Dolaman Mantarı Ne Zaman Çıkar, Dolaman Mantarı Nerede Yetişir ?

Dolaman Mantarı Ne Zaman Çıkar, Dolaman Mantarı Nerede Yetişir ?

Şekil olarak patatesi andıran fakat bir çeşit trüf mantarı olarak bilinen dolaman mantarı ne zaman ve nerelerde yetişir. Dolaman Mantarı faydaları nelerdir gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımız da sizler için hazırladık.

Toprak altında tıpkı soğan ve patates gibi yetişen dolaman mantarı halk arasında altınla eş değer bir gıda olarak biliniyor. Yüksek besin değeri, düşük oranda yağ ile diyet yapanlar için son derece faydaları bir gıdadır.

Görünümüyle patatesi andıran dolaman mantarı, tadıyla etten farksız bir lezzet sunuyor. Aşırı yağışların ardından ortaya çıkan dolaman mantarı içeriğinde yüksek miktarda vitamin ve mineral maddeler vardır. Ortalama 8 santim çapında şekilsiz bir yuvarlaktır. Dolaman mantarı ilkbahar sonrası yağan yapmurların ardından açan güneşli günler de görülür. Protein açısından zengin olduğundan altınla eş değer tutulur. Bazı yörelerde dolaman mantarına keme mantarı da denir. Genellikle meşe ve kestane ağacı diplerinde bulunur.

Dolaman mantarı

Dolaman mantarı, Mart ayının sonları ile Nisan ayının sonuna kadar toplanıyor.

DOLAMAN MANTARININ FAYDALARI NELERDİR ?

Dolaman mantarı içeriğinde protein barındırır. 100 gram kırmızı etin içerdiği protein maddesinin aynısını bir tabak dolaman mantarından da elde edilebilir. Ayrıca dolaman mantarının içeriğinde düşük miktarda doymamış yağ asidi vardır. Doymamış yağ asidi kandaki iyi kolesterol miktarını yükseltir. Bu da kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra kemikleri güçlendirdiğinden ileri yaşlarda görülme ihtimali olan hastalıkları engeller. Bilinen en faydalı özelliği ise afrodizyaktır. Ayrıca et tüketmeyen ve diyet yapanlar için ideal besindir. Lif bakımından da zengin olduğundan bağırsak fonksiyonlarını olumlu etkiler. Fayda açısından tıpkı trüf mantarına benzer. Güçlü bir antioksidan olduğundan vücuttaki serbeste radikalleri temizler.

DOLAMAN MANTARI NASIL PİŞİRİLİR?

Yerli halk genellikle ateş üzerinde pişirmeyi tercih eder. Ancak modern mutfaklarda salatalara eklenir. Sosu yapılarak makarnaya eklenir. Sotesi yapılarak tüketilebilir. Halk arasında şahtere otuyla beraber tüketildiğinde faydasının artığı bilinir. Ayrıca frenk maydanozu ve akdiken yaprağı ile lapası yapılarak tüketilir. Nadiren ve az miktarda bulunduğu için kilosu çok pahalıdır.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER