Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 mali tablosunda "faiz gelirleri" yerine "diğer gelirler" ifadesini kullandı. "Diğer gelirler" 58 milyon 17.000 lirayı buldu.

Kurtlar Vadisi Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak? Kurtlar Vadisi Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak?

Önceki yıllarda elde edilen faiz paraları ile Diyanet İşleri Başkanlığı gündeme geldi. Diyanet'te yeni bir faiz sorunu ortaya çıktı. Sayıştay denetçileri, 2019 yılında faiz gelirinin 2 milyon 197 bin 374 TL olduğunu bildirdi. Ancak Diyanet, 2021 mali tablosunda "faiz geliri" bölümünün adını değiştirdi. Diyanet, "faiz geliri" yerine "diğer gelirler" ifadesini kullandı. 2021 yılı için Diyanet'in "diğer gelirleri" 58 milyon 17.000 792 TL oldu. Bu rakam vatandaşlar tarafından oldukça eleştirildi ve tepki topladı.

8860-722878CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin Açıklama Yaptı

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin şunları söyledi:

“Diyanet, geçtiğimiz yıllarda gördüğü ilgiyle ön plana çıktı. Faiz geliri kalemi son iki yıldır faaliyet tablosundan bilinmeyen bir nedenle silinmiş ve "diğer gelirler" adında yeni bir kalem açılmıştır. 58 milyon liranın üzerinde başka gelir elde ediliyor. Faiz geliri değilse bunun ne gelir olduğunu açıklasınlar. “

Vatandaşları faize karşı uyaran Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015-2019 yılları arasında 7 milyon 432 bin TL faiz geliri elde etti. Faiz geliri alımına ilişkin olarak Diyanet İşleri Başkanlığı şu ifadeleri kullandı:

“Çalışanlara ödenen ödeneklerin geri alınması aşamasında, kontrol-denetim sonucu gerçekleştiğinde Diyanet İşleri Başkanlığı faiz geliri ödenmiştir. Hazine faizli. Başkanlığımız bir şirket gibi gelirinden asla faiz almaz ve yönetmez. Personelden tahsil edilen bu faiz, Hazine'ye gelir olarak kaydedilir.”

4 Yılda 7 Milyon TL Faiz

Vatandaşları faize karşı uyaran Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015-2019 yılları arasında 7 milyon 432 bin TL faiz aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın mali tabloları ve denetim sonuçları, Sayıştay'ın açıkladığı raporlarda yer alıyor. Geçen yıl 11,4 milyar lira olan Diyanet'in harcamaları, mali belgelere göre bu yıl 13,1 milyar liraya yükseldi. Geçen yıl 9,3 milyar TL olan personel giderleri, SGK prim ödemeleri dahil bu yıl 12,4 milyar TL'ye yükseldi. Bu rakamlar, Diyanet'in günde 34 milyon lira, ayda 1 milyar lira oranında "personel gideri" ödediğini gösterdi.