Dildeki çatlaklar nasıl geçer, Dil çatlakları bitkisel tedavi, Dildeki çatlaklar neden olur, Dildeki yarıklar neden oluşur, Dil yarılması nasıl geçer?

Dilinizde çatlaklar olması, çatlak dil olarak bilinen bir durumun işaretidir. Genellikle zararsız ve iyi huylu olmasına rağmen, yanma hissine neden olabilir ve çatlakların arasına yiyecek parçacıkları girerse potansiyel bir enfeksiyona yol açabilir. Ayrıca çirkin ve utanç verici olabilir. Neyse ki dil çatlaması genellikle herhangi bir tıbbi tedavi gerektirmez ve birkaç sağlıklı alışkanlıkla çatlakları kendi başınıza iyileştirebilirsiniz. Ancak, dilinizde enfeksiyon belirtileri varsa veya çatlakları kendi başınıza iyileştiremiyorsanız, tedavi için doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

dildeki-yarik

İyi Ağız Hijyeni Uygulamak Çok Önemlidir!


Ağzınızı temiz tutmak için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın. Dilinizdeki çatlakları iyileştirmenin en iyi yolu ağzınızı temiz tutmaktır. Dişlerinizi fırçalamak , iyi ağız hijyeninin kritik bir parçasıdır ve dişlerinizden, diş etlerinizden ve dilinizden yiyecek ve artıkları çıkarmanıza olanak tanır. Size uygun bir florürlü diş macunu ve diş fırçası kullanın ve dişlerinizi en az 2 dakika dairesel hareketlerle fırçalayın. Dilinizin iyileşmesine yardımcı olmak için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın.
Sabahları ve her gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalamayı alışkanlık haline getirin.

İpucu: İyileşme sürecini hızlandırmak için her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın, yiyeceklerin çatlaklara sıkışmasını önleyin.


Dişlerinizi fırçalarken dilinizin yüzeyini ovun. Dişlerinizi fırçalarken, fırçayı kılları aşağı bakacak şekilde çevirin ve çatlaklardaki yiyecek veya kalıntıları temizlemek için dilinizin yüzeyini ovalayın. Çatlakları temiz tutmak, içlerindeki bakteri sayısını azaltacak ve bu da dilinizin iyileşmesine yardımcı olacaktır.
Çatlak olmasa bile dişlerinizi fırçalarken dilinizi fırçalamak her zaman iyi bir fikirdir. Temiz tutmaya yardımcı olur ve nefesinizin daha iyi kokmasını sağlar!

Dişlerinizin arasından yemek artıklarını çıkarmak için günde en az bir kez diş ipi kullanın. Diş ipi kullanmak, ağız hijyenini korumanın önemli bir parçasıdır ve inatçı yiyecek parçalarını veya kalıntıları dişleriniz ve diş etleriniz arasından çıkarmanıza yardımcı olur. Mumlu diş ipi kullanın ve uçlarını orta parmaklarınızın etrafına sarın. Diş ipini gergin tutun ve diş etlerinizin arasını da temizlemek için dişlerinizin arasında olabildiğince aşağı kaydırın. Dilinizin daha hızlı iyileşebilmesi için ağzınızı temiz tutmak için tüm dişlerinizi aldığınızdan emin olun.
Dişleriniz ve diş etleriniz arasında sıkışan yiyecekler, ağzınızın sıcaklığını ve nemliliğini seven ve dilinizin yüzeyine yayılabilen bakterileri barındırabilir.

Renklerine göre muzların faydaları Renklerine göre muzların faydaları


Ağzınızı sağlıklı tutmak için tütün kullanmaktan kaçının. Sigara ve çiğneme tütünü ve enfiye gibi ağızdan alınan tütün ürünleri bağımlılık yapar, genel sağlığınız için zararlıdır ve dilinizde çatlaklara neden olabilir. Herhangi bir tütün ürünü kullanıyorsanız, daha sağlıklı bir yaşam sürmek ve dilinizin çatlamasını önlemek için mümkün olan en kısa sürede bırakmayı deneyin
Sigarayı bırakmak, dilinizin daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olacaktır.


Tıbbi Tedavi için Doktorunuza Ulaşın

nfeksiyon belirtileriniz varsa doktorunuzu arayın. Dilinizde çatlaklar veya çatlaklar varsa, ağzınıza giren yiyecek ve artıklar bu çatlaklara takılarak potansiyel olarak enfeksiyona neden olabilir. Dilinizde kırmızı çizgiler varsa, diliniz şiş ve ağrılıysa veya çatlaklardan irin sızıyorsa hemen doktorunuzu arayın. Enfeksiyondan kurtulmak için size bir antibiyotik ve oral antiseptik reçete edilmesi gerekebilir.
Ateşiniz varsa, bu aynı zamanda bir enfeksiyon belirtisi de olabilir.

Uyarı: Enfeksiyonlar tedavi edilmezse başka ciddi tıbbi sorunlara neden olabilir. Enfeksiyon belirtileri görürseniz derhal doktorunuza başvurun.