Günümüzde güzellik ve estetik kaygıları insanlarda çok artmıştır. Herkes güzel ve sağlıklı bir görünümü ister. Yüzün konuşma ve gülümsemeyle en çok öne çıkan yeri ağız ve dişlerdir. Her ne kadar ağız sağlığınıza özen gösterseniz de fizyolojik ve dış faktörler renklenmelere sebep olarak ışıl ışıl bir gülümsemeden sizi mahrum bırakabilir. Ancak gelişen teknoloji ve sağlık bilimleri ile çok kısa sürede dişlerinizi olduğundan daha beyaz hale getirmek çok kolay !

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır ?

Dişin renklenme sebepleri nelerdir?
  • Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme
  • Beslenme alışkanlıklarında oluşan renklenmeler
  • Kahve, çay, tütün kullanımının fazla olması
  • Ağız bakımının zayıf özensiz kalması
  • Antibiyotik kullanımı
  • Amalgam dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenme

Kaç çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır?

Diş beyazlatma tedavisinin 5 farklı yöntem bulunmaktadır.
  • Ev Tipi Diş Beyazlatma : Evde beyazlatma devamı için ağızdan ölçü alınır özel ölçünüze plak basılır size kullanmanız için beyazlatma ve hassasiyet giderici jel verilir. Plak günde 6-7 saat kullanılacak şekilde 10 gün kadar kullanılır. Hassasiyetiniz olursa verilen plağın içine hassasiyet giderici ajanı uygulayıp takmanız önerilir.
  • Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Klinik ortamında beyazlatma) : Diş hekimleri tarafından klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Uygulama süresi diğer yöntemlere göre daha kısa sürer. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında sürer.
  • Kombine Diş Beyazlatma (Ev+Ofis tipi beyazlatma) : Hem ofis tipi hem de ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemidir.
  • Zoom Beyazlatma (Klinik ortamında beyazlatma) : Klinik ortamında gerçekleştirilen ve Philips tarafından geliştirilmiş özel bir Mavi Led kullanılan diş beyazlatma sistemidir. Zoom diş beyazlatma yöntemi klinik ortamında başlayan evde devam eden bir yöntemdir. 3 klinik seansından oluşur seanslar 45 dakika sürer ağız içine özel ekartör yerleştirip ağız içi özel ped ve jellerle kapatılır geriye sadece dişleriniz kalır. Dişleriniz mavi led ışığı ve özel beyazlatma şeli ile beyazlar.
Dişlerinizin rengi beyaza yakın olup sadece birkaç ton açılmasını istiyorsak sadece lazer tipi veya ev tipi beyazlatma yeterli olabilir. Ancak dişlerinizin rengi koyu sigara, kahve veya çaydan çok etkilenmiş ise kombine beyazlatma sizin için faydalı olacaktır. Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer ? Beyazlatma sonrasında renk zaman içerisinde kırılmaya başlar. Bu süre kişinin yemek içme alışkanlıkları, ağız bakımı  sigara kullanımına göre 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. Evde doğal malzemelerle diş beyazlatılır mı ?  Elbette kendinizin evde uyguladığı ağız ve diş bakımı ile dişlerinizin renklenmesini önleyebilirsiniz. Ancak sosyal platformlarda çok yayılan limonlu karbonatlı tarifleri uyguladığınızda dişlerinize zarar verirsiniz. Bunları yapmamanızı öneririz nitekim böyle tariflerle yapılan beyazlatmaların dişe zarar verdiği gibi kalıcılığıda olmayacaktır. Dişlerimi beyazlatırken dikkat etmem gerekenler nelerdir? Beyazlatma süresince öncesinde 2 gün boyunca , beyazlatma sırasında ve sonrasındaki 1 hafta boyunca beyaz diyet uygulanmalı asitli içeceklerden uzak durulmalı sigara ve tütün ürünleri tüketilmemeli renkli hiçbir gıda tercih edilmemelidir. Kullanılması durumunda reaksiyon gösterir ve dişler renklenir. Bu nedenle kullanılırsa hemen diş fırçalanmalı. Beyazlatma işlemi tamamen bittikten sonra beyazlığın kalıcı olması için kendinizi sigara, tütün ürünleri , kırmızı şarap, çay kahve gibi renklendiricilerden uzak durmaya devam etmeniz gerekmektedir ne kadar dikkat ederseniz beyaz dişleriniz o kadar süre size eşlik etmeye devam eder ...