1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Doğum Öncesi Okunacak Dua, Doğun İçin İnşikak Suresi Okumak..!

Doğum Öncesi Okunacak Dua, Doğun İçin İnşikak Suresi Okumak..!

Doğum stresi gebeliğin son zamanlarına doğru daha çok artan bir durumdur. Sizde doğum stresi yaşıyorsanız bu yazımız da hazırladığımız doğum öncesi ve sonrası okunacak olan duaları inceleyebilirsiniz. Doğum öncesi okunması tavsiye edilen İnşikak Suresinin okunuşunu sizler için derlemeye çalıştık. Kolay doğum için İnşikak Suresi okunuşu bu yazımız da sizlerle…

9 ayın belki de hiç bu kadar uzun gelmediği gebelik zamanında her çift yavrusuna kavuşmak için günleri iple çeker. Doğum günü gelince ise hissedilen heyecan bir de baskın olan korku ve kaygı duyguları eklenir. Bu duyguların hakim olmasının en önemli nedeni ise doğumun zorlu ve riskli bir süreç olduğudur. Her anne adayı doğumunun sancısız geçmesini ve daha kolay atlatılmasını ister. Her konuda Allah’tan yardım beklememiz gerektiği gibi, doğum anında da her şeyin en hayırlısını ve güzelini yine O’ndan istemeliyiz. Kolay bir doğum için okunması tavsiye edilen surelerin başında ise şüphesiz ki ilk olarak ‘Meryem Suresi‘ gelmektedir. Bu ayet-i kerimede Hz. Meryem (a.s)’ın Hz. İsa’ya hamile kaldığında çektiği sancıdan bahsedilmektedir. Devamında ise bu sancıların şifası olan ayetler gelmektedir. Tıpkı Meryem Suresi gibi doğumu kolaylaştıran başka dua ve surelerde vardır.

doğum öncesi dua

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN İNŞİKAK SURESİ

Doğum yapacak olan anne adayının Allah (c.c)’un izni ile rahat ve sağlıklı bir biçimde doğum yapabilmesi için okuyabileceği surelerden biridir. Kolay bir doğum için ilk önce rahat bir doğum için niyet edilir. Daha sonra Ayetel Kürsi, Felak ve Nas Sureleri okunur. Son olarak ise şu dua tekrarlanabilir:

İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasisev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemin. (Araf 54)

NOT: Özellikle de doğum sancısı sırasında ‘İnşikak Suresini okumak’ tavsiye edilebilmektedir.

(Ters duruşlu bebek için okunacak dua= İnşikak Suresi) Sancı ve ıkınma esnasında okunabilecek bir diğer ayette “Sümmessebile yesserah” (Abese Suresi, 20) ayetini okumaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap