14 Eylül 2022 Dolar kuru ne kadar oldu? Dövizde neler oluyor, dolar ne kadar yükselecek? İşte detaylar...

DOLAR KURU TARİHİ ZİRVESİNE YAKLAŞTI

Dolar kuru 18,40 TL ile tarihi zirvesinde! Euro ve Sterlin'den sonra dolar yatırımcısının da yüzü güldü. Peki, dolar kuru ne kadar yükselecek? 14 Eylül 2022 Çarşamba dolar ne kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politika faizinde indirim ısrarı ve hükümetin bu konudaki açıklamaları sonrasında 2021 yılının son çeyreğinde TCMB politika faizinde art arda indirimler yapmıştı. Bu süreçte politika faizi 500 baz puanlık indirimle geçtiğimiz yılın Aralık ayında %14'e düşmüştü. O tarihten bu yana dolar kurunda önlenemez bir yükseliş ve beraberinde enflasyon verileri ile hayat pahalılığı başlamıştı. Zam haberleri ve dolardaki yükseliş halkı istan ettirmişti.

Dolar fiyatı 2022 yılında dalgalı seyrederek, son dönemde Euro/Dolar paritesi 1'e ulaşmıştı. Doların Euro'yu geçmesinin ardından 18,00 TL sınırını aşan dolar, bir kez daha tarihi zirvesine yaklaştı ve 18,40 lirayı test etti.

Geçen haftayı 18,23 TL seviyesinde tamamlayan Dolar/TL kuru, ABD enflasyon verilerinin açıklanmasının hemen ardından tekrar ibreyi yukarı çevirdi. Enflasyon kararından sonra Euro/TL kuru 18,57 TL civarına ulaşırken, Sterlin ise 21,29 TL bandına yükseldi. ABD Merkez Bankasının (FED), Eylül ayında gerçekleştirdiği toplantıda politika faizinin 75 baz puan artacağına yönelik beklentiler zikredilince, döviz kuru tekrar hareketlendi.

Ağustos ayı enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde gelince, piyasalar dalgalanmaya başladı. Şimdi piyasaların gözü kulağı FED'in 21 Eylül'deki faiz kararında.

DOLAR NE KADAR OLDU? NE KADAR YÜKSELİR?

Yazım sırasında 1 ABD Doları 18,26 TL'den işlem görüyor. Döviz tahminleriyle ünlü iki isimden de 2022 yılı için dolar yorumları peş peşe geldi. Selçuk Geçer yatırımcılara 'Hazır olun' dedi ve doların yakın zamanda 30 TL'ye fırlayabileceğini duyurdu. Piyasaların uzman isimlerinden İslam Memiş ise Eylül sonuna dikkat çekerek Dolar ve altında, bu ay sonunda büyük bir düşüş olabileceğini duyurdu. Açıklanacak faiz kararı sonrası gram altının bin liranın altına düşeceğinden ve bunun da dolar kurunu aşağı çekeceğinden bahseden Memiş, vatandaşları elindeki altın ve doları tutması konusunda uyardı.