Dişlerimiz en iyi bakmamız gereken yapılarımızdan birisi. Peki sadece yemek yerken mi lazım bize dişlerimiz? Ya da sadece güzel ve sevdiğimiz yemeklerimizi rahatça yiyelim diye mi dişlerimize bakım yapmalı, özen göstermeliyiz?

Elbette yukarıdaki soruların cevabı kocaman bir hayır! Sahip olduğumuz dişlerin vücüdümuzdaki diğer organlarla ve yapılarla ilişkili olduğunu biliyor muydunuz? Anadolu da eskiden beri bilinir ki diş kayıpları vücütta başka hastalıklarında habercisidir. Sahip olduğumuz dişler kalbimizle, pankreasımızla, midemizle, bağırsaklarımızla... kısacası her organımızla alakalı bir yapıya sahip. 

Bilim insanlarının araştırmasına göre ağzımızdaki her diş farklı bir vücut yapımızı doğrudan ilgilendiriyor. Dişlerimizi kaybettiğimizde ilişkili organlardan kaynaklı rahatsızlıklar yaşamamız muhtemel.

dişler ve organlar (2)

Üstteki görselden de anlaşılacağı gibi dişler ve ilişkili organ ve yapıları rahatça görebilirsiniz.

Ön dişlerimiz böbreklerimizi ve boşaltım siztemimizi etkiliyor.Hemen yanlarındaki dişler ise karaciğerlerimiz açısından önemli. Üst çenede yer alan küçük azı dişleri kalın bağırsağı, alt çenedeki küçük azı dişlerimiz ise midemizle ilişiktir. 

Diş Bakımının Önemi

Uzmanlar dişlere zarar veren şekerli, asitli gıdaların sık sık tüketilmemesini önerirken dişlerin günde 2 kez düzenli ve 2 dakida süreyle uygun teknikle fırçalanması gerektiğini belirtiyor. Bunların da yeterli olduğu söylenemez, diş ipi kullanımı oldukça az olarak ifade ediliyor. Diş ipinin yaygın olarak kullanılması ile bir çok diş hastalıklarının önemli ölçüde önüne geçilebileceği düşünülüyor. 

Doğru diş fırçası ve diş macunu kullanımı için düzenli olarak diş hekimlerine başvurmakta fayda var. Diş taşı temizliğinin de fazla aksatılmadan yapılması diş etleri sağlığını koruyacak ve diş kayıplarını önleyecektir. Dişlere günümüzde en fazla zarar veren alışkanlıklardan birisi de sigara. Sigara içen insanların içmeyenlere oranla %600 daha fazla diş hastalıklarıyla karşılaştıkları ve %450 kadar da daha erken dişlerini kaybettikleri belirtilmektedir. Sigara içen bireylerde diş eti ve diş yapısının bozulması kaçınılmazdır. 

Alkol tüketiminin de diş etlerinden kaynaklı rahatsızlıklara ve diş çürümesine doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir. Günümüzde diş tedavilerinin oldukça pahalı olduğu düşünüldüğünde ve yukarıdaki resimden de anlayacağımız gibi diş ve organ ilişkileri düşünüldüğünde neden dişlerimizi korumamız gerekiğini daha iyi anlamak mümkün