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda açıklama yapmıştır.

Uzmanlar pandemi döneminde el temizliğine çok önem vermemiz gerektiğine vurgu yapıyorlar. El temizliğinde virüs ve bakterilerden korunmak için yardımımıza dezenfektan ve kolonyalar yüksek alkol içerikli losyon ve spreyler koşuyor. Peki kolonya ve dezenfektanlar orucu bozar mı ?

Tüketilen ve sarhoşluk hissi veren alkol ile dezenfektan ve kolonyalardaki alkolü karıştırmamak gerek nitekim Malatya Müftüsü bu konuda ” Oruçlu ve abdestli birisinin ellerini kolonya ve alkolle dezenfekte etmesinin bir sakıncası yoktur. Bununla ilgili Din İşleri Yüksek Kurulunun da fetvası mevcut ” dedi. Temizlik amaçlı alkollü dezenfektan kullanımı orucu bozmaz zedelemez.

 

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER