Hamilelik döneminin başladığını ilk olarak adet (regl) döneminin gecikmesiyle öğreniriz ilk belirti bu şekilde gerçekleşir. Aylık döngünün sonucunda regl olmayan kadın, hamilelikten şüphelenebilir, test ve doktor kontrolünde yapılan tetkikler sonucu sonuç netleştirir. Hamilelik hakkında bize net bilgi veren adet dönemi, gebelik boyunca yaşanmaz. Çoğunlukla bu sebeple vücudumuz ve hormonlarımızda değişiklikler gözlemlenir. Peki, sonra bu süreç nasıl ilerler?

Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Olunur ?

Doğum sonrası adet dönemi anne adayları ya da yeni annelerin en çok merak ettiği  konulardan biri . Doğum sonrası regl döneminin annenin emzirip emzirmediğiylede ilişkili olduğu söyleniyor. Bunun için en başından başlayarak doğum sonrası adet düzeni ile ilgili tüm ayrıntılar konusunda kadınların bilgilenmesi önem kazanıyor. Doğum Sonrası Adet Doğum sonrası eğer anne bebeğini emzirmiyorsa, ilk adet kanaması doğum sonrası ilk iki hafta içinde gözlemlenebilmektedir. Ancak düzenli adet dönemine geçiş , gebeliğin etkisi ile oluşan hormonal değişikliklerin normale dönmesi ile başlayacak yumurtlamaya bağlıdır. Doğumdan sonraki 6-8 hafta sonra oluşan yumurtlamadan yaklaşık 15 gün sonra adet kanaması başlamaktadır. Yumurtlama gelişse bile adetlerin düzene girmesi için birkaç ay yani adet döneminin geçmesi gerekebilmektedir. Emziren anneler için adet kanamalarının yaşanması, emzirmeyen annelere göre daha da geç yaşanabilmektedir. Bunun nedeni ise emzirmenin devam etmesi ile hormonların hala yüksek seyretmesidir. Oluşan hormonlar yumurtlama dönemini geciktirir,  yumurtlama baskılanınca da adet kanaması oluşmamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu günde yaklaşık beş defa, 5-10 dakika emziren kadınlarda yumurtalamanın baskılandığı gösterilmiştir. Zaman içinde emzirmenin azalması ile yumurtlama üzerindeki baskılama kalkar ve adet kanamaları başlar. Ancak düzenli adet dönemlerine dönüş belirttiğimiz gibi aylar sürebilir...

EMZİREN ANNE HAMİLE KALABİLİR Mİ ?

Emziren kadınlarda oluşan hormonun yumurtlamayı baskılanması tek başına gebeliğin önlenmesine yeterli olmaz. Halk arasında “sütün gebelikten koruduğu” bilgisi genel olarak doğru değildir ve , zaman zaman gelişebilen yumurtlamalar nedeni ile emziren kadınlar yeniden hamile kalabilirler. Bu nedenle adet görülmediği emzirme dönemindede cinsel ilişkide korunmak ve olası bir gebeliğin atlanmaması için gebelik testi yaptırmak yerinde olacaktır. Eğer doğumdan sonra uzun süre ve emzirme azaltıldığı ya da tamamen kesildiği durumlarda adet hala görülmüyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir. Emzirirken oluşabilecek kanamalar da anneler için kaygı verici olabilmektedir. Çoğu zaman altında yatan ciddi bir neden belirlenemiyorsa da, vajinal kanaması olan emziren annelerin de bu konuda doktorlarına danışmaları yerinde olacaktır.